ارائه پیشنهاد اخذ مالیات 20 درصدی از خانه های خالی به مجلس

به گزارش ایران عکس، کارشناس اقتصاد مسکن با اعلام این که پیشنهاد اخذ مالیات 20 درصدی از خانه های خالی به مجلس ارائه شده است، گفت: با این نرخ موثر مالیات، قیمت مسکن قطعا کاهش می یابد.

ارائه پیشنهاد اخذ مالیات 20 درصدی از خانه های خالی به مجلس

جهت دریافت خدمات رنگ پتینه چیست با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، افشین پروین پور در برنامه علل افزایش قیمت مسکن و راه های کنترل آن شبکه خبر اظهار کرد: کشور سالانه به حدود 2 میلیون واحد مسکونی احتیاج دارد و هر روشی که یاری کند به فراوری مسکن مانند بورس مسکن بسیار خوب است. البته باید توجه گردد که تامین اقتصادی فراوری مسکن را به بورس ببریم نه زمین را.

وی با بیان این که در زمان حاضر بازار مسکن ایران شرایط 30 درصدی مصرفی و 70 درصد تقاضای سرمایه ای دارد، اضافه کرد: این که بخواهیم یک نسخه را از کشورهای دیگر برای حل مسائل مسکن کپی برداری کنیم، اشتباه است. به عنوان مثال برنامه ای که در کشور کانادا برای بخش مسکن اجرا شده، در ایران کارایی نخواهد داشت چرامه در این کشور سوداگری مسکن نداریم.

وی با اشاره به این که 3 میلیون واحد خالی در کشور داریم، توضیح داد: با تکنیک درست اخذ اقتصادیات بر خانه های خالی بدون آن که یک عدد آجر روی آجر بگذاریم، با عرضه این واحدها به بازار مسکن قیمت ها کاهش می یابد.

وی از ارائه پیشنهاد اخذ اقتصادیات 20 درصد قیمت ملک برای جریمه واحدهای خالی از سکنه به مجلس یازدهم اطلاع داد و گفت: املاکی که پروانه ساخت آنها صادر شده باید 18 ماه بعد به بازار عرضه شوند، در غیر اینصورت از روز اول بعد از 18 ماه 20 درصد قیمت ملک به صورت سالانه در دوره های 6 ماهه از مالک دریافت خواهد شد.

کارشناس اقتصاد مسکن به مثالی در این باره اشاره نمود و اضافه کرد: به عنوان نمونه یک ملک یک میلیارد تومانی در صورت عدم عرضه به بازار باید سالانه 200 میلیون تومان جریمه بپردازند. این یک نرخ موثر و بازدارنده است که باید به صورت شش ماهه دریافت گردد. اگر واحد مسکونی در یک بازه زمانی کمتر از شش ماه هم به بازار عرضه گردد نیز به صورت روزشمار اقتصادیات از مالک دریافت خواهد شد.

پروین پور همچنین با بیان این که باید 100 درصد عایدی فروش مسکن به عنوان اقتصادیات از فروشنده دریافت گردد، یادآور شد: قیمت مسکن به صورت زنجیره ای کاهش یا افزایش می یابد. بعضی می گویند بعضی واحدهای مسکونی خالی لوکس هستند. به فرض این که این حرف درست باشد. فرض کنیم 500 هزار مسکن لوکس در مناطق شاقتصادی تهران داریم که اگر این تعداد به بازار عرضه گردد باعث کاهش قیمت مسکن در این مناطق می گردد. در واقع قیمت به صورت زنجیره ای می شکند و توانمندی افراد برای خرید مسکن در سایر مناطق افزای می یابد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 18 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iranpixfa.ir شناسه مطلب: 1028

به "ارائه پیشنهاد اخذ مالیات 20 درصدی از خانه های خالی به مجلس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارائه پیشنهاد اخذ مالیات 20 درصدی از خانه های خالی به مجلس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید