طالبان آزادی مشروط زندانیان را خلاف توافقنامه با آمریکا خواند

به گزارش ایران عکس، طالبان در واکنش به صدور فرمان اشرف غنی مبنی بر رهایی 5 هزار زندانی این گروه، خاطرنشان کرد که آزادی مشروط این زندانیان خلاف توافقنامه صلح آمریکا و طالبان است.

طالبان آزادی مشروط زندانیان را خلاف توافقنامه با آمریکا خواند

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان ایران عکس، طالبان در واکنش به صدور فرمان اشرف غنی مبنی بر رهایی 5 هزار زندانی این گروه، بیان کرد رهایی مشروط این زندانیان خلاف توافقنامه صلح آمریکا و طالبان است.

غنی شب گذشته (20 اسفند) فرمانی را صادر کرد که براساس آن 5 هزار زندانی طالبان به صورت تدریجی از زندان ها رها خواهند شد.

اما؛ سهیل شاهین سخنگوی دفتر طالبان در قطر امروز چهارشنبه (21 اسفند) در واکنش به این فرمان اشرف غنی در گفت وگو با رویترز تاکید نمود که رهایی زندانیان در توافقنامه این گروه با آمریکا درست شرح داده شده که ابتدا 5000 زندانی طالب رها و سپس مذاکرات بین الافغانی شروع می گردد.

وی با اشاره به این که هیات طالبان با رهایی مشروط زندانیان این گروه موافق نبود، اضافه نمود که این مساله خلاف توافقنامه صلح آمریکا و طالبان است.

اما؛ براساس فرمان غنی، فرایند رهایی 5 هزار زندانی طالبان روز شنبه آینده (24 اسفند) با رهایی 1500 طالب از زندان بگرام ولایت پروان شروع می گردد.

صدیق صدیقی سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان گفت که 100 تن از زندانیان کسانی هستند که سنشان بالا است، در شرایط بهداشتی بد قرار دارند و یا از حبسشان مدت کمی باقی مانده است.

براساس فرمان اشرف غنی زندانیانی که آزاد می شوند باید تعهد بسپارند که دیگر به میدان های جنگ برنمی گردند و نیز باید تمامی آنان تشخیص هویت شوند.

در ماده سوم فرمان آمده است که بعد از شروع و در جریان مذاکرات مستقیم میان هیات مشخص شده از سوی جمهوری اسلامی افغانستان و گروه طالبان، در هر دو هفته تعداد 500 تن از زندانیان مربوط به گروه طالبان که مجموع آنها به 3500 تن می رسد، مشروط به این که سطح خشونت ها به طور چشمگیر کاهش یابد، رها شوند.

در این فرمان رییس دفتر شورای امنیت ملی افغانستان مسوولیت اجرای این فرمان را به عهده دارد.

زلمی خلیلزاد نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان از این اقدام غنی استقبال کرد و از طالبان خواست تا خشونت ها را کاهش دهند.

ر

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 10 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iranpixfa.ir شناسه مطلب: 877

به "طالبان آزادی مشروط زندانیان را خلاف توافقنامه با آمریکا خواند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طالبان آزادی مشروط زندانیان را خلاف توافقنامه با آمریکا خواند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید