نرخ واکسیناسیون کرونا در دنیا چقدر است؟ ، برای واکسیناسیون دو مرحله ای جمعیت زمین حداقل 5، 1 سال زمان ضروری است خبرنگاران

به گزارش ایران عکس، بزرگترین کمپین واکسیناسیون تاریخ هم اکنون در سراسر دنیا در حال اجرا است و براساس اطلاعات جمع آوری شده توسط بلومبرگ، تا به امروز بیش از 225 میلیون دوز از واکسن های تایید شده علیه بیماری کووید 19 در 100 کشور مختلف تزریق شده است.

نرخ واکسیناسیون کرونا در دنیا چقدر است؟ ، برای واکسیناسیون دو مرحله ای جمعیت زمین حداقل 5، 1 سال زمان ضروری است خبرنگاران

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، در حالی که هیچ یک از این واکسن ها به تنهایی برای واکسیناسیون کل جمعیت حدودا 7.8 میلیارد نفری جهان کافی نیست، اما استفاده از مجموع 9 واکسن تایید شده فعلی در کنار هم، بهترین فرصت بشریت برای سرانجام دادن به بلایی است که تا به امروز جان بیش از 2.5 میلیون نفر را در جهان گرفته و فاجعه مالی جهانی را به وجود آورده است.

براساس آمار بلومبرگ جدیدترین نرخ تزریق این واکسن ها تقریبا 6.07 میلیون دوز در روز بوده است.

در حالی که در سطح جهانی، آخرین میزان واکسیناسیون به طور متوسط 6.074.932 دوز در روز گزارش شده، تخمین زده می شود که با این سرعت برای پوشش دادن حدود 75 درصد از جمعیت زمین با واکسن دو مرحله ای، دستکم 5/1 سال، زمان ضروری است.

همچنین بنابر گزارش روزنامه نیویورک تایمز، در حال حاضر بین برنامه های واکسیناسیون در کشور های مختلف فاصله زیادی وجود دارد به طوری که هنوز بسیاری از آن ها حتی تزریق یک دوز از واکسن را نیز گزارش ننموده اند.

در عین حال کشور های کم درآمدتر نیز متکی بر اجرای برنامه بین المللی تقسیم واکسن موسوم به کوواکس (Covax) هستند که هدف آن تامین دو میلیارد دوز واکسن تا سرانجام امسال میلادی برای این مناطق است.

این داده ها مبتنی بر اطلاعات ارائه شده از سوی منابع دولتی است که در پروژه ای موسوم به Our World in Data (جهان ما در داده ها) و در دانشگاه آکسفورد گردآوری شده است.

براساس اطلاعات فوق، فرد واکسینه شده به شخصی اطلاق می شود که حداقل یک دوز از واکسن را دریافت نموده باشد و همچنین فرد کامل واکسینه شده، تمام دوز های تجویز شده برای یک نوع واکسن را دریافت نموده است. برای مثال در خصوص واکسن فایزر-بیوان تک که شامل دو دوز است، فردی که هر دو دوز را تزریق کند، کاملا واکسینه شده در نظر گرفته می شود.

با توجه به شرایط فعلی که ذخایر واکسن های فراوری شده در مقایسه با جمعیت زمین هنوز بسیار اندک است لذا بیشتر کشور ها اقدامات اولیه واکسیناسیون خود را روی گروه هایی که در اولویت هستند نظیر افراد آسیب پذیر به لحاظ بالینی، گروه های سنی 60 سال به بالا و پرسنل و کارکنان خط مقدم مانند پزشکان و پرستاران متمرکز نموده اند.

براساس این گزارش در حال حاضر 9 واکسن مختلف در سراسر جهان در حال تزریق است.

تا به امروز واکسن فایزر-بیوان تک در 66 کشور، واکسن آسترازنکای دانشگاه آکسفورد در 50 کشور، واکسن مدرنا در 28 کشور، واکسن سینوفارمِ پکن در 14 کشور، واکسن اسپوتنیک وی شرکت گامالیا در 11 کشور، واکسن سینوواک در شش کشور، واکسن سینوفارمِ ووهان در دو کشور، واکسن بهارات بیوتک (کوواکسین) در یک کشور و واکسن جانسون اند جانسون در یک کشور مورد استفاده قرار گرفته اند. بعلاوه بعضی از این واکسن ها نظیر اسپوتنیک وی و سینوفارم در تعداد بیشتری از کشور ها مجوز استفاده اضطراری گرفته اند، اما هنوز واکسیناسیون عمومی آن ها شروع نشده است.

چه زمانی زندگی به حالت عادی برمی شود؟

این سوالی پیچیده و موضوعی چالش برانگیز بین اپیدمیولوژیست ها است.

در حالی که تصور می شود بهترین واکسن ها هم اکنون در حدود 95 درصد در ایجاد مصونیت موثر هستند، اما هنوز هم پس از واکسیناسیون، امکان انتقال و گسترش بیماری وجود دارد و محققان حوزه علوم درمان و پزشکی همچنان به دنبال راهکار مطمئن تری برای مقابله با ویروس SARS-CoV-2 هستند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 14 فروردین 1400 بروزرسانی: 14 فروردین 1400 گردآورنده: iranpixfa.ir شناسه مطلب: 1535

به "نرخ واکسیناسیون کرونا در دنیا چقدر است؟ ، برای واکسیناسیون دو مرحله ای جمعیت زمین حداقل 5، 1 سال زمان ضروری است خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نرخ واکسیناسیون کرونا در دنیا چقدر است؟ ، برای واکسیناسیون دو مرحله ای جمعیت زمین حداقل 5، 1 سال زمان ضروری است خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید