شناسایی اجرام خطرناک اطراف زمین

به گزارش ایران عکس، نقشه بردار نئو با جستجوی NEO های نزدیکتر به سمت خورشید، به منجمان کمک خواهد کرد برخورد های خطرناکی را که در زمان روشنایی روز به زمین نزدیک می شوند، کشف کنند.

شناسایی اجرام خطرناک اطراف زمین

خبرنگاران| تلسکوپ فضایی NEO Surveyor ناسا یک گام بزرگ در راستا پرتاب برداشته است. این تلسکوپ برای شکار دنباله دار ها و سیارک هایی که بالقوه برای زمین خطرناک هستند، طراحی شده است.

به گزارش خبرنگاران؛ ناسا تایید کرده است که مرحله طراحی اولیه تلسکوپ فضایی نقشه بردار اجرام نزدیک به زمین یا NEO Surveyor آغاز شده که مرحله بعدی توسعه این تلسکوپ در راستا پرتابش است که برای سال 1405 برنامه ریزی شده است.

مایک کلی دانشمند برنامه نقشه بردار نئو می گوید: نقشه بردار نئو می تواند سرعت ناسا را در کشف سیارک ها و دنباله دار هایی که زمین را تهدید می کنند، تسریع کند. همچنین این ابزار به گونه ای طراحی شده است که توانایی کشف 90 درصدی سیارک هایی در مقدار 140 متر یا بزرگتر را در ده سال اول پس از پرتاب دارد.

ناسا از سال 1384 تا به امروز در حال فعالیت برای رسیدن به هدف کشف 90 درصدی اجرام نزدیک به زمین بوده است. برآورد ها حاکی از آن است که تا به امروز دانشمندان حدود 40 درصد از اجرام نزدیک به زمین (NEO) را با دست کم 140 متر عرض، که در صورت برخورد با زمین باعث ویرانی گسترده می شوند، پیدا کرده اند.

دانشمندان معتقدند برای آن که یک برخورد تهدیدی برای تمدن بشری باشد، لازم است حدود یک کیلومتر عرض داشته باشد. اما بنابر اظهارات مقامات رسمی ناسا 90 درصد از این اجرام نزدیک به زمین که به مقدار کوه هستند، یافت شده و هیچ کدام از آن ها خطری برای آینده قابل پیش بینی ندارند.

نقشه بردار نئو به نقطه لاگرانژ 1 زمین خورشیدی، که یک نقطه پایدار گرانشی در فضاست و در فاصله 1.5 میلیون کیلومتری زمین واقع شده است، پرتاب می شود. سپس با استفاده از تلسکوپی با قطر 0.5 متر و مجموعه ای از حسگر ها به جستجوی اجرام نزدیک به زمین بالقوه خطرناک، در نور فروسرخ می پردازد. این نوع مشاهده برای کمک به محققان در پیدا کردن تعداد بیشتری از اجرام است که در همسایگی زمین قرار دارند و تشخیص آن ها با ابزار های رصدی در نور مرئی مشکل است.

مدیر تحقیقاتی نقشه بردار نئو، امی مینزر در بیانیه ای اعلام کرده است که نقشه بردار نئو با جستجوی NEO های نزدیکتر به سمت خورشید، به منجمان کمک خواهد کرد برخورد های خطرناکی را که در زمان روشنایی روز به زمین نزدیک می شوند، کشف کنند.

نقشه بردار نئو تاریخچه پیشرفت طولانی و سختی دارد. این نقشه بردار براساس ماموریت دوربین اجرام نزدیک زمین (NEOCam) پایه ریزی شده است. ماموریتی که در طول 15 سال گذشته، چندین بار به نام ماموریت علوم سیاره ای به ناسا پیشنهاد شده، اما هرگز انتخاب نشده است.

انتها اواخر پاییز سال 98 ناسا گفت که نقشه بردار نئو پرتاب خواهد شد، اما نه به نام یک ماموریت علوم سیاره ای. براساس گزارش اسپیس نیوز، نقشه بردار نئو هزینه ای بین 500 تا 600 میلیون دلار خواهد داشت که از طریق برنامه حمایت از ماموریت های سیاره ای ناسا تامین خواهد شد.

این برنامه همچنین هزینه ماموریت دیگری در خصوص سیارک ها به نام آزمایش تغییر راستا سیارک دوتایی یا به اختصار (DART) را هم تامین کرده است. دارت که طبق برنامه در ماه آبان پرتاب می شود، یک کاوشگر را به قمر سیارک دیدیموس ارسال می کند تا استراتژی برخورد را برای انحراف سیارک آزمایش کند.

یک کاوشگر کوچک اروپایی به نام چرا Hera هم در سال 1403 به سیستم سیارکی دیدیموس پرتاب شود تا اثرات آن را از نزدیک مطالعه کند.

منبع: Space.com

منبع: فرادید
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: iranpixfa.ir شناسه مطلب: 1756

به "شناسایی اجرام خطرناک اطراف زمین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شناسایی اجرام خطرناک اطراف زمین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید