جلوی فرار مالیاتی گرفته گردد تا احتیاج به آینده فروشی نباشد

به گزارش ایران عکس، لایحه بودجه سال 1399 فردا در صحن علنی مجلس رونمایی می گردد. تاکنون گزارش رسمی از داده های بودجه منتشر نشده است. دولت اصرار دارد که جزئیات بودجه پیش از رونمایی رسمی، علنی نگردد؛ ولی در سال های قبل روال این بود که مسئولان سازمان برنامه و بودجه در شب پیش از جلسه مجلس یا نشست خبری خبرنگاران، در تلویزیون حاضر می شدند و بعضی از اطلاعات کلان بودجه را به اشتراک می گذاشتند. سال جاری، تا آخرین لحظه خبری از ارائه اطلاعات رسمی به افکار عمومی نبوده است؛ غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس هم در گفت وگو با پایگاه خبری اتاق ایران درباره جزئیات بودجه اظهار بی اطلاعی می نماید.

جلوی فرار مالیاتی گرفته گردد تا احتیاج به آینده فروشی نباشد

با آغاز تحریم های آمریکا علیه ایران درآمدهای دولت در حوزه نفت به شدت کاهش یافته و صادرات نفت به زیر 300 هزار بشکه در روز رسیده است و طبق این درآمد به اجبار بودجه بدون احتساب درآمدهای نفتی بسته خواهد شد. کارشناسان مالی قبلاً در گفت وگو با پایگاه خبری اتاق ایران راه حلهای پیش روی دولت را اینگونه برشمرده بودند: اصلاح نظام یارانه پنهان، مولدسازی دارایی های دولت، انتشار اوراق بدهی و افزایش مودیان مالیاتی.

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی درباره سرنوشت بودجه سال آینده می گوید: اگرچه قضاوت کردن درباره لایحه ای که هنوز هیچ اطلاعی درباره جزئیات نداریم، سخت است اما آنچه معین است اینکه دولت باید در لایحه ارائه شده برای کسری بودجه ای که خواهد داشت راه حل ارائه دهد و این راه حلها در مجلس آنالیز گردد.

او ادامه می دهد: ما هنوز نمی دانیم که دولت در لایحه بودجه راه حل جبران کسر درآمدش را در آینده فروشی یعنی انتشار اوراق بدهی دنبال می نماید یا اینکه در حوزه مالیات ها به وصول مطالبات و جلوگیری از فرار مالیاتی می رود.

جعفرزاده ایمن آبادی می گوید: دولت باید در حوزه افزایش درآمدهای خود به سمت وصول مالیات ها برود که در دو سطح قابل آنالیز است: جلوگیری از فرار مالیاتی و دریافت مالیات از کسانی که تابه حال از دادن مالیات معاف بوده اند، مثل معاملات ماشین های گران قیمت، مسکن های خالی، عایدی مسکن ها و خیلی از حوزه ها که در جهان به طورمعمول مالیات می دهند و در ایران متأسفانه از دادن مالیات سرباز می زنند یا معاف هستند.

او ادامه می دهد: ما بعد از وصول لایحه می توانیم اظهارنظر کنیم که آیا سازمان نظام مالیاتی در این شرایط راه حلی ارائه داده یا نه؟ البته مجلس هم در نشست هایی که قبلاً با دولت و سازمان برنامه و بودجه داشته راه حلهایی ارائه داده است اما فعلاً نمی توانیم قضاوت کنیم که آیا به این راه حلها توجه شده یا نه؟

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از میزان کسری بودجه دولت در سال آینده می گوید: آنچه مسلم است اینکه دولت برای سال 1399 حدود 150 هزار میلیارد تومان کسری بودجه خواهد داشت. دیوان محاسبات در گزارشی که به مجلس ارائه داده، برآورده نموده که اگر دولت بتواند جلوی فرار مالیاتی را بگیرد حدود 250 هزار میلیارد تومان درآمد کسب خواهد نمود. یعنی اگر دولت بتواند جلوی فرار مالیاتی را بگیرد احتیاج به آینده فروشی نخواهد داشت.

او در پاسخ به اینکه مجلس در حوزه جلوگیری از فرار مالیاتی و معافیت های مالیاتی چه همکاری با دولت خواهد داشت؟ می گوید: ما منتظر هستیم ببینیم که دولت برای راه حلهای مجلس و دیوان محاسبات در لایحه خود چه تدابیری اندیشیده است.

جعفرزاده ایمن آبادی در پاسخ به اینکه لغو معافیت های مالیاتی مدت هاست که مطرح می گردد ولی مجلس هیچ گام عملیاتی در حوزه قوانین برنداشته، می گوید: زمانی دولت پولدار بود و مجلس حاتم بخش. آن موقع خیلی از معافیت ها تصویب شد، شاید آن موقع این معافیت ها کار خوبی بود ولی الآن به بازنگری جامع در حوزه مالیات برای جلوگیری از فرار مالیات تا لغو معافیت مالیاتی احتیاج داریم و این بازنگری اجتناب ناپذیر است.

او ادامه می دهد: حتی اخیراً دولت می خواست در جهت لغو مالیات هنرمندان اقدام کند، البته شائبه سیاسی کاری هم داشت اما مورد اقبال جامعه قرار نگرفت. جامعه به دنبال معاف های صدقه ای نیست بلکه به دنبال عدالت مالیاتی است.

مجلس دهم روزهای آخر خود را می گذراند، آیا مجلس در این روزهای آخر می تواند و می خواهد برای برداشتن معافیت های مالیاتی گامی بردارد؟ جعفرزاده ایمن آبادی پاسخ می دهد: مجلس به تنهایی نمی تواند کاری کند و دخالت در درآمدها و هزینه دولت خلاف اصل 75 قانون اساسی است؛ اما آنچه معین است باید دولت برای برطرف این معافیت ها و جلوگیری از فرار مالیاتی لایحه ارائه دهد. دولت باید برای حل مسئله کسری درآمدی خود بازنگری جامع در قانون مالیاتی داشته باشد و باید جلوی فرار مالیاتی و معافیت های غیرضروری گرفته گردد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 3 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iranpixfa.ir شناسه مطلب: 603

به "جلوی فرار مالیاتی گرفته گردد تا احتیاج به آینده فروشی نباشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جلوی فرار مالیاتی گرفته گردد تا احتیاج به آینده فروشی نباشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید