خبرنگاران توسعه اشتغال روستایی سبب مهاجرت معکوس شده است

به گزارش ایران عکس، ایلام - خبرنگاران - معاون توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری گفت: با تزریق اعتبار و توسعه اشتغال روستایی نرخ مهاجرت معکوس در روستاها دیده می شود.

خبرنگاران توسعه اشتغال روستایی سبب مهاجرت معکوس شده است

محمد امید روز جمعه در حاشیه بازدید از زیرساخت پروژه های مختلف روستایی شهرستان بدره استان ایلام گفت: نظام جمهوری اسلامی در چهار دهه گذشته در روستاهای کشور کارهای بزرگی را در زمینه زیرساخت ها انجام داده است که براساس آمارهایی که امروز در دست است شرایط روستاهای کشور با گذشته قابل مقایسه نیست.

وی با بیان اینکه اعتقاد دولت بر این است که علاوه بر زیرساخت های روستاها باید به زیرساخت های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی آنها توجه شود، افزود: در امتداد مسیری که برای توسعه روستاها در حال انجام است برنامه اصلی معاونت توسعه روستایی، توسعه روستاها با کمک مردم محلی است یعنی استفاده از صندوق های خرد کارآفرینی بسیار مورد تاکید معاونت توسعه روستایی است.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری یادآور شد: اشتغال، پایه و اساس توسعه روستایی است و روستاییان با تولید و اشتغال عجین هستند و تخصیص و جذب اعتبارات طرح اشتغال روستایی می تواند بیکاری روستائیان را کاهش دهد.

امید افزود: اگر طرح اشتغال روستایی به خوبی اجرا شود انتظار می رود مهاجرت معکوس یعنی مهاجرت روستائیان از حاشیه شهرها به روستاها رخ دهد و آمارهای اولیه از اجرای طرح اشتغال روستایی هم نشان می دهد که مهاجرت معکوس شکل گرفته و شرایط جمعیتی روستاها در کشور بهتر از گذشته شده است.

وی هدف از سفر به ایلام را توجه به زیرساخت های این استان اعلام نمود و گفت: با بررسی اجاقتصادی در ارتباط با زیرساخت هایی که در روستاهای استان مود نیاز است موارد مختلف در این خصوص مورد توجه قرار می گیرد.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری تاکید کرد: در کنار این کار، اقدام های خوبی در استان ایلام در قالب طرح های اشتغالزایی روستایی در 2 سال گذشته اجرا شده است، علاوه بر زیرساخت ها، بحث اشتغالزایی روستایی و شهرهای کوچک در دستور کار واقع شده است که باید بررسی های لازم در این خصوص در استان انجام شود.

امید یادآور شد: در ملاقات اخیر با استاندار ایلام در تهران به این نتایج رسیدیم که ظرفیت های خاصی در حوزه های مختلف چون کشاورزی، فناوری محصولات، گردشگری، و صنعت وجود دارد، مقرر شد این ظرفیت ها مورد بررسی قرار گیرد و تلاش ما این است که از محل منابع مرکزی با تخصیص اعتبار در سال جهش تولید شاهد اتفافات خوبی در استان در زمینه اشتغالزایی جوانان باشیم.

وی با اشاره به طرح های خاصی چون پرورش ماهی در قفس در سد سیمره شهرستان بدره گفت: ظرفیت های بسیار خوبی در این بخش وجود دارد، در حال حاضر و بنا به گفته مسوولان استانی چهار هزار و 500 تن ظرفیت تولید ماهی در این منطقه است که در این خصوص تلاش ما این است با ارائه تسهیلات ارزان قیمت 6.4 درصدی به متقاضیان واحدهای کوچک تولید در این بخش ظرفیت تولید و اشتغالزایی در این حوزه را میزان قابل ملاحضه ای افزایش دهیم.

وی در خصوص دیگر پروژه های روستایی شهرستان بدره نیز افزود: پروژه پمپاژ مجتمع آبرسانی تلخاب دارای 75 درصد پیشرفت فیزیکی است که در این خصوص کمک خواهیم کرد تا از محل منابع مرکز و کمک منابع استانی این مجتمع به همراه مجتمع آبرسانی ولی عصر تکمیل و مورد بهره برداری قرار گیرند.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری با تاکید بر افزایش خدمات رفاهی و امکانات گفت: همه پروژه های روستایی به نوعی مکمل یکدیگر هستند، در روستاهای شهرستان بدره ظرفیت های خوبی در حوزه گردشگری در حوزه سد سیمره وجود دارد که باید هرچه بیشتر از این ظرفیت ها برای اشتغالزایی بهره برد.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری امروز جمعه ششم تیرماه در راس هیاتی از طریق فرودگاه شهدای ایلام وارد این استان شد.

حضور در نشست کارگروه فرش ایلام، قرارگاه سازندگی هلیلان و شورای برنامه ریزی استان ایلام از دیگر برنامه های سفر 2 روزه معاون توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری به ایلام است.

منبع: ایرنا
انتشار: 1 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iranpixfa.ir شناسه مطلب: 1083

به "خبرنگاران توسعه اشتغال روستایی سبب مهاجرت معکوس شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران توسعه اشتغال روستایی سبب مهاجرت معکوس شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید