بلینکن طالبان را تهدید کرد

به گزارش ایران عکس، خبرنگاران : وزیر خارجه آمریکا در حالیکه مدعی است به اهداف مشخص شده در حمله به افغانستان پس از حمله 11 سپتامبر در خاک آمریکا دست یافته است، هشدار داد طالبان بدون مشارکت در فرایند سیاسی صلح افغانستان، طرد خواهد شد.

بلینکن طالبان را تهدید کرد

به گزارش به نقل از ایرنا، تصمیم جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا برای خروج نیروهای این کشور از افغانستان که گفته می گردد با رایزنی با متحدان و شرکای خارجی و همچنین تیم امنیت ملی خود گرفته شده است، همچنان مورد انتقاد جمهوری خواستار و بعضی دموکرات ها قرار گرفته است.

او تصمیم گرفت که خروج نیروهای آمریکایی که با خروج نیروهای ناتو هم همراه خواهد بود، از ابتدای ماه مه (11 اردیبهشت) آغاز گردد و تا 11 سپتامبر مصادف با بیستمین سالگرد حمله به برج های دوقلوی تجارت دنیای در نیویورک، کامل گردد.

آمریکا متعاقب این حمله که در دولت جورج دابلیو بوش رخ داد، با بهانه مبارزه با تروریسم به افغانستان حمله کرد تا دولت طالبان را پناهگاهی امن برای القاعده ایجاد نموده بود، ساقط و گروه های تروریستی را از بین ببرد.

اما پس از 20 سال، دولت سابق آمریکا مذاکره با طالبان را آغاز کرد و توافقنامه موسوم به توافق دوحه را منعقد کرد در حالیکه حملات در افغانستان همچنان ادامه دارد و القاعده در نقاط مختلف دنیا گسترش یافت و پدیده تروریستی دیگری به نام داعش ایجاد شد.

با این حال، آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا روز یکشنبه در گفت وگو با شبکه ای بی سی مدعی شد به اهداف حمله 20 سال پیش به افغانستان دست یافته اند.

وی همچنین در اظهاراتی همسو با اظهارات ویلیام برنز رئیس سازمان جاسوسی آمریکا (سیا) گفت دولت ابزاری را برای دیدن تجدید حیات یا ظهور دوباره یک تهدید تروریستی از افغانستان دارد تا در زمان واقعی اقدام کند.

بلینکن که به تازگی از سفر به کابل بازگشته است، اضافه نمود: دولت از بهترین قابلیت خود بهره خواهد برد تا اطمینان یابد که طالبان به دستاوردهای جامعه افغانستان به ویژه در زمینه حقوق زنان احترام می گذارد.

ارزیابی سالانه جامعه اطلاعاتی ایالات متحده که روز چهارشنبه منتشر شد گفت که خروج از افغانستان، خطر احیای مجدد تهدید تروریسم را افزایش می دهد و ممکن است توسط نیروهای آمریکایی قابل شناسایی نباشد.

برنز رئیس سیا هم گفت: وقتی زمان عقب نشینی ارتش آمریکا فرا رسد ، توانایی دولت آمریکا در جمع آوری و اقدام در خصوص تهدیدها کاهش می یابد. این به سادگی، یک واقعیت است.

وزیر خارجه آمریکا این نگرانی ها را رد نکرد اما گفت که دولت در کوشش است تا اطمینان حاصل کند که دارایی های مناسبی در اختیار داریم تا در صورت بروز دوباره ، آینده را ببینیم تا بتوانیم آن را ببینیم و با آن کنار بیاییم.

بلینکن توضیح داد: آنچه که همه تشخیص می دهند این است که هیچ راهکار نظامی برای درگیری وجود ندارد. بنابراین اگر آنها دوباره کاری را آغاز نمایند، درگیر جنگ طولانی خواهند شد که به نفع آنها نیست.

در حالیکه طالبان برای نشست استانبول حضور نیافت و هنوز تعیین نیست که آیا بار دیگر حاضر به شرکت در این نشست خواهد شد یا خیر، وزیر بایدن ادعا کرد متعهد به یافتن راهکار مسالمت آمیز برای مساله افغانستان است.

وی اظهار کرد ایالات متحده تمام توانایی خود را در حمایت از مذاکرات صلح که قرار است در هفته های آینده با اجلاس به میزبانی ترکیه دوباره آغاز گردد، به کار خواهد گرفت.

وزیر خارجه آمریکا تاکید نمود: اگر طالبان میخواهد به نوعی در حکمرانی مشارکت کند، اگر می خواهد در سطح بین المللی به رسمیت شناخته گردد، اگر نمی خواهد طرد گردد، باید به یک فرایند سیاسی وارد گردد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 4 خرداد 1400 بروزرسانی: 4 خرداد 1400 گردآورنده: iranpixfa.ir شناسه مطلب: 1630

به "بلینکن طالبان را تهدید کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بلینکن طالبان را تهدید کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید