ورزش ایروبیک چیست؟

به گزارش ایران عکس، ورزش ایروبیک یکی از ورزش های هوازی است که به ایروبیک بانوان نیز شناخته می شود.آموزش ایروبیک به افراد مختلف باعث سلامت و شادابی جامعه می شود

ورزش ایروبیک چیست؟

خبرنگاران |

سرویس ورزش -ایروبیک (aerobic) در انگلیسی به معنای هوازی است. ورزش ایروبیک یا حرکات موزون هوازی یکی از روش های تمرینی برای کسب آمادگی جسمانی است و توانایی قلب و عروق و سیستم تنفسی را افزایش می دهد. به طور کلی هر فعالیتی که احتیاج بدن به استفاده از اکسیژن را برای مدت قابل توجهی افزایش دهد ایروبیک نام دارد.

ورزش ایروبیک چیست؟

ایروبیک یکی از ساده ترین ورزش ها و در عین حال کم هزینه ترین ورزش هاست به حدی که افراد می توانند حتی در خانه این ورزش را انجام دهند. از آن جایی که این حرکات ورزشی از سوخت چربی بهره می گیرند، با انجام آن چربی های اضافی بدن به عنوان سوخت یا انرژی مصرف شده و وزن اضافی بدن کاهش می یابد و با ادامه چنین حرکاتی به تدریج قلب و سیستم عروقی و تنفسی در مقابل فعالیت های حرکتی از کارایی بالاتری برخوردار می شوند. شیوه تمرین ورزش ایروبیک به سبب اجرا های هوازی موزون و هماهنگ که با موزیک همراه است، وسیله ای بسیار موثر برای جلوگیری از افسردگی، برطرف بی حوصلگی و بی تابی است و به دلیل آن که فرد تمرین نماینده این ورزش را به شکل گروهی و در قالب حرکاتی موزون و از قبل مشخص شده دنبال می نماید، تاثیر بسزایی در تقویت رفتار های گروهی دارد. در تمرین های ایروبیک برخلاف تمرین های آمادگی جسمانی (که بین تمرین ها استراحت های کوتاه در نظر گرفته می گردد)، اجرای حرکات بدنی به شکل ترکیبی صورت می گیرد و زمانی در حدود 45 الی 60 دقیقه را به خود اختصاص می دهد. شما به طور روزانه نیز این ورزش های هوازی را انجام می دهید از نمونه های ساده این ورزش می توان به پیاده روی، دو، شنا، دچرخه سواری، کوه نوردی پله ای، اسکی در مناطق کوهستانی، اسکیت، انواع کلاس های پایکوبی اشاره نمود.

انواع روش های انجام ورزش ایروبیک

Low Impact (تماس پایین): به تمرینهایی گفته می گردد که همیشه در اجرای آن یک پا روی زمین باقی می ماند مانند پیاده روی. این نوع تمرین ها برای افراد مبتندی توصیه می گردد. به دلیل ساده بودن ترکیبهای حرکتی به آسانی توسط هر فردی در هر سنی قابل اجرا است . حتی کسانی که دچار مسائل ستون مهرها و دردهای ناشی از عدم تحرک هستند و سالمندان با اجازه پزشک می توانند این نوع تمرین ها را انجام دهند.

High Impact (تماس بالا): به تمرینهایی گفته می گردد که در یک لحظه هر دو پا از زمین کنده می گردد مانند پرش و جهش، این تمرینها به دلیل ضربه های شدید کمتر توصیه میگردد. این نوع ایروبیک به عنوان ورزش روزانه برای ورزشکاران پیشرفته و کسانی که مایل به شرکت در مسابقات ایروبیک و مسابقات سایر رشته های ورزشی هستند توصیه می گردد .

High - Low Impact (ترکیب تماس پایین و بالا): به ترکیب این دو روش گفته می گردد و برای عموم و کسانی توصیه می گردد که مدتها است به طور عادی و مستمر ورزش می نمایند.

Non Impact (بدون ضربه): به تمرین هایی گفته می گردد که به هنگام اجرا هر دو پا روی زمین قرار دارند. این نوع تمرین برای همگان قابل اجرا است و بیشتر برای تقویت ماهیچه ها بکار برده می گردد.

مدت زمان مناسب برای ایروبیک روزانه

انجام حرکات ورزشی و مدت زمان فعالیت بدن همیشه بستگی به شرایط فیزیکی وهدف ورزشکار یا فردی که می خواهد ورزش را انجام دهد دارد. در ورزش ایروبیک معمولا زمانی که مناسب شمرده می گردد از حدود 10 دقیقه آغاز و در یک ساعت سرانجام می یابد. اگر بخواهید وزن خود را با ورزش ایروبیک کاهش دهید و به سمت لاغری پیش بروید بایستی وقت و زمان بیشتری را برای انجام حرکات بگذارید. این زمان معمولا بین نیم ساعت تا یک ساعت در نوسان است.

آموزش تصویری حرکات ایروبیک در خانه

فواید ورزش ایروبیک بر سلامت جسمانی

1. تنفس بهتر

وقتی شما حرکات موزون و ریتمیک ایروبیک را انجام می دهید، سرعت نفس کشیدن شما افزایش یافته و عمق هر نفس (دم) افزایش می یابد، و نتیجه آن دریافت اکسیژن بیشتر و بیشتر از هواست.

2. قلب سالم

قلب شما برای اینکه میزان بیشتری از اکسیژن و انرژی را به سوی عضلات تان بفرستد، سریع تر می تپد و در هر تپش مقدار زیادی از اکسیژن را به سوی عضلات در حال حرکت شما پمپ می نماید.

3. باز شدن عروق

برای رساندن مقدار بیشتری از اکسیژن به عضلات شما، مویرگ های عضلات عظیم تر(گشادتر) می شوند تا محصولات زاید حاصل از سوخت و ساز مانند اسیدلاکتیک و دی اکسید کربن را از محل دور نمایند. اگر شما مدتی به ورزش های خود ادامه دهید، مویرگ های بیشتری در عضلات شما شکل می گیرند.

4. کاهش دهنده اشتها

دانشمندان با اندازه گیری میزان پروتئین نوروتروپین قبل و بعد از انجام سه ماه ورزش ایروبیک در 15 فرد چاق دریافتند، بعد از سه ماه ورزش، این پروتئین در خون آن ها افزایش یافت که این حالت منجر به کاهش شاخص توده بدنی، دور مچ و فشار خون آن ها شد. میزان دریافت کالری نیز در این افراد کمتر شد.

5. آرامش دهنده

انجام حرکات ورزشی ایروبیک به صورت منظم باعث آزاد شدن آندرفین در بدن شده که یک مسکن (ضددرد) طبیعی است.

6. کاهش خطر بیماری های قلبی

بیماری های قلبی در قرن حاضر قاتل اصلی انسان ها هستند، اگر شما یک حمله حمله قلبی داشته اید، انجام حرکات ایروبیک مناسب از حمله قلبی دوم پیشگیری می نماید. همچنین ایروبیک فشارخون را کاهش می دهد.

7. کاهش کلسترول

اگر شما برگه آزمایش خود را در دست دارید و از افزایش چربی بد خون نگران هستید، ایروبیک می تواند به کاهش این چربی و افزایش چربی خوب بدن یاری کند. با کاهش میزان چربی بد خون، امکان تشکیل لخته در رگ های شما کاهش یافته و از شر سکته مغزی هم خلاص می شوید!

8. استقامت در عضلات

حرکات ورزش ایروبیک رشد مویرگ های کوچک در عضلات را تحریک نموده و این پدیده به رساندن موثرتر اکسیژن به عضلات یاری نموده و در دفع محصولات زائد سوخت وساز مثل اسید لاکتیک که تجمع آنها در عضلات باعث درد عضلانی می گردد، یاری می نماید. به خاطر داشته باشید حرکات ایروبیک شاید سخت باشد، ولی دردناک نیست. بنابراین اگر پس از انجام حرکات دچار دردعضلانی یا مفصلی شدید بهتر است چند روزی به خودتان استراحت بدهید و یا با پزشک یا مربی ورزشی مشورت نموده و یا ورزش دیگری از گروه ورزش های ایروبیک را جایگزین قبلی کنید. همچنین ورزش هایی مثل دوچرخه سواری و شنا به شما یاری می نمایند مفاصل خود را تقویت کنید، چون در حین انجام این فعالیت فشار زیادی به مفاصل وارد می گردد.

9. شاد زیستن و افزایش اعتماد به نفس

انجام حرکات ریتمیک و موزون ایروبیک به همراه شنیدن موزیک شاد، شما را سرحال می آورد و افسردگی را از بین می برد. همچنین در سرانجام یک روزکاری پرمشغله به شما یاری می نماید تا احساس آرامش کنید. تمرینات ایروبیک با افزایش اعتماد به نفس به وسیله کاهش وزن مؤثر وبه تحرک واداشتن بدن به سلامتی روحی یاری می نمایند. این موجب کاهش افسردگی واضطراب گشته وعلاوه بر آن احساس شاد کامی را افزایش می دهد.

ورزش کردن را جدی بگیریم

با انجام منظم و مرتب ورزش می توانیم علاوه تناسب اندام، به حفظ سلامت جسمی و روحی خود یاری کنیم. ورزش ایروبیک از ورزش هایی که به راحتی در منزل و با کمترین امکانات انجام آن امکان پذیر است. بنابراین از انجام این گونه فعالیت های بدنی خود را محروم نکنیم. محققین نشان داده اند که سطح آمادگی بدنی حتی با تمرینات منظم 10 دقیقه ای در روز هم افزایش می یابد. البته بهتر آن است که این تمرینات 10 دقیقه ای، روزی دو یا سه بار و حداقل پنج روز در هفته باشد. یادگیری و آموزش ایروبیک به افراد مختلف می تواند به داشتن جامعه ای شاد و سالم یاری فراوانی کند.

منبع: setare.com
انتشار: 23 اسفند 1399 بروزرسانی: 23 اسفند 1399 گردآورنده: iranpixfa.ir شناسه مطلب: 1492

به "ورزش ایروبیک چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ورزش ایروبیک چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید