تجزیه طلبان جنوب: هدف ما تشکیل کشور یمن جنوبی است

به گزارش ایران عکس، شورای انتقالی جنوب که با حمایت امارات کنترل استان های جنوبی را به دست گرفته است؛ تأکید کرد که تنها هدف این شورا تشکیل دوباره کشور یمن جنوبی است.

تجزیه طلبان جنوب: هدف ما تشکیل کشور یمن جنوبی است

به گزارش گروه بین الملل ایران عکس، شورای انتقالی جنوب که روز شنبه گذشته توانست با بیرون راندن نیروهای دولت منصور هادی کنترل شهر عدن را در دست گیرد، در بیانیه ای بر لزوم تشکیل دوباره کشور یمن جنوبی تأکید کرد.

به نوشته پایگاه خبری عربی21، این بیانیه پس از نشست فوق العاده شب گذشته (پنجشنبه) در شهر التواهی در مقر شورای انتقالی جنوب صادر شد و در آن آمده است: هدف مردم جنوب تشکیل دوباره کشور فدرالی یمن جنوبی است و این هدف هیچ جایگزین دیگری ندارد.

شورای انتقالی جنوب اضافه نمود: عدم توجه به مسأله هویت و ملت جنوب موجب افزایش خطرات و پیچیدگی های امنیت منطقه و جهان شده است و بیش از این نباید در این خصوص مماشات کرد.

این شورا همچنین از ائتلاف سعودی برای کنترل بحران اخیر در عدن و دعوت از طرفین برای گفت وگو قدردانی کرد و خواستار گفت وگوی جدی بدون وجود اشتباهات گذشته شد. گفت و گوهایی که به گفته شورای انتقالی جنوب باید زمینه جدایی جنوب یمن را فراهم آورد.

جدایی طلبان جنوب یمن در ادامه بیانیه خود بر کنترل استان حضرموت که هنوز در اختیار دولت منصور هادی و شهرهای جنوبی مکیراس و بیحان که در کنترل انصارالله قرار گرفته است؛ تأکید کردند.

شورای انتقالی جنوب که از آن به جنبش جنوب نیز یاد می شود از ابتدای انقلاب سال 2011 جدایی از شمال یمن را جزو اهداف اصلی خود اعلام کرده است. این شورای روز شنبه گذشته توانست کنترل شهر عدن را در سایه سکوت عربستان سعودی و کمک های تسلیحاتی امارات بدست گیرد و گام مهمی در جهت تشکیل کشور یمن جنوبی بردارد.

کشور یمن جنوبی که بعدها به جمهوری دموکراتیک خلق یمن تغییر نام داد در 22 آوریل 1990 با جمهوری عربی یمن یا همان یمن شمالی متحد شد و کشور یکپارچه جمهوری یمن شکل گرفت.

مناطق با رنگ آبی، تا سال 1990 کشور جمهوری دموکراتیک خلق یمن محسوب می شد.

همزمان با صدور این بیانیه، معین عبدالملک نخست وزیر دولت منصور هادی از وزرا و استانداران تابع خود خواست تا هیچ گونه همکاری با شورای انتقالی جنوب نکنند. برخی از مقامات و وزرای وابسته به دولت منصور هادی از جمله احمد المیسری وزیر کشور، صراحتا اعلام کرده اند که کمک های تسلیحاتی امارات و سکوت چهار روزه عربستان موجب سقوط عدن شده است.

سفر مقامات شورای انتقالی جنوب به امارات

در همین حال منابع خبری یمنی اعلام کردند که عیدروس الزبیدی رئیس شواری انتقالی و هانی بن بریک معاون وی به امارات سفر کرده و با مقامات ابوظبی از جمله محمد بن زاید دیدار کرده اند.

به نوشته عربی21، این منابع اشاره ای به تاریخ دقیق این سفر نکردند اما گفتند که چند روز پس از بدست دریافت کنترل عدن این سفر غیر رسمی و از پیش اعلام نشده اجرا شده است.

عیدروس الزبیدی و هانی بن بریک

دیدار مقامات شورای انتقالی جنوب با محمد بن زاید پس از آن اجرا شده است که ولی عهد ابوظبی دوشنبه هفته گذشته یعنی دو روز پس از سقوط عدن با پادشاه و ولی عهد سعودی دیدار کرد. به گفته منابع یمنی، در این دیدار توافقات اولیه در خصوص چگونگی اداره استان های جنوبی یمن اجرا شده است. (جزئیات بیشتر)

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 20 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iranpixfa.ir شناسه مطلب: 262

به "تجزیه طلبان جنوب: هدف ما تشکیل کشور یمن جنوبی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تجزیه طلبان جنوب: هدف ما تشکیل کشور یمن جنوبی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید