جلالی:آمریکا باید جوابگوی اقداماتش علیه ایران باشد

به گزارش ایران عکس، ایرنا نوشت: سفیر ایران در روسیه گفت: آمریکا با تحریم های ظالمانه خود علیه ملت ایران، باید در سطح بین المللی جوابگو باشد ضمن اینکه در شرایط کنونی که ویروس کرونا به سرعت در حال شیوع است این تحریم ها باید لغو گردد.

جلالی:آمریکا باید جوابگوی اقداماتش علیه ایران باشد

کاظم جلالی در گفت وگو با خبرگزاری دولتی تاس روسیه گفت که آمریکا با اعمال تحریم های اقتصادی به ملت ایران ضربه می زند حال آن که آن کشوری که در عرصه بین المللی و دنیای باید به ملت ایران پاسخ دهد، آمریکا و مقامهای این کشور هستند.

جلالی در واکنش به این سوال که بیماری کرونا چه تاثیری بر ایران گذاشته است، گفت: کرونا یک بیماری فراگیر دنیای شده است که متاسفانه در ایران نیز به سرعت در حال گسترش بوده و پیغامدهای منفی زیادی برای مردم ما به همراه داشته است.

وی اضافه کرد: مقام های ما (ایرانی) همه کوشش های ممکن را بکار می گیرند تا پیغامدهای کرونا در کشور کاهش یابد.

جلالی گفت: من البته در ایران نیستم و اوضاع شیوع کرونا در این کشور را به وسیله رسانه ها پیگیری می کنم بدیهی است این شرایط بسیار دردناک است.از طرف دیگر ما شاهد ابراز همدردی هستیم و مردم با همدیگر صرف نظر از مقامی که دارند، همدردی می نمایند.

وی ادامه داد: ما شاهد همبستگی ملی بین مقام ها و مردم هستیم تا این مساله حل گردد.

جلالی در واکنش به این سوال که آیا شما و کارکنان سفارت ایران در مسکو تست کرونا داده اید، گفت: من تا پیش از شیوع کرونا به روسیه آمدم و همکارانم نیز پیش از اینکه کرونا شیوع پیدا کند به این کشور آمده اند. ما در صورت احتیاج از اصول روسیه پیروی خواهیم کرد. کرونا ارتباطی با ملیت افراد ندارد و مهم این است که انسان در زمان حاضر کجا زندگی می نماید.

وی گفت: خدا را شکر در زمان حاضر در بین کارکنان سفارت ایران هیچ نشانه ای از کرونا وجود ندارد. ما از همان ابتدا که این مساله مطرح شد کوشش کردیم تا شرکا و کارکنان ما همه اصول بهداشتی را رعایت نمایند و همه اقدامات لازم را برای این منظور بکار گرفتیم.

روسیه 500 کیت تشخیص کرونا به ایران داد

سفیر ایران در واکنش به اینکه روسیه و ایران شرکا و دوستان خوبی هستند و مسکو چه یاریی به تهران در مبارزه با کرونا کند؟ نیز گفت: روسیه 500 کیت تشخیص ویروس کرونا به ایران داد که به این کشور ارسال شده است. با این کیت ها می توان از 50 هزار نفر آزمایش ویروس کرونا گرفت.

وی اضافه کرد: ما از این اقدام روسیه بسیار سپاسگزاریم. ما با مقامهای روسی ارتباط داریم و آنها می گویند که مساله یاری عظیم به ایران آنالیز می گردد. ما امیدواریم با سطح خوب روابط دو کشور، ملت ما در این شرایط سخت ازطرف دولت و مردم فدراسیون روسیه حمایت گردد.

جلالی در خصوص اینکه آیا برنامه های مشخصی برای تحویل تجهیزات پزشکی و تست ها به ایران وجود دارد، اظهار کرد: ما بسیار امیدواریم که برادران ما در فدراسیون روسیه با درک شرایطی که ملت ایران در آن قرار گرفته است به ما یاری نمایند. ما فهرست کالاها و مواد مورد احتیاج را به مقام های روس داده ایم.

وی در پاسخ به این سوال که رسانه های غربی از اقدام دولت ایران در پنهان کردن ابعاد قربانیان کرونا در این کشور خبر می دهند، اضافه کرد: هیچ زمینه ای برای چنین ادعایی وجود ندارد زیرا دلیلی ندارد که ایران این ارقام را پنهان کند. این بیماری مرزی نمی شناسد و همه کشورها را دربرگرفته است.

جلالی گفت: کرونا زودتر از بسیاری از کشورهای دیگر به کشور ما آمد و طبیعی است که سرعت انتشار آن بسیار بالاست زیرا ما از آمادگی لازم برای مقابله با این بیماری برخوردار نبودیم.

وی اضافه کرد: آنچه که مقام های امریکایی در این باره ادعا نموده اند اظهارات سیاسی است. آمریکا باید جوابگوی آن باشد. امروز ملت ایران تحت تحریم های شدید قرار گرفته است و با این مساله اصلی یعنی کرونا مبارزه می نماید.

سفیر ایران گفت: مقامهای سازمان بهداشت دنیای در ملاقات اخیر از ایران به این نکته اشاره کردند که کشور ما در مجموع، دولت و کادر پزشکی حداکثر کوشش برای مبارزه با این ویروس را بکار می گیرند. ما سیستم بهداشتی بسیار توانمندی داریم.

وی ادامه داد: اما آمریکا با اعمال تحریم های اقتصادی به ملت ایران ضربه می زند و آنکه در عرصه بین المللی و دنیای باید به ملت ایران پاسخ دهد آمریکا و مقامهای این کشور است.

سفیر ایران در واکنش به اینکه آیا سازمان بهداشت دنیای امکان دریافت اطلاعات در ایران را دارد، اظهار کرد: بله البته. ما اخیرا میزبان هیات بسیار عالیرتبه از سازمان بهداشت دنیای بودیم. آنها از ایران ملاقات کردند و حتی گزارشی ارائه کردند که در آن اعلام شد سیستم بهداشت ایران بسیار قدرتمند است و ایران بخوبی از عهده این شرایط (مبارزه با کرونا) برمی آید. به این ترتیب درهای کشور ما به روی سازمان بهداشت دنیای باز است.

وی در خصوص امکان نارضایتی عمومی در ایران بر اثر کرونا گفت: این واقعیت که بعضی مقامهای ایران به کرونا مبتلا شده اند موضوعی خارق العاده و غیرطبیعی نیست زیرا که در کشورهای دیگر هم چنین مواردی وجود دارد.

به گفته وی، کرونا به مقام شخص و وضع اقتصادی و رنگ پوست توجه ندارد. هر فردی در معرض خطر قرار گرفته است و ممکن است آسیب ببیند. زمانی که مردم ایران با این پدیده روبرو شدند وحدت ملی ما افزایش یافت. فرهنگ ملی ایرانی ما یاری می نماید که هنگام بروز با مشکل به همدیگر بیشتر از گذشته نزدیک شویم.

جلالی گفت: بین مردم ایران و مقامهای حکومت این کشور وحدت و همبستگی وجود دارد و آنها به هم یاری می نمایند. حتی در سفارت و مراکز دیپلماتیک ایران در خارج، همه دوستان و همکاران ضرورت یاری به مردم را احساس می نمایند و این احساس مسئولیت را همه ایرانی ها دارند

سفیر ایران در واکنش به این سوال که آیا پیغام هایی در خصوص کاهش تحریم های آمریکا علیه ایران در شرایط شیوع کرونا بدست می آید؟ اظهار کرد: پیغام هایی که هر روز دریافت می کنیم حاکی از این است که تحریم ها علیه ایران روزبروز بیشتر می گردد حتی هم اکنون و در روزهای اخیر تعدادی از شرکت های ایرانی مورد تحریم قرار دریافتد.

وی اضافه کرد: آمریکا از این استراتژی پیروی می نماید که در حرف و سخن، نشان دهد در مقابل ایران موضعی نرم دارند اما در عمل اقدامات خود علیه ایران را سخت تر نموده اند.

جلالی اضافه کرد: آنها بطور علنی می گویند که می خواهند به ایران یاری نمایند و از رویدادهایی که در خصوص مردم ایران رخ می دهد ابراز تاسف می نمایند. خوب اگر شما ابراز تاسف می کنید در این صورت چرا تحریم ها را لغو نمی کنید؟ هیچ کس نمی تواند این واقعیت را انکار کند که تحریم ها به مردم ایران آسیب میزند. این وضع غیرقابل انکار است و همه دنیا به این نتیجه رسیده که تحریم ها به ایران ضربه می زند.

وی با اشاره به بیانیه اخیر وزارت خارجه روسیه در محکومیت تحریم های آمریکا علیه ایران گفت: در بیانیه تصریح شد که تحریم های آمریکا در شرایط کنونی سودجویانه و ضدانسانی است.

جلالی گفت: ما منابع اقتصادی زیادی در کشورهای مختلف داریم و ملت ما احتیاج به تجهیزات پزشکی و دارو احتیاج دارد اما به دلیل تحریم های اقتصادی آمریکا، نمی توانیم از این پول ها برای خرید تجهیزات بهداشتی مورد احتیاج ملت ایران استفاده کنیم. اگر این ظلم نیست، پس نام دیگرش چیست؟

وی در پاسخ به این پرسش که چرا آمریکا تحریم های ایران را لغو نمی نماید؟ گفت: مقامهای آمریکایی رفتار غیرانسانی و سیاسی علیه ما دارند چرا که یک کشور و ملت در دنیا پیدا شد که می گوید می خواهد سر پای خود بایستد و مطیع آمریکا نباشد.

جلالی اضافه کرد: شاید مقامات آمریکا فکر می کتند امروز روز انتقام دریافت از ایرانی ها است اما آنها اشتباه می نمایند چرا که ما این بلا را پشت سر خواهیم گذاشت. اما دنیا این اقدامات ضدانسانی و رفتار غیرمنصفانه آمریکا را از یاد نخواهد برد و ایرانی ها هم آن را هیچگاه فراموش نخواهند کرد.

سفیر ایران در واکنش به سوالی در خصوص اینکه مردم ایران همانند مردم روسیه در شیوع کرونا به انبار کردن کالاهای ضروری در خانه می پردازند، اظهار کرد: آنچه که در ایران شاهد هستیم حاکی از آن است که ملت ما بسیار متمدن است و نسبت به این مساله بر اساس فرهنگ اسلامی و ایرانی رفتار می نماید.

بر اساس اطلاعاتی که از ایران دریافت می کنیم در بازارها و مراکز تجاری و فروشگاه ها به اندازه کافی کالای مورد احتیاج مردم وجود دارد. هر کس به اندازه مورد احتیاج کالا خریداری می نماید و هیچ مسئله ای در این مورد وجود ندارد.

ایران در حال مذاکره با کشورهای مختلف برای تامین تجهیزات پزشکی است

جلالی در واکنش به سوالی در خصوص وجود تجهیزات پزشکی مورد احتیاج برای مداوای کرونا در ایران گفت: ما کوشش های زیادی برای خرید تجهیزات لازم کردیم اما من نمی توانم بگویم که با کمبود روبرو نیستیم همینک ما با کشورهای مختلف در این مورد برای خرید تجهیزات یا دریافت آن به عنوان یاری پزشکی مذاکره می کنیم.

وی یادآوری کرد: رئیس جمهوری و وزیر خارجه ایران اعلام نموده اند که ملت ما در شرایط کنونی به بعضی تجهیزات پزشکی و بعضی اقلام بهداشتی احتیاج دارد.

سفیر ایران گفت: ما البته به کشورهای دوست مراجعه می کنیم و رایزنی ها در این عرصه جریان دارد. با چین، روسیه و بعضی کشورهای دیگر در این زمینه در حال مذاکره هستیم.

لزوم همبستگی دنیای در مبارزه با کرونا

سفیر ایران در ادامه گفت: مبارزه با کرونا باید موجب همبستگی همه کشورهای دنیا گردد تا بتوان رویکرد واحدی در مبارزه با این بیماری بدست آورد.

وی اضافه کرد: پیغامی که این بیماری دارد این است که جامعه دنیای باید در برابر این بیماری یکپارچه گردد و جبهه واحدی را برای مبارزه با این ویروس تشکیل دهد.نباید در این مبارزه ملت ها را جدا نموده و به آنها جداگانه نگاه کرد.

سفیر ایران گفت: به همین دلیل می گوییم که تحریم های امریکا ظالمانه است. یا ما همه بر کرونا غلبه می کنیم یا اینکه هیچ کس پیروز نمی گردد. به همین دلیل همه باید به همدیگر یاری کنیم تا تحریم ها لغو گردد تا ایران بتواند در زمان کوتاه تری بر این ویروس غلبه کند.

وی ادامه داد: مردم ایران در 41 سال اخیر حتی یک روز بدون تحریم نبوده اند و ما در برابر آن مقاوم شده ایم. اما کرونا بر کل بشریت تاثیر می گذارد. امروز کذب بودن ادعای مقامهای آمریکایی که می گویند تحریم ها علیه ملت ایران هدف گیری نشده آشکار شده است. امروز ملت ایران قربانی این تحریم ها شده است و باید اراده قاطعانه در سطح بین المللی بوجود آید تا تحریم ها لغو شوند و شرایط برای غلبه بر این بحران دنیای پدید آید.

به گزارش خبرنگار ایرنا از مسکو، مقامات آمریکایی ادعا می نمایند که یاری های بشردوستانه دارویی به ایران شامل تحریم ها نمی گردد این به آن معناست که اگر کشوری بخواهد به صورت رایگان به ایران یاری کند با هیچ تحریمی روبرو نمی گردد، اما یاری های بشردوستانه جوابگوی احتیاج کشوری 80 میلیونی در کوتاه مدت است که اکنون با شیوع بیماری کرونا روبرو شده است؟.

مشکل تحریم های آمریکا زمانی آشکار می گردد که سیستم درمان ایران یا بخش خصوصی فعال در حوزه بهداشت و درمان بخواهد با توجه به احتیاج داخلی و ضرورت خرید فوری، محصول یا کالای بهداشتی مورد احتیاج کشور را از خارج از مرزهای ایران تامین و راهی ایران کند.

طرف ایرانی در هنگام خرید دارو یا هر چیز دیگری متوجه این مشکل می گردد که امکان نقل و انتقال پول یا دادن میزانی از پول کالا برای شروع خرید و فروش با طرف مقابل که شرکت خارجی محسوب می گردد را ندارند مساله ای که رسانه های غربی به آن نمی پردازند و رسانه های فارسی زبان مخالف نظام نیز تمایلی به بازگو کردن آن ندارند و تنها اظهارات مقامات آمریکایی را منعکس می نمایند که مدعی هستند دارو و تجهیزات پزشکی در فهرست تحریم ها قرار ندارند.

310311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 21 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iranpixfa.ir شناسه مطلب: 904

به "جلالی:آمریکا باید جوابگوی اقداماتش علیه ایران باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جلالی:آمریکا باید جوابگوی اقداماتش علیه ایران باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید