وزیر علوم: رشته های مختلف بین وزارتخانه ها نباید از هم جدا باشند

به گزارش ایران عکس، تهران (پانا) - وزیر علوم وزیر علوم با اشاره به اینکه جداسازی بخش های مختلف علم از یکدیگر کار صحیحی نیست، گفت رشته های مختلف علوم بین وزارتخانه های مختلف نباید از هم جدا و جزیره ای باشند.

وزیر علوم: رشته های مختلف بین وزارتخانه ها نباید از هم جدا باشند

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، محمدعلی زلفی گل با اشاره به اینکه یکی از مسائل و اشتباهات رخ داده در بخش سیاست گذاری علمی کشور بحث واگرایی بوده است، تاکید کرد: نباید رشته های مختلف علوم بین وزارتخانه های مختلف از هم جدا و جزیره ای باشند، چرا که نمی توان رشته های پزشکی را از رشته های علوم مهندسی و علوم انسانی و کشاورزی و دامپزشکی جدا کرد و در این صورت تحقیقات بین رشته ای معنادار نخواهد بود.

وزیر علوم تحقیقات و فناوری با بیان اینکه بهره وری سیستم هنگامی افزایش خواهد یافت که رشته های پزشکی در کنار رشته های کشاورزی، دامپزشکی، فنی، مهندسی و علوم انسانی باشند، اظهار کرد: در دنیای امروز، تحقیقات بین رشته ای و چند رشته ای تعیین کننده است و ما این سیاست ها را در کشور فراموش کرده ایم.

وی با اشاره به اینکه، جداسازی بخش های مختلف علم از یکدیگر کار صحیحی نیست و حتماً در بخش کلان نیازمند توجه است، افزود: داشتن متولی واحد در امر آموزش کشور، لزوماً به معنای ادغام وزارتخانه های مربوطه نیست. خوشبختانه شورای عالی انقلاب فرهنگی تا حدود زیادی این مشکل را مدیریت کرده است، اما در کف جامعه و به صورت عملیاتی به این شکل نیست و به همین دلیل بایستی یک فکر جدیدی در این رابطه داشته باشیم.

زلفی گل گفت: آنچه مورد نظر ماست این است که نظام آموزش عالی، اعم از آموزش علوم انسانی، فنی، مهندسی، کشاورزی، هنر و علوم پزشکی مثل بسیاری از نقاط دیگر دنیا دارای یک متولی واحد باشد. این نگاه کلان باعث یکپارچگی، وحدت و انسجام در آموزش عالی کشور و جلوگیری از برخی گسیختگی ها و ناهماهنگی های خواهد شد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 24 آذر 1400 بروزرسانی: 24 آذر 1400 گردآورنده: iranpixfa.ir شناسه مطلب: 1889

به "وزیر علوم: رشته های مختلف بین وزارتخانه ها نباید از هم جدا باشند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر علوم: رشته های مختلف بین وزارتخانه ها نباید از هم جدا باشند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید