پر باران ترین شهرهای دنیا کدامند؟

به گزارش ایران عکس، مرطوب ترین منطقه ها در این کره خاکی در مکان هایی دور افتاده قرار دارند. با این حال، بسیاری از منطقه ها مسکونی نیز سالانه با حجم زیادی از بارش روبرو هستند و به پربارش ترین شهرهای جهان معروفند. نکته جالب این است که بیشتر پر باران ترین شهرهای جهان در آب و هوای گرمسیری و استوایی قرار دارند و بعضی دارای بارش های فصلی بوده و در دیگر شهرها نیز در طول سال بارش به طور مداوم ادامه دارد. در ادامه با هشت مورد از پرباران ترین شهرهای جهان آشنا خواهیم شد، که بهتر است هرگز به این شهرها برای تعطیلات تابستانی خود سفر نکنید. پس در ادامه با ما در مجله گردشگری خبرنگاران همراه باشید...

پر باران ترین شهرهای دنیا کدامند؟

کیبدو، کلمبیا

کیبدو با جمعیتی بیش از 100000 نفر، بزرگترین شهر در بخش چوکو در کلمبیا است که دارای بارش سالانه برابر با 354 اینچ (یا 29.5 فوت) است. کیبدو در نزدیکی قسمت کوهستانی غرب کلمبیا واقع شده است و در تمام فصول و تقریبا همه روزه بارش را تجربه می نماید (به طور میانه 304 روز بارانی). در فصول سردتر در ماه دسامبر باران بیشتر به صورت باران ریزه بوده و در فصول گرمتر (آوریل) بیشتر رگبار هایی همراه با رعد و برق رخ می دهند. کمترین مقدار بارش مربوط به ماه مارس بوده که با این وجود بازهم نیمی از ماه بارش ادامه دارد. با وجود مقدار بارش زیاد، کیبدو به علت ناکارآمدی سیستم های ذخیره آب قابل اطمینان، اغلب دچار مشکل کمبود آب قابل استفاده است.

مونروویا، لیبریا

مونروویا مرکز لیبریا که در ساحل شمال غربی آفریقا شده است، دارای جمعیتی بیش از یک میلیون نفر بوده و بارش سالانه آن برابر با 182 اینچ است و بعلاوه در سال به طور میانه 182 روز بارانی را تجربه می نماید و از پر باران ترین شهرهای جهان است. فصل بارش در مونروویا از ماه مه تا اکتبر ادامه دارد، اما بیشترین مقدار بارش در این شهر مربوط به ماه های ژوئن و ژوئیه است. در طول این زمان، بسیاری از جاده ها به خاطر آب گرفتگی مسدود و غیر قابل استفاده می شوند. بین ماه های دسامبر و فوریه نیز بارش شدید است و رگبارهای گاه به گاهی رخ می دهد.

هیلو، هاوایی

با وجود نخل ها، سواحل و آفتاب فوق العاده، جزایر هاوایی از بیشترین بارش در جهان برخوردارند و یکی از پرباران ترین شهرهای جهان قلمداد می گردد. بخشی از جزیره مائوئی مانند بیگ بوگ واقع در پارک ملی هالئاکالا و کوه کوکوی سالانه دارای بارشی برابر با 404.4 و 384.4 اینچ (به ترتیب) هستند؛ این در حالی است که کوه ویالیل در کائوآئی بارشی برابر با 450 اینچ را تجربه می نماید. از میان شهرهای هاوایی، هیلو بیشترین بارش را داشته و دارای 272 روز بارانی و میانگین بارش 126.7 اینچ است.

منگالور، هند

منگالور با جمعیتی برابر با 400000 نفر یکی از شهرهای کوچک هند است که بر خلاف کوچک بودنش دارای حجم بارش سالانه قابل توجهی برابر با 137 اینچ (11.4 فوت) است. این شهر در امتداد دریای عرب در ساحل غربی اقیانوس هند واقع شده است، جایی که رودخانه Netraathi (نتراتی) و Gurupur (گوراپور) به هم میرسند؛ این شهر بدون شک پرباران ترین نقطه هند است. دو مورد از مرطوبترین روستا های جهان در شمال شرقی هند در شهر مگالایا واقع شده اند: چراپونچی با بارشی برابر با 463.7 اینچ و ماوسینرام با 467.4 اینچ- مرطوب ترین مکان در این سیاره است.

بوئناونتورا، کلمبیا

شهر بوئناونتورا، یکی از شهرهای غربی کلمبیا و از پرباران ترین شهرهای جهان بوده و در فاصله 100 مایلی جنوب کیبدو قرار گرفته است که دارای جمعیتی بیش از 300،000 نفر است. بوئناونتورا در امتداد اقیانوس آرام واقع شده و مقدار بارشی دریافتی آن 247 اینچ (20.5 فوت) است. از ژانویه تا آوریل این شهر کمترین مقدار بارش را دارد، اما مقدار بارش آن در موسم باران (ماه های سپتامبر و اکتبر)، بیشتر از کل بارش شهر های ایالات متحده در طول سال است.

کاین، گویان فرانسه

شهر کاین مرکز تنها ملت فرانسه زبان در آمریکای جنوبی است که در شمال اکواتور قرار گرفته است و دارای آب و هوایی گرمسیری است. این شهر در امتداد ساحل اقیانوس اطلس پیشرفته است و علاوه بر معروفیتش به خاطر میراث مستعمراتی فرانسوی و فلفل کاین، یکی از مرطوب ترین شهرهای آمریکای جنوبی و پربارش ترین شهرهای جهان است که میانگین بارش آن برابر با 147.4 اینچ بوده و دارای 212 روز بارانی است. باوجود بارش مداوم در طول سال، کاین دارای دو فصل بارانی است: از دسامبر تا ژانویه و از آوریل تا اواسط ژوئیه.

بلم، برزیل

شهر بلم با بارش 113 اینچ در سال جزو پربارش ترین شهرهای جهان و کشورهای آمریکای جنوبی نیست، اما به طور میانه دارای 251 روز بارانی در سال است. این شهر که مرکز استان پارا است، یک شهر بندری است که با خلیج Guajará هم مرز بوده و دارای جمعیتی حدود 143،000 است. این شهر بسیار به شهر کاین نزدیک باده و از ریو دوژانیرو فاصله بیشتری دارد. فصل باران در بلم بین دو ماه دسامبر و مه بوده و ماه های فوریه و مارس پر باران ترین ماه های سال هستند.

کوالا ترنگانو، مالزی

مالزی یکی از مرطوب ترین کشورهای این سیاره است که در شمال خط استوا واقع شده است و دارای آب و هوای موسمی گرمسیری است. شهر کوالا ترنگانو، در شمال غرب مالزی دارای جمعیتی حدود 285،000 است که در سال به طور میانه 114.6 اینچ بارش دریافت می نماید. شهر مدرن کولا ترنگانو در کنار رودخانه ترنگانو پیشرفته که در ماه دسامبر سال 2014 دچار سیل شدیدی شد. این شهر که به خاطر مسجد کریستال معروفیت ویژه ای دارد، بین نوامبر تا ژانویه دارای بیشترین بارش بوده و در تمام طول سال، آب و هوایی گرم و شرجی دارد.

منبع: همگردی
انتشار: 15 دی 1401 بروزرسانی: 15 دی 1401 گردآورنده: iranpixfa.ir شناسه مطلب: 2188

به "پر باران ترین شهرهای دنیا کدامند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پر باران ترین شهرهای دنیا کدامند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید