با گل شیپوری چه طورید؟

به گزارش ایران عکس، کمتر کسی است که از ظاهر غیر معمول و مجلل گل شیپوری خوشش نیاید. این گل یکی از اجزای جدایی ناپذیر سبدهای گل است، اما می دانستید می توانید آن را به صورت ریشه دار و در خانه پرورش دهید؟ حتما خوش تان می آید، امتحان کنید!

با گل شیپوری چه طورید؟

شیپوری یکی از محبوب ترین گل ها است و دلیلش هم کاملا واضح است، با این گل های دلپذیر و باشکوه جای سوالی نمی ماند. مانند همه گیاهان دیگری که تقاضا برای شان زیاد است، واریته های زیادی از گل شیپوری هم فراوری شده است. واریته های مختلف این گل زیبا رنگ، شکل و مقدار متفاوتی دارند.

گل شیپوری آفتاب لکه دار و حتی اندکی سایه را دوست دارد، دمای بالا می خواهد، رطوبت زیادی می طلبد، به کود دهی خوبی احتیاج دارد و در طول فصل رشدش آبیاری فراوان می خواهد، اما از طرف دیگر، در اواخر پاییز تا اوایل زمستان شرایط سردتر و خشک تری می طلبد.

شرایط رشد

- نور

گل شیپوری در طول فصل رشدش به مکانی با نور روشن و غیر مستقیم احتیاج دارد. این گل از نور مستقیم بی زار است.

- آبیاری

خاک گلدان شیپوری هایی که در دوره گل دهی هستند، و یا به تازگی تعویض گلدان شده اند را همیشه مرطوب نگه دارید. هنگامی که دوره گل دهی گیاه تمام شد آبیاری را کاهش دهید تا تمام گل های گیاه ریزش نمایند. بعد از ریختن گل ها اجازه دهید برگ ها هم پژمرده و خشک شوند و سپس تمام گیاه خشک گردد. این دوره استراحت گیاه است و زمانی برای تتازه قوا به شیپوری می دهد. سپس گیاه را در اواخر زمستان درون گلدانی با خاک تازه بکارید و دوباره آغاز به آبیاری آن کنید تا گیاه را به رشد و جوانه زنی مجدد، تشویق کنید.

- دما

در طول فصل رشد و گل دهی، گیاه را در مکانی گرم قرار دهید و از هوای سرد دور نگهش دارید. بهتر است گیاه را در دوره استراحتش در مکانی سرد تر قرار دهید.

- خاک

مخلوط خاکی و یا غیر خاکی گلدانی، سبک و با زهکشی خوب، برترین خاک برای کاشت گل شیپوری است.

- کود دهی

گیاه را در طول فصل رشد با کودهای مایعی که حاوی تمامی عناصر مورد احتیاج گیاه هستند، کود دهی کنید. می توانید از کودهایی که مواد غذایی را به تدریج در خاک آزاد می نمایند و در اختیار گیاه قرار می دهند هم بهره ببرید. کود دهی را بر طبق دستور نوشته شده روی بسته کود انجام دهید و از تغذیه بیش از حد یا کمتر از مقدار احتیاج گیاه خود داری کنید.

تکثیر

گل شیپوری می تواند به وسیله تقسیم ریزوم تکثیر گردد. بعد از گذشت مدتی از نگهداری گیاه، گل شیپوری به گیاهی بزرگ تبدیل می گردد که می توان آن را به راحتی به چند گیاه کوچکتر تقسیم کرد. روش تقسیم ریزوم برای شیپوری هایی که در بیرون از خانه کاشته شده اند بسیار مناسب است اما تجربه نشان داده این روش برای شیپوری هایی که درون خانه نگهداری می شوند خیلی موفقیت آمیز نیست. شیپوری های خانگی که ریزوم شان تقسیم می گردد، بعد از مدتی توان خود را از دست می دهند و گل هاشان هم به سر سختی قبل نیستند. پس فقط در صورتی تقسیم ریزوم را انجام دهید که بسیار مشتاق به تکثیر گیاه خودتان هستید و در غیر این صورت گیاه تازه را از گلفروشی تهیه کنید.

در هر صورت برای تکثیر به این روش، ابتدا صبر کنید تا گیاه به مقدار کافی رشد کند و گیاهان کوچک را تقسیم ریزوم نکنید.

تعویض گلدان

تعویض گلدان شیپوری باید در اواسط زمستان انجام گردد، یعنی همان زمانی که گیاه به دوره کمون و استراحت می رود. برای تعویض گلدان گیاه، ابتدا اجازه دهید خاک گلدان گیاه خشک گردد. سپس به کف و دیواره های گلدان چند ضربه آهسته وارد کنید و ریزوم را به آرامی از درون گلدان بیرون بیاورید. مواظب باشید که در این مرحله به ریزوم گیاه آسیبی نرسانید. گلدانی اندکی بزرگ تر از گلدان قبلی گیاه آماده کنید و آن را با خاک تازه پر کنید. ریزوم را در گلدان بکارید و بلافاصله آبیاری کنید تا گیاه آغاز به رشد دوباره کند.

منبع: فوت و فن / thespruce.com
انتشار: 18 مرداد 1401 بروزرسانی: 18 مرداد 1401 گردآورنده: iranpixfa.ir شناسه مطلب: 2116

به "با گل شیپوری چه طورید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با گل شیپوری چه طورید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید