تور ارزان فرانسه: هند و فرانسه درباره شراکت استراتژیک دوجانبه توافق کردند

به گزارش ایران عکس، به گزارش خبرنگاران به نقل از رویترز، وزرای خارجه فرانسه و هند در گفتگوی تلفنی، موضوع توافق تسلیحاتی نو میان استرالیا، انگلیس و آمریکا را مورد بحث قرار دادند.

تور ارزان فرانسه: هند و فرانسه درباره شراکت استراتژیک دوجانبه توافق کردند

با ما همراه باشید و با تور ارزان فرانسه از کشور عشاق دیدن کنید و در شهرهای پاریس، مارسی بگردیم و برج ایفل ، موزه لوور و دیگر جذابیت های این شهر زیبا را ببینیم

در این ارتباط تلفنی، فرانسه بعلاوه در واکنش به معاهده نظامی و امنیتی آمریکا، انگلیس و استرالیا در حوزه هند و اقیانوس آرام، از توسعه همکاری ها با دولت دهلی نو اطلاع داد.

ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه در این گفتگوی تلفنی، نظر سوبرامانیام جایشانکار وزیرخارجه هند را درباره کار بر روی برنامه ای جهت ارتقای نظم بین المللی چندجانبه واقعی مورد تائید و موافقت قرار داد.

در این ارتباط، وزارت خارجه فرانسه بعلاوه اظهار داشت که لودریان و جایشانکار توافق کردند تا شراکت استراتژیک دوجانبه را برمبنای رابطه سیاسی مطمئن بین دو طرف تعمیق نمایند.

سران سه کشور آمریکا، انگلیس و استرالیا شامگاه چهارشنبه با امضای یک توافقنامه همکاری سه جانبه از شروع برنامه ساخت زیردریایی با سوخت هسته ای برای استرالیا اطلاع دادند.

در همین ارتباط، شماری از وزرای کابینه استرالیا از جمله اسکات موریسون نخست وزیر این کشور روز پنج شنبه در یک بیانیه مشترک اظهار داشتند که پیگیری فناوری زیردریایی با سوخت هسته ای به معنای آن است که استرالیا دیگر به برنامه ساخت زیردریایی متعارف از رده تهاجمی با شرکت گروه نیروی دریایی [فرانسه] ادامه نخواهد داد. طبق این بیانیه، تغییرات سریع در حوزه امنیت منطقه ای، زیردریایی های متعارف را برای برطرف نیازهای عملیاتی استرالیا در دهه های پیش رو نامناسب می سازد.

دولت استرالیا در بخشی دیگر از این بیانیه ابراز امیدواری کرد که همکاری نزدیک و مثبت با فرانسه ادامه یابد.

در مقابل، وزارت خارجه فرانسه هم فسخ قرارداد مزبور از سوی دولت استرالیا را اقدامی تأسف بار خواند که با روح همکاری دوجانبه فرانسه- استرالیا همخوانی ندارد.

ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه هم در اعتراض به این اقدام کانبرا گفت: مثل این بود که از پشت خنجر بزنید. ما بر پایه صداقت با استرالیا رابطه برقرار نموده ایم، حال آنکه این اعتماد خدشه دار شده است. من امروز از پایان یافتن این توافق عصبانی هستم.

وی بعلاوه گفت که از استرالیا و آمریکا بابت این اقدام شرح خواهد خواست.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 1 مهر 1400 بروزرسانی: 1 مهر 1400 گردآورنده: iranpixfa.ir شناسه مطلب: 1803

به "تور ارزان فرانسه: هند و فرانسه درباره شراکت استراتژیک دوجانبه توافق کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور ارزان فرانسه: هند و فرانسه درباره شراکت استراتژیک دوجانبه توافق کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید