یخ های باغ انار زبانزد همه بود

به گزارش ایران عکس، در گذشته که از یخچال های امروزی خبری نبود، هر کسی که دستش به دهانش می رسید، در یک گوشه شهر یخچال خشتی درست می کرد تا هم خودش به نان و نوایی برسد و هم آب تگری سفره اعیان و یخ موردنیاز کار و کسب قصابان، بستنی سازها و... را فراهم کند. تعدادی از این یخچال های خشتی در باغ انار (وصفنارد امروزی) قرار داشت.

یخ های باغ انار زبانزد همه بود

جهت دریافت خدمات ساخت و ساز ویلا با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

ایران عکس- نصیبه سجادی:حاج محمدعلی عزیزی از ریش سپیدان محله وصفنارد است. او تعریف می نماید: آن موقع در باغ انار از خانه های حیاط دار و آپارتمان های چندطبقه خبری نبود و از لابه لای ساقه های گندم و جو کشتزارهای لب خط آهن تهران ـ اهواز و تهران ـ تبریز می توانستید مخروط های آجری یخچال های انتهای باغ انار را ببینید.

گود وسط یخچال های وصفنارد چندان عمیق نبود و با گذشتن از 30 ـ 40پله باریک و کوتاه به آنجا می رسیدید. این گودها حوضچه های ذخیره آب بودند و به قنات های روستا راه داشتند. یخی که در حوضچه ها تشکیل می شد، به مخازن تونلی شکل منتقل و آنجا با شن کش یا رنده باغبانی به قطعات کوچک تبدیل می شد.

عزیزی می گوید: کشاورزان و یخچال داران از آب گوارای قنات سهمیه داشتند و هریک در زمانی خاص از آب قنات استفاده می کردند. کانال آبی هم که به باغ انار کشیده شده بود، آب سد کرج را دراختیار یخچال داران می گذاشت. هر روز پیش از ظهر گاری چی ها مقابل یخچال های باغ اناری صف می کشیدند تا یخ ها را با گاری به گوشه و کنار شهر ببرند.

یخچال گورنگ گل سرسبد یخچال های وصفنارد بود که دیوار سایه انداز بلندی داشت که در چله تابستان از تابش نور خورشید به حوضچه جلوگیری می کرد. ریش سپید محله وصفنارد تعریف می نماید: درلایه های آب منجمد این یخچال، پس از خرد شدن، چند روز و چند نوبت آب پاشی می شد تا حسابی به هم بچسبند و قطر مناسبی داشته باشند. اکبر مشهدی ملایری که از بستنی سازان مشهور طهران قدیم بود، به دلیل مرغوبیت یخ یخچال گورنگ، هر روز چند گاری چی را به باغ انار می فرستاد تا یخ موردنیاز او را تهیه نمایند.

یخچال های باغ انار سال ها پیش از بین رفته اند. خانه های قدیمی و مجتمع های آپارتمانی جای یخچال های خشتی و آجری را گرفته اند و دیگر نشانی هم از آنها باقی نمانده است. اکنون به باغ انار محله وصفنارد می گویند و بخشی از منطقه17 در جنوب تهران به شمار می آید

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 4 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iranpixfa.ir شناسه مطلب: 693

به "یخ های باغ انار زبانزد همه بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یخ های باغ انار زبانزد همه بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید