اقتصاد خلاق نیازمند سیاست گذاری های نوآورانه چند رشته ای است

به گزارش ایران عکس، شریعتمداری گفت: ایجاد اقتصاد خلاق به سیاست گذاری های نوآورانه چندرشته ای و اقدامات بین وزارتخانه ای احتیاج دارد.

اقتصاد خلاق نیازمند سیاست گذاری های نوآورانه چند رشته ای است

جهت دریافت مشاوره خدمات طراحی لوگو از بهترین و باتجربه ترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی لوگو و آرم تجاری تا برندینگ حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مراسم افتتاح بنیاد ملی توسعه فناوری های فرهنگی اظهار کرد: اگر ما بدون دعوت از تمام بازیگران میدان کسب و کار و فناوری قدم در وادی اشتغال بگذاریم، قطعا آب در هاون کوبیده ایم.

وی اضافه کرد: در توسعه فناوری 22 رسته شغلی را انتخاب کردیم و وارد کار شدیم و ماهیانه یک بنیاد ملی در این 22 رسته را افتتاح کردیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه توجه به مفاهیم نو همچنان در دستور کار وزارت رفاه خواهد بود، گفت: اصطلاح صنعت فرهنگی بعد از جنگ دنیای دوم و در دهه 1940 میلادی رایج شد و در آن موقع صنعت فرهنگی نشانه اعتراض و اعلام هشدار بود.

شریعتمداری با بیان اینکه ممکن است در پاره ای از کشور ها صنایع فرهنگی همان صنایع خلاق نباشند، توضیح داد: رواج اصطلاح صنایع خلاق قلمرو صنایع فرهنگی را تا آن سوی ادبیات و علوم انسانی گسترش داد و نظر دولت مردان را بیش از پیش به روح یا هسته اصلی صنایع خلاق، یعنی صنایع فرهنگی جلب کرد.

وی اضافه کرد: در دهه اول قرن جدید هم اصطلاح اقتصاد خلاق رایج شد که بر دارایی های خلاق که می تواند موجب رشد و توسعه اقتصادی باشد، دلالت دارد. اقتصاد خلاق می تواند فراوری درآمد و ایجاد شغل کند و درآمد های ارزی کشور ها (حاصل از صادرات) را افزایش دهد، در حالی که به تنوع فرهنگی و توسعه انسانی نیز یاری می نماید و جنبه های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی را در تعامل با فناوری، مالکیت معنوی و اهداف گردشگری در برمی گیرد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: اقتصاد خلاق یک گزینه دست یافتنی مهم برای توسعه است که احتیاج به سیاست گذاری های نوآورانه چندرشته ای و اقدامات بین وزارتخانه ای دارد و البته صنایع خلاق در قلب اقتصاد خلاق جای دارند. ایده اقتصاد خلاق که به طور اخص در خصوص شهر ها نیز به کار رفته، پیدایش مفهوم شهر خلاق را به دنبال داشته و یونسکو شبکه ای از این شهر ها را در سراسر دنیا شناسایی و زمینه تعامل و ارتباط بین آن ها را فراهم نموده است که از ایران هم شهر های رشت، اصفهان، بندرعباس و سنندج در موضوعات غذا، صنایع دستی و موسیقی عضو این شبکه شده اند که حفظ این صندلی و ارتقای آن احتیاجمند توجه جدی به توسعه صنایع خلاق و به ویژه استفاده از فناوری های نوین در این حوزه است.

شریعتمداری اعلام کرد: رشد اقتصادی بخش های فرهنگی و خلاق بسیار بالا است. بر اساس طبقه بندی و آمار های یونسکو در سال 2013، نزدیک 30 میلیون اشتغال در حوزه صنایع خلاق و فرهنگی وجود داشت و حدود 2250 میلیارد دلار نیز گردش اقتصادی در این صنایع ایجاد شده است که بیشترین سهم آن متعلق به قاره آسیا و اقیانوسیه با 34 درصد سهم ارزش اضافه نموده و 12.7 میلیون نفر فرصت شغلی است، البته اگر طبقه بندی آنکتاد را که شمول بیشتری دارد مد نظر قرار گیرد، حجم اقتصاد خلاق در سال 2013 بیش از 3600 میلیارد دلار معادل 5 درصد از فراوری ناخالص داخلی دنیا خواهد بود.

وی گفت: در سال 2015 میزان صادرات محصولات و خدمات خلاق و فرهنگی بیش از 509 میلیارد دلار بوده که سهم کشور های در حال توسعه در این حوزه بیش از کشور های توسعه یافته و معادل 265 میلیارد دلار بوده است. بزرگترین صادرکننده صنایع خلاق کشور چین با صادرات 168 میلیارد دلار بوده که پس از آن و با فاصله بسیار کشور های آمریکا، فرانسه، هنگ کنگ، ایتالیا، انگلستان و هند قرار دارند. در میان کشور های همسایه ایران، ترکیه با صادرات 8.7 میلیارد دلاری، رتبه 6 کشور های در حال توسعه را در اختیار داشته است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: این در حالی است که در سال 1397، صادرات صنایع فرهنگی کشور ایران حدود 500 میلیون دلار بوده که سهم عمده آن صنایع دستی و به ویژه فرش دستباف بوده است. اگر ما به اندازه جمعیت کشور از بازار دنیای و صادرات این حوزه سهم می داشتیم، باید بازار داخلی بین 22.5 تا 36 میلیارد دلار و یا به قیمت امروز بین 225 تا 360 هزار میلیارد تومان و حجم صادرات کشور بیش از 5 میلیارد دلار باشد که البته اگر به صندلی و نقش کشورمان در فرهنگ، تاریخ و هنر دنیا، توجه کنیم این سهم بسیار بیش از این باید باشد و این نشان می دهد که این حوزه بسیار جای کار دارد و در این حوزه فرصت های شغلی و خلق ثروت بسیار می توان انجام داد.

شریعتمداری اضافه کرد: به عنوان یکی از زیرحوزه های صنایع خلاق می توان به فراوری بازی های دیجیتال اشاره نمود که حجم بازار دنیای آن در سال 2018 بیش از 138 میلیارد دلار بوده است.

وی اعلام کرد: در سال 1397 حجم بازار کشور 920 میلیارد تومان برآورد شده که 395 میلیارد تومان آن سهم بازی بوده است و از این بازار فقط 14 درصد در اختیار بازی های ایرانی قرار داشته و باقی آن در اختیار بازی های خارجی بوده است که فقط این موضوع به خوبی نشان می دهد که تا چه اندازه تقاضا هم در بازار داخلی و هم در بازار بین المللی وجود دارد و در صورت برنامه ریزی و هماهنگی بین دستگاهی و جلب مشارکت بخش خصوصی می توان در این حوزه ایجاد کسب و کار و اشتغال و خلق ثروت داشته باشیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: صنایع خلاق و فرهنگی، به عنوان نقطه تقاطع هنر، کسب و کار و فناوری، سرریز به سایر صنایع را تسهیل می نماید. اگر بخواهیم به مبنایی ترین امتیاز صنایع خلاق و فرهنگی در مقایسه با همتایان صنعتی و یا دانش بنیان آن اشاره کنیم، باید به هزینه های کمتر و اشتغالزایی بیشتر اشاره نمود.

وی اضافه کرد: هزینه ایجاد هر شغل پایدار در بسیاری از رشته ها و زمینه هایی که به طور سنتی در اقتصاد ما به عنوان بستر های اشتغالزا محسوب می شوند، در کشور بیش از 500 میلیون تومان است، اما در حوزه صنایع فرهنگی ایجاد یک شغل به حدود 70 میلیون تومان هزینه برای هر نفر احتیاج دارد و این مزیت چندان کمی نیست که سیاست گذار اقتصادی بخواهد راحت از کنار آن عبور کند.

شریعتمداری گفت: یکی از رکن های اصلی صنایع فرهنگی، انسان و انسان محوری است و تا وقتی خلاقیت انسان وجود دارد، به وسیله فرهنگ نیز می گردد ثروت آفرینی کرد. اکنون این انگاره بر جامعه غلبه دارد که همچنان برای ایجاد و اجرای یک رویداد فرهنگی حتما باید دولت هزینه کند و این نشان دهنده یک خلأ است.

وی اضافه کرد: استفاده از فناوری ها در تمامی مراحل بازارسازی، بازاریابی، طراحی، فراوری، کنترل کیفیت، فروش، ارزشیابی، آموزش و پژوهش زمینه ساز رشد روزافزون و صنایع فرهنگی و خلاق شده است و در همه کشور های پیشرو و در گزارشات اخیر مجمع دنیای اقتصاد، آنکتاد و سایر مراجع اصلی بین المللی این حوزه به تأثیر این فناوری ها در صنایع خلاق پرداخته شده است و اعلام شده که این فناوری ها پنجره جدیدی برای توسعه صنایع خلاق ایجاد نموده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 13 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iranpixfa.ir شناسه مطلب: 715

به "اقتصاد خلاق نیازمند سیاست گذاری های نوآورانه چند رشته ای است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اقتصاد خلاق نیازمند سیاست گذاری های نوآورانه چند رشته ای است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید