این فیلم پای جن را به سینما باز کرد

به گزارش ایران عکس، محمدرضا مقدسیان مجری و منقد سینما می گوید: سینمای ایران در هیچ دوره تاریخی تبدیل به ژانر نشده است. چه قبل از انقلاب اسلامی و چه بعد از آن. در سینمای بدون ساختار و بدون ژانر فیلم ترسناک اثری است که هدر می رود.

این فیلم پای جن را به سینما باز کرد

به گزارش همشهری، زالاوا آخرین ساخته ارسلان امیری که به تازگی به چرخه اکران پیوسته و مورد توجه منتقدان و مخاطبان قرار گرفته است با دست مایه قراردادن یک حادثه ماورایی در روستایی به نام زالاوا در منطقه کردستان روایتی ترسناک از جن و وحشت مردم روستا از آن را به تصویر کشیده است.

این تجربه تازه در میان ازدحام بیش از حد فیلم های تلخ اجتماعی در سینمای ایران اگرچه قابل تامل و بررسی است، اما به دلیل تعداد انگشت شمار آن در نهایت بر مدار شب و بیست و نهم حمید رخشانی می چرخد و تک ستاره ای می شود با عمر کوتاه که خیلی زود به فراموشی سپرده می شود.

در همین زمینه و بی اقبالی یا کم اقبالی سینمایی وحشت در ایران با محمدرضا مقدسیان منتقد و کارشناس سینما که برنامه ساعت سینما را در شبکه چهار در دست اجرا دارد گپ و گفتی صمیمانه انجام داده ایم.

این منتقد سینما با اشاره به نبود ساختار در سینمای ایران از منظر تاریخی اشاره می کند و می گوید: سینمای ایران در هیچ دوره تاریخی تبدیل به ژانر نشده است. چه قبل از انقلاب اسلامی و چه بعد از آن. هرچند از نگاه تاریخ سینمایی بزرگانی نظیر ساموئل خاچیکیان تلاش هایی برای ساخت فیلم ترسناک کرده اند و بعدتر هم فیلمسازان جوان دیگری گام هایی برداشته اند، اما هیچگاه جز معدود آثاری نظیر شب بیست ونهم اثر حمید رخشانی در دهه 60 که هم در تاریخ سینمای ایران ماندگار شد و هم از سوی مخاطب عام بار ها به آن ارجاع داده شد در اکران پیروز نبوده اند.

سینمایی که ساختار ندارد ژانر هم ندارد

بی اقبالی مخاطب به این جنس از سینما سبب شده که این گونه سینمایی در ایران پا نگیرد و آیا می توان همه چیز را در سبد کمبود مخاطب قرار داد؟ مقدسیان با طرح دلایل مهمی در این باره می گوید: مهم ترین دلیل نبود ساختار است. در سینمای ایران در هیچ دوره تاریخی ساختار منظمی وجود نداشته که بتواند به ژانر بیانجامد. به لحاظ تاریخی در دهه 40 و 50 تلاش هایی انجام شد که نظام استدیویی پا بگیرد. نظام استدیویی یک جریان تولید و اکران برنامه ریزی شده را دنبال می کند. ساختار معمولا از طریق مطالعات و پژوهش در حوزه سینما، رسیدن به مولفه هایی مشخص و تکرار آن در فیلم ها ایجاد می شود. مطالعه و پژوهش در این حوزه از طریق استدیو های منسجم سینمایی انجام می شود.

این کارشناس سینما ادامه می دهد: پیش از انقلاب تلاش هایی از سوی بخش خصوصی برای سر و شکل دادن به ساختار استدیویی انجام شد که بعد از انقلاب و با شروع تغییرات نظام استدیویی هم تغییر کرد و افراد به جای استدیو ها به عنوان تهیه کننده دست به ساخت فیلم زدند. در نبود ساختار، بازار فیلم هایی رونق پیدا کرد که یا به فروش و گیشه تمایل داشت که پیش از انقلاب موسوم بود به فیلمفارسی و امروز در شمایل فیلمفارسی نماها. جریان دیگر؛ فیلمسازان مستقلی بودند که معمولا دغدغه های اجتماعی داشتند و جنس سینمای شخصی خودشان را دنبال کنند و به این ترتیب گونه ای از سینمای اجتماعی که نگاه انتقادی داشت در ایران بیشتر پاگرفت.

مقدسیان در توضیح شرایط امروز مخاطب سینما در همه ژانر ها می گوید: مخاطب امروز سینمای جهان را در همه ژانر ها دنبال می کند؛ سینمای کمدی، گانگستری، وحشت و اگر اثر با کیفیتی به او عرضه شود استقبال می کند، اما تعداد اندک و جرقه هایی که گاهی ظهور کند و فراموش شود ژانر نمی سازد. باید مجموعه ای از فیلم ها به شکل مستمر تولید شود تا مخاطب متوجه چنین ژانر در سینمای ایران شود.

این مجری و منتقد سینما به اشاره به فیلم هایی ترسناک اخیر ایرانی اضافه می کند: در حقیقت اگر فیلمسازی تلاش کند فیلم ترسناک ایرانی مبتنی بر قواعد ژانر بسازد خود پاسوز جریان کم اقبال فیلم ترسناک در ایران می شود.

نمایی از فیلم سینمایی پوست ساخته برادران ارگ

پوست و زالاوا تک ستاره های اخیر سینمای ترسناک

مقدسیان با اشاره به فیلم های اخیر سینمای ترسناک در ایران ادامه می دهد: طی سال های اخیر دو فیلم قابل اعتنا در ژانر وحشت ساخته و اکران شدند. یکی پوست برادران ارگ که فیلم شجاعانه و جرئتمندی در این ژانر بود و دیگری زالاوا ساخته ارسلان امیری که تازه به اکران رسیده و در این حوزه اثر قبل اعتنایی است. این فیلم ها در واقع تک ستاره هایی هستند که ژانر ترسناک محسوب نمی شوند نکته اینجاست که در برهوت سینمای ژانر وحشت هر فیلمی که بتواند از حد استاندارد سینمای وحشت پایین تر نرود باید اثر ارزشمندی تلقی شود.

او درباره شرایط اکران این گونه خاص سینمایی فیلم بیان می کند: در چنین فضایی تا مخاطب ناآشنا به این گونه سینمایی متوجه اکران فیلمی نظیر زالاوا شود و تصمیم به دیدن آن بگیرد فرصت 3-4 هفته ای اکران فیلم از دست رفته و سوخته است. به اعتقاد این منتقد سینما به دلیل نبود تجربه سینمای ژانر توانایی اکران و عرضه فیلم های این ژانر هم وجود ندارد. به هر حال هرگونه سینمایی ادبیات تبلیغات و توزیع خاص خودش را دارد. ما نمی توانیم همان راستا تبلیغاتی فیلم کمدی یا اجتماعی را برای فیلم ترسناک هم طراحی کنیم.

این کارشناس رسانه درباره قهر مخاطب با این گونه سینمایی در ایران تصریح می کند: مخاطب سینمای وحشت به دلیل ناآگاهی باور ندارد که می تواند فیلم ترسناک خوب در ایران ببیند. از سوی دیگر نابلدی در تبلیغات و عرضه آن سبب می شود فیلمسازی هم که سعی کرده این فضا را بشکند پاسوز این جریان می شود. ضرر مضاعف آنکه؛ سرمایه گذار هم دوباره این ریسک را نمی پذیرد و جریان سرمایه گذاری در این ژانر قطع می شود.

ساختار های سینمایی چگونه باید شکل بگیرد که منجر به پیدایش ژانر در سینمای ایران شود؟ مقدسیان در پاسخ به این سوال به استمرار تولید اشاره می کند و می گوید: مدیران سینما یک بار برای همیشه باید تصمیم بگیرند سینمای ژانر را زنده نگه دارند. برای زنده نگه داشتن یک گونه سینمایی باید تداوم تولید وجود داشته باشد و این تداوم به تولید بیش از 6-7 اثر سینمایی در این ژانر باید بیانجامد.

شب بیست و نهم همچنان ترسناک و قابل ارجاع

شب بیست و نهم همچنان به عنوان فیلم ترسناک مهم در سینمای ایران هم در فکر مخاطب ماندگار و قابل ارجاع است چرا با وجود پیروزیت این فیلم فیلمسازان دیگری به وسوسه تکرار این تجربه نیافتاده اند؟ این منتقد و مجری سینما و تلویزیون در پاسخ به این سوال به چرخش مالی در سینمای صنعتی اشاره می کند و ادامه می دهد: ملاک اصلی گردش مالی است. به هر حال در کشور های صاحب سینما هم بازگشت سرمایه متر و معیار مهمی است.

در طول تاریخ سینمای ایران فیلم وحشتی که در دایره پرفروش های گیشه باشد پیدا نمی کنیم. پرفروش های ما یا اکشن است یا کمدی. ژانر وحشت نوپای سینمای ایران هیچ گاه فرصت رشد نداشته و این اتفاق صرفا به دلیل سیاست گذاری ها نبوده است. در واقع جریان اصلی و سودآوری و گیشه خود به خود این نوع از سینما را حذف کرده است.

ژانر وحشت باید مطابق با باور ها و اعتقادات جامعه ما ایرانیزه شود

مقدسیان در ادامه با اشاره مضامین خاص در این گونه سینمایی می گوید: یکی از دلایل مهم دیگری که باعث پانگرفتن این ژانر شده قواعدی است که در فرهنگ و مسایل اخلاقی و عرفی حاکم بر فرهنگ جامعه ایرانی وجود دارد. یکی دیگر از مولفه های اصلی ژانر وحشت حضور زنی مجذوب کننده و پاکدامن است که گره گشای داستان فیلم ترسناک است و در شمایل یک ناجی ظهور می کند.

ژانر وحشت باید مطابق با باور ها و اعتقادات جامعه ما ایرانیزه شود و خب در این راستا طبیعی است که سعی و خطا هایی رخ دهد. این سعی و خطاها، اما معمولا با مقاومت هایی روبرو می شود. در واقع علاوه بر اینکه حمایتی از پاگرفتن چنین سینمایی نمی شود حساسیت ها هم در مضامین مطرح شده در سینمای وحشت راستا را برای فلیمساز و سرمایه گذار سخت و سخت می کند.

این منتقد سینما با بیان اینکه در دل داستان ها، مفاهیم و حکایت های اخلاقی و تاریخی ما سوژه های جالبی برای پرداختن در ژانر وحشت وجود دارد می گوید: باید مضامین را بومی سازی کرد و بومی سازی نیازمند زمان، مطالعه و پژوهش و به طورکلی نیازمند حمایت است. مثلا مفهومی نظیر جن یا جفت نوزاد که در فیلم شب بیست و نهم حمید رخشانی استفاده شد در فرهنگ ما وجود دارد ما تلاشی برای استخراج آن انجام نشده است.

ژانر از دل ساختار بیرون می آید

به اعتقاد این منتقد دلیل روشن آن هم این است که سینمای ایران تا کنون به شکل مناسبی اداره نشده است. سینمایی می تواند گونه های مختلفی را تجربه کند که ساختارمند باشد. ژانر از دل ساختار بیرون می آید. ساختار که نباشد مجبوریم تن بدهیم به هر آنچه پیش آمد. نهاد های دولتی در سینما اولویتی برای ژانر وحشت ندارند و طبیعتا پولی به این سمت جاری نمی شود. بخش خصوصی هم با هزار، اما و اگر به سمت سرمایه گذاری می رود که معمولا هم با شکست در گیشه روبرو می شود.

مقدسیان ادامه می دهد: تنها راه نجات سینمای ایران از شرایطی در آن به سر می برد مطالعه و پژوهش است که از دل آن ژانر های متنوعی متناسب با ذائقه مردم پا بگیرد. همین اتفاق تنوع حضور مخاطب را هم رقم خواهد زد. به هر حال دسته بزرگی از مخاطبان سینما در ایران دوست داشته باشند فقط سینمای وحشت را دنبال کنند و ببینند. با حذف این گونه سینمایی بخش بزرگی از مخاطبان را هم نادیده گرفته و حذف می کنیم.

این کارشناس سینما و تلویزیون با بیان اینکه سینما صنعت است و صنعت بدون ساختار شکل نمی گیرد، بیان می کند: در مدیریت نادرست سینما فیلم هایی هم مانند زالاوا و پوست هم که متناسب با فرهنگ داستان های ترسناک ایرانی است تبدیل به فیلمسازانی می شوند که از کرده خود پشیمان شوند و محصول ارزشمند آن ها به دلیل عرضه غلط آن طور که باید و شاید قدر نمی بیند.

سینمای ترسناک می فروشد اگر.

با توجه منابعی که در قالب روایت ها و داستان های ایرانی وجود دارد که می تواند دست مایه ساخت فیلم ترسناک ایرانی باشد اگر ساختار این گونه سینمایی شکل بگیرد این ژانر با اقبال خوبی روبرو می شود؟ این منتقد سینما در پاسخ می گوید: حتما اقبال خواهد داشت. استناد من فیلم شب بیست و نهم است که مردم و مخاطب عام هم هنوز در بزنگاه های مختلف از آن یاد می کنند.

مخاطب فیلم خوب در سینمای وحشت را می پسندد منوط به این که عادت کند به دیدن فیلم ترسناک ایرانی. به عنوان مثال فیلم روز صفر در ژانر تریلر هیجانی پلیسی در قیاس با سینمای ایران فیلم استاندارد و قابل قبولی است، اما مادامی که فیلم هایی مشابه آن ساخته نشود مخاطب دایمی نخواهد داشت.

چرا بعد این همه سال همچنان مردم از شب بیست و نهم یاد می کنند، اما کسی از زالاوا و پوست یاد نمی کند. چون شب بیست و نهم در زمانه ای که دسترس مخاطب به منابع سینمای وحشت محدود بود ساخته و نمایش داده شد و مردم آن را دوست داشتند. مخاطب علاقمند به این نوع سینما در ایران باید عادت کند به این گونه سینمایی. سینما هم صنعت است و محصول آن باید در استمرار تولید برای مخاطب معنی پیدا کند.

او با اشاره به منابع فرهنگ غنی موجود چه در آثار معاصر و چه منابع منظوم و منثور کهن مثل شاهنامه یا داستان های هزار و یک شب توضیح می دهد: ذائقه مخاطب ایرانی و جهانی هیچ تفاوتی ندارد. اگر مفاهیم ترسناک و خیلی مفاهیم ریز و درشت دیگر از دل فرهنگ عامه وارد فرایند مستمر تولید فیلم ژانر شود.

این منتقد سینما با تاکید بر نبود ساختار اضافه می کند: ساختار که باشد، کارگردان تربیت می شود که چطور فیلم ترسناک بسازد، فیلمنامه نویس یاد می گیرد چطور فیلمنامه ترسناک بنویسد. بازیگر تربیت می شود که چطور از پس ایفای نقش خود برآید. ساختار سلیقه مخاطب را تغییر می دهد ساختار هدف ایجاد می کند. مخاطب خود به خود متحول نمی شود، فیلمساز هم یک شبه و به صورت خودجوش ظهور نمی کند همه نیازمند ساختار و برنامه ریزی برای ایجاد ساختار است.

منبع: فرارو
انتشار: 10 مرداد 1401 بروزرسانی: 10 مرداد 1401 گردآورنده: iranpixfa.ir شناسه مطلب: 2108

به "این فیلم پای جن را به سینما باز کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این فیلم پای جن را به سینما باز کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید