سرمایه هایی که در مضیقه اقتصادی هستند!

به گزارش ایران عکس، از هنرمندان حوزه موسیقی نواحی به عنوان سرمایه های ملی و فرهنگی یاد می گردد؛ سرمایه هایی که خود در مضیقه هستند. مسائل گاه تا حدی پیش می رود که این هنرمندان در سکوت و انزوا جهان را ترک می نمایند بدون اینکه فرصتی برای اشاعه هنر خود به دیگری داشته باشند و بدین ترتیب شاخه ای مهم از هنر موسیقی نواحی کشور خاموش می گردد.

سرمایه هایی که در مضیقه اقتصادی هستند!

خبرنگاران به بهانه برگزاری سیزدهمین جشنواره موسیقی نواحی با یکی از این هنرمندان این عرصه به گفت وگو نشسته است.

حبیب الله قادر آتشگر دارای نشان درجه یک هنری است. او از چهره های سرشناس موسیقی نواحی سیستان است و سرپرستی گروه موسیقی حسینا را بر عهده دارد. این هنرمند تا به حال بارها در جشنواره های موسیقی داخلی و خارجی شرکت داشته است.

آتشگر که سال جاری برای بار سوم در جشنواره موسیقی نواحی شرکت نموده است، درباره اهمیت این رویداد برای هنرمندان حوزه نواحی بیان می نماید: برگزاری این جشنواره برای هنرمندان نواحی یاری مهمی است، آنها با حضور در این جشنواره فرصت اجرای کارهای خود را دارند. از طرفی در حالت عادی هنرمندان نواحی به مردم معرفی نمی شوند و توجه خاصی به آنها صورت نمی گیرد ولی اگر اینگونه جشنواره ها حداقل سالی دو بار هم برگزار شوند، باعث دلگرمی هنرمندان خواهد شد.

از او سوال می کنیم که پس از حضور هنرمندان حوزه نواحی در این جشنواره، تا چه حد به آنها رسیدگی می گردد؟ پاسخ می دهد: هنرمندان هرگز فراموش نمی شوند ولی کسانی که در وزارت ارشاد هستند و مسئولیت فرهنگی دارند باید بدانند که هنرمندان نواحی منبع درآمدی ندارند و کارشان هنر آنها است. هنرمندان انتظار دارند بیمه شوند، یک درآمد ماهیانه داشته باشند و از آنها تقدیر گردد. اگر مسئولان واقعا به فکر هنرمندان باشند، باید انتظارات آنها را برآورده نمایند و آنها را که سال ها برای هنر موسیقی نواحی زحمت کشیده اند را تقدیر و به آنها نشان درجه یک هنری اعطا نمایند.

در شرایط کنونی که به دلیل شیوع ویروس کرونا امکان اجراهای زنده از هنرمندان نواحی گرفته شده است، آیا یاریی از طرف دولت به هنرمندان این حوزه اجرا شده است؟

آتشگر در پاسخ به این پرسش خبرنگاران عنوان می نماید: قبلا یکسری از هنرمندان بیمه شدند ولی پس از یکی ـ دو سال به دلیل اینکه نتوانستند از پس هزینه های آن برآیند، انصراف داده اند. اکنون هم که منبع درآمدی برای هنرمندان نواحی وجود ندارد، یاریی به آنها صورت نگرفته است مگر اینکه چنین جشنواره هایی برگزار گردد که حق الزحمه ای به آنها پرداخت گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 19 آذر 1399 بروزرسانی: 19 آذر 1399 گردآورنده: iranpixfa.ir شناسه مطلب: 1309

به "سرمایه هایی که در مضیقه اقتصادی هستند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرمایه هایی که در مضیقه اقتصادی هستند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید