در خوردن نوشابه از قوطی فلزی دقت کنید

به گزارش ایران عکس، البته این یک مقاله نوشابه هراسی نیست پس منظورمان این نیست که نوشابه هایی که در قوطی آلومینیومی هستند مضر هستند بلکه نوشیدن از این قوطی ها ممکن از برایتان خطراطی را داشته باشد زیرا قسمت بالایی از قوطی ها معمولا در معرض آلودگی های فراوانی قرار میگیرند و با خورد نوشابه به این روش ممکن است این آلودگی ها را به بدنتان هدایت کنید، در ادامه نکاتی را در مورد این نوشابه ها تذکر میشویم.

در خوردن نوشابه از قوطی فلزی دقت کنید

شاید شما هم داستان های عجیب و غریبی که در اینترنت در مورد خطر نوشیدن نوشابه های گازدار با قوطی آلومینیومی وجود دارد را شنیده باشید. در یکی از این داستان ها آمده است که خانواده ای به دلیل این که نوشابه خود را با قوطی خورده بودند در اثر بیماری لپتوزپیروسیس (leptospirosis) همگی جان خود را از دست دادند. از اینرو تصمیم گرفتیم در مورد خطراتی که این عادت خواهد داشت اطلاعاتی را در اختیار شما قرار داده و درستی یا نادرستی این داستان ها را به شما نشان دهیم.

بگذارید روراست باشیم. خوردن نوشابه های گازدار با قوطی عادت بسیار متداول و البته لذت بخشی است به ویژه اگر از خانه دور باشیم. مهم ترین کاری که باید در این موارد انجام داد این است که قبل از باز کردن قوطی نوشابه درب آن را به پارچه یا یک دستمال کاغذی کاملا پاک و تمیز کنیم زیرا قسمت بیرونی قوطی در معرض انواع میکروب ها و عوامل بیماری زا قرار دارد. اما آیا تنها همین کار کافی بوده و بی خطر بودن نوشیدن نوشاه گازدار با قوطی را تضمین خواهد کرد؟ برای جواب به این سوال با ادامه متن همراه باشید.

تمامی قوطی های نوشابه در کارخانه در بسته بندی های پلاستیک قرار گرفته که آن ها را از تماس با گرد و خاک و هر نوع کثیفی دیگری مصون نگه می دارد. معمولا نوشابه های گازدار با همین بسته بندی خاص و ایزوله به سوپرمارکت ها منتقل می شوند.

این قوطی های نوشابه در بهترین حالت دستکم چند روز را در قفسه های فروشگاه ها باقی می مانند که در این مدت ممکن است مقداری گرد و خاک روی آن ها بنشیند بنابراین تمیز کردن درب آن ها قبل از نوشیدن کار بسیار منطقی به نظر می رسد. اما به ندرت دیده می شود که قوطی نوشابه آن قدر کثیف شود که نیاز به شستن با محلول های تمیز کننده داشته باشد.

با این وجود قبل از باز کردن در قوطی نوشابه های گازدار به نکات زیر توجه داشته باشید:

  • قبل از باز کردن و نوشیدن نوشابه آن را تمیز کنید زیرا نمی دانید که این قوطی در چه مکانی و تحت چه شرایطی نگهداری شده است.
  • اگر برای تمیز کردن درب قوطی از دستمال کاغذی استفاده می کنید باید بدانید که دستمال کاغذی تنها گرد و خاک را تمیز می کند و تاثیری بر روی میکروب های احتمالی که ممکن است روی درب قوطی تلنبار شده باشند ندارد.
  • مطمئن شوید که قوطی در شرایط ظاهری مناسبی قرار دارد. قوطی نباید زنگ زده، باد کرده یا آسیب دیده باشد.
  • اگر قوطی باد کرده است، این موضوع می تواند نشانه ای بر آلودگی محتویات آن به دلیل فرآیند نادرست استریلیزه کردن باشد. البته باد کردن قوطی می تواند به دلیل وجود سوراخ ها یا فرورفتگی های ریز در بدنه آن نیز باشد که در هر صورت مشکل زا خواهند بود.
  • اگر قوطی نوشابه به هر نحوی آسیب دیده باشد ممکن است به دیواره عایق داخلی که از تماس مستقیم مایع (نوشابه) با فلز قوطی جلوگیری می کند صدمه وارد شده باشد. در این موارد فلز اکسید شده و این اکسید با مایع نوشابه ترکیب می شود که برای سلامتی خطرناک است. پس سعی کنید از نوشیدنی های که قوطی آن ها دچار آسیب شده استفاده نکنید.

در نهایت باید به شما یک توصیه بسیار ساده بکنیم: لازم نیست که شما داستان های عجیب و غریب موجود در اینترنت را باور کنید اما به یاد داشته باشید که از آنجایی که نمی دانید این قوطی ها چگونه و در چه فضایی نگهداری شده اند بهتر است قبل از نوشیدن محتویات آن ها دربشان را تمیز کنید زیرا این قوطی ها نیز مانند هر بطری یا ظرف دیگری با دهان شما تماس خواهند داشت و ممکن است میکروب ها و عوامل بیماری زا از این طریق وارد بدن شما شوند.

انتشار: 3 تیر 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iranpixfa.ir شناسه مطلب: 2

به "در خوردن نوشابه از قوطی فلزی دقت کنید" امتیاز دهید

13 کاربر به "در خوردن نوشابه از قوطی فلزی دقت کنید" امتیاز داده اند | امتیاز: 3.9 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در خوردن نوشابه از قوطی فلزی دقت کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید