17 درصد بیماران کووید-19 پس از بهبودی هم حامل کروناویروس هستند

به گزارش ایران عکس، پژوهشگران ایتالیایی در آنالیز جدیدی دریافتند که 17 درصد بیماران مبتلا به کووید-19، پس از بهبودی نیز می توانند حامل کروناویروس باشند.

17 درصد بیماران کووید-19 پس از بهبودی هم حامل کروناویروس هستند

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، آنالیز جدید پژوهشگران ایتالیایی، اطلاعات جدیدی را در خصوص کروناویروس ارائه می دهد. پژوهشگران در این پروژه، به آنالیز این موضوع پرداختند که پس از بهبودی بیماران مبتلا به کووید-19، چه اتفاقی برای آنها می افتد و تصمیم گرفتند تاثیر ویروس را بر بدن این بیماران ارزیابی نمایند.

نتایج آنالیز آنها نشان داد آزمایش حدود 17 درصد از بیماران تحت آنالیز که گمان می رفت کاملا بهبود یافته اند، در آنالیز های بعدی مثبت بوده است. احتمال مثبت بودن نتیجه آزمایش بیمارانی که نشانه های تنفسی آنها به خصوص گلو درد و التهاب مخاط بینی هنوز ادامه دارد، بیشتر است. این موضوع نشان می دهد که تداوم این دو نشانه نباید نادیده گرفته گردد و در بیماران بهبود یافته کووید-19 نیز باید مورد ارزیابی قرار بگیرد.

فرانچسکو لندی(Francesco Landi)، پژوهشگر ارشد این پروژه گفت: پزشکان و پژوهشگران بر مرحله حاد کووید-19 تمرکز نموده اند اما آنالیز تاثیر این بیماری در بلندمدت نیز باید صورت بگیرد.

در این پژوهش، 131 بیمار که معیارهای سازمان جهانی بهداشت(WHO) را برای توقف قرنطینه داشتند، مورد آنالیز قرار گرفتند. پژوهشگران، آزمایش جدیدی را پس از دوره حاد بیماری روی بیماران انجام دادند و سپس اطلاعات پزشکی و بالینی را با تاکید بر تداوم نشانه های بیماری جمع آوری کردند.

نتیجه آزمایش 22 نفر از بیماران، دوباره مثبت شد و سن یا جنسیت، نقش قابل توجهی در نتیجه آزمایش نداشت. هیچ کدام از بیماران تب نداشتند و شرایط بالینی آنها بهبود یافته بود. زمان شروع بیماری، تعداد روزهای بستری شدن و درمان بیماران، نقش قابل توجهی نداشت. نشانه هایی مانند خستگی، تنگی نفس و سرفه هنوز در درصد قابل توجهی از بیماران تحت آنالیز وجود داشت اما تفاوت قابل توجهی میان کسانی که نتیجه آزمایش آنها مثبت بود، با افرادی که نتیجه آزمایش منفی داشتند، مشاهده نشد. تنها تفاوت قابل توجه، شدت گلودرد و التهاب مخاط بینی در افرادی بود که نتیجه آزمایش آنها مثبت شد.

دکتر لندی اضافه نمود: یافته های این پژوهش نشان می دهد که میزان قابل توجهی از بیماران بهبود یافته کووید-19 می توانند حامل ویروس باشند. سوالی که باید در خصوص همه گیری کووید-19 پاسخ داده گردد، این است که آیا تداوم حضور کروناویروس در بدن بیمار، به معنای مسری بودن بیماری او است یا خیر.

این پژوهش، در American Journal of Preventive Medicine به چاپ رسید.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 5 آذر 1399 بروزرسانی: 5 آذر 1399 گردآورنده: iranpixfa.ir شناسه مطلب: 1281

به "17 درصد بیماران کووید-19 پس از بهبودی هم حامل کروناویروس هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "17 درصد بیماران کووید-19 پس از بهبودی هم حامل کروناویروس هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید