داعش در پوشش طرفدار؛ تلویزیون چه چیزی می خواهد؟

به گزارش ایران عکس، حاشیه هایی که تلویزیون برای طرفداران ورزش به ویژه از نوع فوتبالی اش رقم می زند، تمامی ندارد؛ بعد از کری خوانی های عجیب و غریب مجریان صداوسیما در حمایت از تیم های خودی، حالا نوبت به سریال خانه امن رسیده که پخش یکی، دو سکانس از آن حسابی دردسرساز شده است؛ البته این بار به نظر می رسد برخلاف دفعات قبلی، کمی حساب شده تر رفتار شده تا بشود راه فراری برایش ایجاد کرد!

داعش در پوشش طرفدار؛ تلویزیون چه چیزی می خواهد؟

ماجرای جنجال تازه مربوط به ورود یکی از تروریست های داعشی به استادیوم آزادی است که در پوشش طرفدار استقلال رخ می دهد. پخش این سکانس که دو شب پیش رخ داد، با واکنش تند طرفداران و مسئولان باشگاه استقلال روبه رو شد؛ آن ها از اینکه یک تروریست و داعشی را با پرچم استقلال نشان داده اند، حسابی شاکی شده اند و با صدور بیانیه ای از تلویزیون خواستند خیلی سریع نسبت به برطرف و رجوع کردن این اشتباه فاحش اقدام کند.

در بخشی از بیانیه باشگاه استقلال این طور آمده بود: سکانسی از سریال خانه امن، از سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش و در فضای مجازی دست به دست شد که علی رغم همه ارزش های بالای این سریال پرمحتوا، صحنه ای توهین آمیز را به نمایش گذاشت. صحنه نمایش داده شده به قدری منزجرنماینده بود که از بیان آن خودداری می گردد. باشگاه استقلال ضمن اعتراض شدید به این خطای عظیم، انتظار دارد رئیس محترم سازمان صداوسیما به این معضل که در برنامه های آن سازمان پرتکرار هم شده، ورود نموده و ضمن عذرخواهی از سرمایه های اصلی باشگاه، یعنی طرفداران شریف و فهیم، هرچه سریع تر نسبت به جبران آن اقدام کند.

واکنش تندتر را، اما مهران کاظمی، مدیر رسانه ای باشگاه استقلال، در اینستاگرام داشت که با الفاظی تندتر از جبهه گیری تلویزیون علیه باشگاه استقلال انتقاد کرد. در بخشی از نوشته های او این طور آمده است: بغض، کینه و عداوت با استقلال تا کی و کجا؟! سریالی که باید عامل وحدت، همدلی و احساس آرامش باشد، شده عامل نفاق! با پول بیت المال و مردم در میان مردم تفرقه ایجاد نکنید و رفتار های داعشی و منافقانه نداشته باشید.

این دو واکنش رسمی از سوی باشگاه و مدیر رسانه ای استقلالی ها که به اندازه کافی تند و تیز بود، فقط بخشی از واکنش های استقلالی ها محسوب می شد؛ چرا که طرفداران دوآتشه این باشگاه در فضای مجازی هم حسابی از دست تلویزیون و عوامل سازنده این برنامه شاکی بوده اند و با الفاظ مهربانانه ای به آن واکنش نشان نداده اند!

اعتراض استقلالی ها به جنجال تازه در حالی رو به برتری بود که مسئولان سریال خانه امن را وادار به واکنش سریع کرد؛ آن ها از طرفداران استقلال خواستند صبوری پیشه نموده و ادامه سریال را در شب های پیش رو بببیند؛ منظور آنها، اما رعایت مساوات در نشان دادن تروریست ها در پوشش طرفداری است؛ چرا که مقرر شد در قسمت بعدی (قسمتی که قرار بود شب گذشته پخش گردد) این بار یک داعشی دیگر در پوشش طرفدار پرسپولیس وارد استادیوم آزادی گردد!

معین نیست که آیا پرسپولیسی ها هم نسبت به نشان دادن یک تروریست به شکل طرفدار تیمشان مانند استقلال رفتار نمایند یا نه، ولی هرچه باشد این موضوع می تواند تا حدودی اعصاب استقلالی ها را که طبق توالی سریال، ابتدا قسمت مربوط به آن ها پخش شد، آرام کند.

روز گذشته همچنین کارگردان این سریال در واکنش به اتفاقات اتفاق افتاده گفت نسبت به دو باشگاه استقلال و پرسپولیس تعصب دارند و قصد توهین به هیچ طرفداری را نداشته اند. او به این موضوع هم اشاره نمود که گنجاندن تروریست ها در قالب طرفداران دو باشگاه استقلال و پرسپولیس، به این منظور بوده که این هوشیاری صورت پذیرد که تروریست ها ممکن است هر جایی نفوذ داشته باشند.

چرا کار به طرفداران استقلال و پرسپولیس کشیده شد؟

اینکه چرا عوامل تهیه نماینده این سریال سراغ چنین موضوعی رفته اند، به دلیل آن بوده که قصد داشته اند چنین نفوذی را در استادیوم آزادی به تصویر بکشند. ظاهرا آن ها برای فیلم برداری این سکانس، یکی از بازی های تیم ملی را در نظر داشته اند، ولی از آنجا که تیم ملی در این بازه زمانی ملاقاتی در استادیوم آزادی نداشته، یکی از دربی های تهران جایگزین می گردد و در نهایت هم مقرر می گردد تا دو تروریست در پوشش طرفداران پرسپولیس و استقلال وارد استادیوم شوند.

هدفی پشت این انتخاب است؟

سؤالی که حالا پیش می آید، این است که آیا گنجاندن این دو سکانس جنجالی با هدف معینی اجرا شده است؟ آن طور که در بالا عنوان شد، ظاهرا قرار بوده سکانس مذکور در جریان یکی از بازی های تیم ملی فیلم برداری گردد، ولی بنا بر دلایلی جایش را به دربی تهران می دهد. مسئولان سازنده این سریال می گویند قصدشان این بوده تا نشان دهند تروریست ها می توانند در هر پوششی فعالیت نمایند، ولی آن هایی که رفتار تلویزیون را از نزدیک تر زیر ذره بین قرار می دهند، می گویند گنجاندن این صحنه ها در قالب ملاقات های فوتبال، به ویژه ملاقات های مهم مثل استقلال و پرسپولیس، می تواند برای جذب مخاطب بیشتر هم باشد.

به عقیده این عده، با توجه به اینکه پخش چنین تصاویری با واکنش های آنی و هیجانی طرفداران دو باشگاه روبرو می گردد، طبیعتا می تواند نام سریال را بیش از پیش سر زبان بیندازد که این حربه، خودش می تواند تبلیغی ناخواسته برای سریال مذکور باشد. البته این ادعایی است که چندان سند و مدرکی برایش در دست نیست، ولی واکنش های زیاد روز گذشته استقلالی ها به سکانس جنجالی در استادیوم آزادی تا حدودی به این فرضیه پروبال داده است.

حواشی بی انتها تلویزیون و ورزش

این برای اولین بار نیست که تلویزیون و برنامه های پخش شده آن در ورزش و به ویژه فوتبال دردسرساز می گردد؛ پیش تر، جنجال های تندتری هم اتفاق افتاده است؛ داستان عبدالرضا امیراحمدی، مجری برنامه صبحگاهی شبکه اول سیما که هشتگ بابا مسعود را به راه انداخت، یکی از جنجالی ترین اتفاقاتی بود که با واکنش تند باشگاه و طرفداران پرسپولیس روبه رو شد. چند روز قبل از آن نیز علی مرادی، یکی از مجریان شبکه سه، استوری ای منتشر کرد و با کنایه به قهرمانی پرسپولیس توهینی زشت کرد. یکی از معروف ترین جنجال هایی که تلویزیون پیش از این علیه باشگاه استقلال صورت داده بود، مربوط به شاهکار حسین کلهر، یکی دیگر از مجریان جوان شبکه سه، بود که روی آنتن زنده لوگوی استقلال را تمسخر و شوخی توهین آمیزی با آن کرد.

منبع: فرارو
انتشار: 6 بهمن 1399 بروزرسانی: 6 بهمن 1399 گردآورنده: iranpixfa.ir شناسه مطلب: 1397

به "داعش در پوشش طرفدار؛ تلویزیون چه چیزی می خواهد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "داعش در پوشش طرفدار؛ تلویزیون چه چیزی می خواهد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید