ایران دانش بنیان با مانع زدایی و رفع خلأ مقرراتی محقق می شود

به گزارش ایران عکس، تأسیس شرکت های دانش بنیان در پارک های علم و فناوری به منظور تجاری ساختن ایده ها از مهم ترین اقداماتی است که در کشور به منظور عملی شدن تبدیل نوآوری ها به فنّاوری طی چند سال اخیر دنبال شده است. با رشد کمی و کیفی شرکت های دانش بنیان، تحقق شعار ایران دانش بنیان ازجمله مهم ترین وعده های مدیران ارشد اجرایی کشور برای سال های آینده است.

ایران دانش بنیان با مانع زدایی و رفع خلأ مقرراتی محقق می شود

طبق آخرین آمار ارائه شده در سایت صندوق نوآوری و شکوفایی، در حال حاضر 5 هزار و 866 شرکت دانش بنیان مشغول به فعالیت هستند و اسماعیل قادری فر، رئیس مرکز فناوری های راهبردی معاونت علمی نیز پیش بینی کرده است اگر فرایند رشد و شتاب توسعه شرکت های دانش بنیان و تداوم حمایت های معاونت های علمی و فناوری و سایر دستگاه های اجرایی و حاکمیتی به همین شکل وجود داشته باشد تا انتهای دوره دولت دوازدهم تعداد شرکت های دانش بنیان به دو برابر افزایش پیدا کند.

از ابتدای سال 99 که شیوع ویروس کرونا منجر به ایجاد تغییراتی در سبک زندگی مردم و تغییر مطالبه آن ها به سوی خدمات و کالاهای آنلاین شد، اقتصاد دانش بنیان موردتوجه بیشتری قرار گرفت و همان طور که محسن جلالپور، فعال اقتصادی می گوید: شرکت های دانش بنیان توانستند برخی خلاهای موجود در دوران تحریم و کرونا را پر کنند.

جلال پور معتقد است: در اقتصاد سنتی ما فضای سالم و شفاف وجود نداشته اما فضای اقتصاد دانش بنیان می تواند ضمن تحول در اقتصاد کشور، این شفاف نبودن ها و آلودگی ها را برطرف کند.

در چنین فضایی، چشم انداز کسب وکارهای دانش بنیان در سال 1400 با اماواگرهایی همراه است و به اعتقاد رئیس کسب وکارهای دانش بنیان اتاق ایران، بهبود فعالیت های اقتصادی در سال جدید با دو سناریو قابل پیش بینی است.

افشین کلاهی توضیح می دهد: اگر در سناریوی اول شاهد بهبود ارتباطات بین المللی باشیم، به خصوص برای شرکت هایی که در حوزه دانش بنیان فعالیت می کنند، 1400 بسیار بهتر از سال 99 خواهد بود؛ چراکه برنامه های بسیار خوبی از سوی دولت تهیه شده و خوشبختانه اراده هم هست تا این برنامه ها اجرا شود؛ اما شرط اصلی اجرای آن ها این است که ازیک طرف تغییر و تحولات مثبتی در حوزه بین الملل رقم خورد و از طرف دیگر بازار داخل از انحصار کامل دولتی خارج و رقابتی تر شود.

او معتقد است: دولت نباید سیاست گذاری در حوزه دانش بنیان را متوقف کند تا سال 1400 سال امیدبخشی برای فعالان این حوزه باشد؛ اما فرایند این سیاست گذاری هم باید با مشورت بخش خصوصی تداوم داشته باشد.

کلاهی با اشاره به بررسی طرح جهش تولید دانش بنیان در مجلس یازدهم، رسیدگی به این طرح و تصمیم گیری درباره آن را یکی از مهم ترین اولویت هایی عنوان می کند که در سال 1400 باید درباره آن به سرعت تصمیم گیری شود.

رئیس کمیسیون کسب وکارهای دانش بنیان اتاق ایران در همین زمینه، عنوان می کند: ایرادات بسیاری به این طرح وارد است اما اگر ایرادات این طرح مطابق با آنچه اتاق ایران نظر داده صورت گیرد، قطعاً تحولات مثبتی در حوزه کسب وکارهای دانش بنیان شاهد خواهیم بود.

خلأ قوانین و مقررات در حوزه دانش بنیان

فرزین فردیس، نایب رئیس کمیسیون کسب وکارهای دانش بنیان اتاق ایران هم بابیان اینکه کسب وکارهای دانش بنیان مانند سایر بنگاه های اقتصادی متأثر از فضای کسب وکار، فرازوفرودهایی را تجربه می کنند، در گفت وگو با پایگاه خبری اتاق ایران تأکید می کند: بخشنامه های متعدد و عدم پیش بینی پذیری در این حوزه می تواند چالش های بسیاری را برای فعالان حوزه کسب وکارهای دانش بنیان به وجود بیاورد.

بااین حال او معتقد است که کسب وکارهای دانش بنیان برخلاف سایر بنگاه های اقتصادی، چندان از سوی مراجع سیاست گذاری درک نمی شوند و همین عامل هم باعث شده تا بزرگ ترین دغدغه فعالان حوزه کسب وکارهای دانش بنیان، خلأ قوانین و مقررات باشد.

فردیس توضیح می دهد: یکی از مهم ترین اتفاق هایی که فارغ از اثرگذاری آن ها در حوزه کسب وکارهای دانش بنیان، کلیه فضای اقتصادی را متأثر کرده است، کاهش اعتماد عمومی در جامعه است که در پایین ترین میزان چند سال اخیر قرارگرفته و گریبان کل اقتصاد را گرفته است. از طرفی یک نوع بلاتکلیفی در کل فضای اقتصادی کشور حاکم است که همین امر قدرت پیش بینی را از فعالان اقتصادی گرفته است و منجر به کندی روال های اقتصادی و به خصوص سرمایه گذاری شده است.

در همین زمینه، فردیس بهبود فضای کسب و کار به خصوص حوزه دانش بنیان در سال 1400 را در گروی ثبات اقتصادی می داند.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 30 فروردین 1400 بروزرسانی: 30 فروردین 1400 گردآورنده: iranpixfa.ir شناسه مطلب: 1568

به "ایران دانش بنیان با مانع زدایی و رفع خلأ مقرراتی محقق می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران دانش بنیان با مانع زدایی و رفع خلأ مقرراتی محقق می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید