ایران چند بازرس آژانس را مرخص کرد ، واکنش وزارت خارجه به بیانیه مدیرکل آژانس انرژی اتمی

به گزارش ایران عکس، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در واکنش به بیانیه مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی مبنی بر اقدام جمهوری اسلامی ایران در لغو انتصاب چند بازرس با تجربه آژانس، بیان کرد: اقدام اخیر ایران بر اساس حقوق حاکمیتی مصرح در ماده 9 موافقتنامه جامع پادمان بین ایران و آژانس اجرا شده است.

ایران چند بازرس آژانس را مرخص کرد ، واکنش وزارت خارجه به بیانیه مدیرکل آژانس انرژی اتمی

به گزارش خبرنگاران، ناصر کنعانی در واکنش به بیانیه رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی مبنی بر اقدام جمهوری اسلامی ایران در لغو انتصاب چند بازرس با تجربه آژانس، گفت: متأسفانه سه کشور اروپایی و آمریکا به رغم تعامل مثبت، سازنده و مستمر جمهوری اسلامی با آژانس، با زیاده خواهی و با هدف تخریب فضای همکاری ایران و آژانس، از فضای شورای حکام برای مقاصد سیاسی خود سوءاستفاده کردند.

  • ادعای نو ضدایرانی گروسی؛ ایران مجوز فعالیت تعدادی از بازرسان آژانس را لغو کرد

سخنگوی دستگاه دیپلماسی اضافه نمود: ایران پیش تر نسبت به عواقب این گونه سوءاستفاده های سیاسی از جمله کوشش برای سیاسی کردن فضای آژانس هشدار لازم را داده بود.

وی تأکید کرد: اقدام اخیر ایران بر اساس حقوق حاکمیتی مصرح در ماده 9 موافقتنامه جامع پادمان بین ایران و آژانس (INFCIRC 214) اجرا شده است و جمهوری اسلامی ایران انتظار دارد که کشورهای غربی از سیاست سوءاستفاده از سازمان های بین المللی از جمله آژانس بین المللی انرژی اتمی خودداری نموده و اجازه دهند که این سازمان ها فعالیت های حرفه ای و بی طرفانه خود را به دور از فشارهای سیاسی انجام دهند.

کنعانی گفت: البته جمهوری اسلامی ایران با تأکید بر ضرورت بی طرفی آژانس، به همکاری های مثبت خود در چارچوب توافقات اجرا شده، ادامه خواهد داد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 25 شهریور 1402 بروزرسانی: 25 شهریور 1402 گردآورنده: iranpixfa.ir شناسه مطلب: 2292

به "ایران چند بازرس آژانس را مرخص کرد ، واکنش وزارت خارجه به بیانیه مدیرکل آژانس انرژی اتمی" امتیاز دهید

1 کاربر به "ایران چند بازرس آژانس را مرخص کرد ، واکنش وزارت خارجه به بیانیه مدیرکل آژانس انرژی اتمی" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران چند بازرس آژانس را مرخص کرد ، واکنش وزارت خارجه به بیانیه مدیرکل آژانس انرژی اتمی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید