درخواست چین از کانادا برای آزادی فوری مدیر هوآوی

به گزارش ایران عکس، به گزارش خبرگزاری رویترز، سفارت چین در اتاوا از دولت کانادا خواست تا به منظور بازگشت روابط دو جانبه دیپلماتیک به حالت عادی، هر چه زودتر مدیر شرکت هوآوی را آزاد کند.

درخواست چین از کانادا برای آزادی فوری مدیر هوآوی

جهت دریافت مشاوره سفر با تور کانادا با ما همراه باشید.

درخواست چین از کانادا در حالیست که دولت اتاوا چندی پیش با اعطای مجوزی به دادگاه این امکان را فراهم کرد که دادگاهی موضوع استرداد منگ وانژو مدیر اقتصادی ارشد شرکت چینی هواوی به آمریکا را آنالیز کند.

وزارت دادگستری کانادا می گوید پرونده به مرحله کفایت ادله رسیده و مدارک کافی وجود دارد تا قاضی مربوطه بخواهد در این مورد تصمیم بگیرد.

اواخر ماه ژانویه وزارت دادگستری آمریکا، هواوی و مدیر اقتصادی این شرکت را به کوشش برای دور زدن تحریم های آمریکا بر ضد ایران و نیز سرقت اطلاعات محرمانه صنعتی از گروه مخابراتی تی-موبایل آمریکا متهم کرد.

کانادا نیز اول دسامبر سال 2018 منگ وانژو مدیر اقتصادی شرکت مخابراتی هوآوی را به خاطر نقض تحریم های آمریکا بازداشت کرد.

دادگاه ونکوور کانادا 10 روز بعد از دستگیری خانم منگ وانژو مدیر اقتصادی و دختر موسس شرکت بزرگ هوآوی، او را با قید وثیقه 7.5 میلیون دلاری آزاد کرد تا دولت این کشور در رابطه با استرداد وی به آمریکا تجدیدنظر و تصمیم گیری کند.

شرکت هواوی نیز پیش تر در بیانیه ای اتهامات مربوط به مدیر اقتصادی ارشد هواوی که در کانادا بسر می برد را رد کرد و اضافه نمود: وی و شرکت هواوی هرگز قوانین آمریکا را نقض ننموده اند و این حقیقتی است که نهایتا واشنگتن به آن اذعان خواهد نمود.

دستگیری منگ وانژو سبب بروز یک تنش دیپلماتیک بی سابقه میان اتاوا و پکن شده است. مقامات چین معتقدند که این ماجرا با هدف ضربه زدن به اعتبار شرکت مخابراتی هوآوی کلید خورده است حال آنکه جاستین ترودو نخست وزیر کانادا بارها تاکید نموده که هیچ مداخله سیاسی در این پرونده صورت نگرفته و کانادا کشوری قانونمند است.

منبع: انتخاب
انتشار: 22 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iranpixfa.ir شناسه مطلب: 511

به "درخواست چین از کانادا برای آزادی فوری مدیر هوآوی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخواست چین از کانادا برای آزادی فوری مدیر هوآوی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید