برنامه ریزی صندوق نوآوری برای افزایش کسب وکارهای داخلی یا رونق کسب و کارهای داخلی با برنامه های صندوق نوآوری

به گزارش ایران عکس، سال جاری با تغییرات صندوق نوآوری و شکوفایی در جهت حمایت هرچه بیشتر از شرکت های نوپا و دانش بنیان و برنامه ریزی های گسترده در سطح کشور، می توانیم شاهد رونق کسب وکار داخلی در حوزه علم و فناوری باشیم.

برنامه ریزی صندوق نوآوری برای افزایش کسب وکارهای داخلی یا رونق کسب و کارهای داخلی با برنامه های صندوق نوآوری

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی ایران عکس، نام اقتصاد دانش بنیان با اقتصاد مقاومتی گره خورده است و تحقق آن به شرکت هایی وابسته است که با فراوریات داخلی، می توانند به چرخه اقتصادی کشور یاری نمایند.

اما حیات این شرکت ها که با نام دانش بنیان شناخته شده اند احتیاج به حمایت های ویژه ای دارد که فقط و فقط از عهده نهادهای دولتی ساخته است. گرچه در سال های اخیر بخش خصوصی نیز با دیدن دستاوردهای شرکت های دانش بنیان پای کار آمده اما بازهم بزرگ ترین تکیه گاه این شرکت هاصندوق های دولتی و تسهیلات آنهاست.

در سالی که به نام رونق فراوری ملی مزین شده، نگاهی به عملکرد صندوق نوآوری و شکوفایی به عنوان یکی از نهادهای فعال در امر تسهیلگری فعالیت شرکت های دانش بنیان می اندازیم.

تغییرات ساختاری در صندوق نوآوری وشکوفایی

صندوق نوآوری و شکوفایی در سال گذشته، تغییرات زیادی داشته است. از تغییر در مدیریت گرفته تا تفاهم نامه با صندوق های پژوهش و فناوری.

مهرماه سال 97 بود که علی وحدت به عنوان رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی انتخاب شد. وحدت که پیش ازاین سابقه فعالیت در شورای سیاست گذاری و راهبری آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت را در کارنامه خود داشت؛ از همان ابتدای انتصاب در مسئولیت جدید، سفرهای استانی خود را شروع کرد.

وحدت در گفت وگو با فارس گفت: در سفرهای استانی که سال گذشته انجام شد، به این نتیجه رسیدیم که بسیاری از شرکت های دانش بنیان از بروکراسی اداری ناراضی هستند و آن را عاملی برای کاهش تمایل به استفاده از این تسهیلات دانسته اند.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی تأکید کرد: در برنامه های جدید صندوق، تمام کوشش خود را کردیم تا با اعطای اختیارات بیشتر و همکاری با صندوق های پژوهش و فناوری کل کشور میزان رضایت شرکت ها از تسهیلات بیشتر گردد.

عدم اتصال نهادهای اقتصادی حمایت نماینده، بزرگ ترین مشکل دانش بنیان ها

بنا بر نتایجی که از این سفرهای استانی حاصل شد، یکی از مسائل شرکت های دانش بنیان و نوپا عدم اتصال صندوق نوآوری و شکوفایی با نهادهای اقتصادی حمایت نمایندهنظیر صندوق پژوهش و فناوری است.

بر همین اساس در روزهای پایانی اسفندماه، مراسم رونمایی از همکاری صندوق نوآوری و شکوفایی باصندوق های پژوهش و فناوری برگزار گردید که در این مراسم، بازیگران اصلی سریال حمایت از فناوران و پژوهشگران از منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گرفته تا سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری حضور داشتند.

اختصاص تسهیلات و خط اعتباری ویژه به صندوق های پژوهش و فناوری

با این همکاری، مبلغ 216 میلیارد تومان تسهیلات برای12 صندوق پژوهش و فناوری و همچنین بیش از 700میلیارد تومان خط اعتباری برای صندوق های پژوهش و فناوری اختصاص پیدا کرد.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی در این مراسم، به تشریح چگونگی اعطای تسهیلات پرداخت و گفت: علاوه بر حمایت های ویژه، در صورت خوش حسابیصندوق های پژوهش و فناوری، 20 درصد از کل سود تسهیلات به آنها بازگردانده خواهد شد. همچنین، هزینه کردتسهیلات اعطایی به صندوق های پژوهش و فناوری می تواند چهار ساله باشد و امکان دریافت مجدد تسهیلات از سوی صندوق های پژوهش و فناوری پس از صرف 70درصد از تسهیلات فعلی امکان پذیر خواهد بود.

به گفته رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی، اخذ تضمین برای این تسهیلات به صورت چک و بر پایه عملکرد و اعتبار اقتصادی صندوق های پژوهش و فناوری است.ضمن اینکه ریسک های اقتصادی و عملیات صندوق های پژوهش و فناوری در سنجش اعتبار اقتصادی این صندوق ها در نظر گرفته می گردد.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 10 تیر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iranpixfa.ir شناسه مطلب: 171

به "برنامه ریزی صندوق نوآوری برای افزایش کسب وکارهای داخلی یا رونق کسب و کارهای داخلی با برنامه های صندوق نوآوری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برنامه ریزی صندوق نوآوری برای افزایش کسب وکارهای داخلی یا رونق کسب و کارهای داخلی با برنامه های صندوق نوآوری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید