کوشش مذبوحانه آمریکا برای مقصر جلوه دادن ایران در تشدید بحران کرونا

به گزارش ایران عکس، وزیر خارجه آمریکا در ادامه کوشش های این کشور برای فرار از سؤالات مطرح شده درباره نقش آمریکا در شیوع ویروس کرونا در دنیا، این بار ایران را به جعل اطلاعات در مورد احتمال استفاده آمریکا از ویروس کرونا به عنوان یک سلاح بیولوژیک متهم کرد.

کوشش مذبوحانه آمریکا برای مقصر جلوه دادن ایران در تشدید بحران کرونا

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، مایک پامپئو وزیر امور خارجه آمریکا که در هفته های اخیر زمزمه هایی در رسانه های مختلف دنیا درباره احتمال دست داشتن دولت متبوعش در شیوع ویروس کرونا -به عنوان ابزاری در راستای جنگ بیولوژیک- مطرح شده است، در پیامی توئیتری مقامات ایران را به جعل اطلاعات در این زمینه متهم کرد.

پامپئو در حساب کاربری رسمی خود در توئیتر مدعی شد: جعل اطلاعات از سوی مقامات ایران درباره اینکه آمریکا مسئول انتشار ویروس ووهان است، [جان] آمریکایی ها، ایرانی ها و مردم سایر نقاط دنیا را به خطر خواهد انداخت. اطلاعات واقعی مهم هستند. بخشی از این اطلاعات را در اینجا می بینید...

وی سپس در رشته توئیتی به بهانه ارائه اطلاعات واقعی! به مخاطبان خود، بدون ارائه هیچ گونه مدرک یا سندی مدعی شد که دولت ایران آمار واقعی مبتلایان و قربانیان ویروس کرونا در کشور را پنهان می نماید

مقامات آمریکایی که پیش از این بارها از ویروس کرونای جدید با عناوینی همچون ویروس چینی و ویروس ووهان نام برده اند تا چین را مقصر شیوع این ویروس در دنیا جلوه دهند، به تازگی متوجه شده اند که می توانند افشاگران به ویژه افشاگران ایرانی را نیز به جمع مقصران اضافه نمایند تا از این طریق افکار عمومی دنیا را از پیگیری سؤالات مهمی که در رابطه با نقش احتمالی آمریکا در شیوع این ویروس وجود دارد، منحرف نمایند.

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ساعتی پیش در پیامی توئیتری در واکنش به اتهام زنی مقامات آمریکایی گفت: چنانچه اتهام وارده از سوی دنیایان به دولت آمریکا در مورد ویروس کرونا تئوری های توطئه ساخته شده از سوی ایران است، جای دوری نروید ؛ فقط به بخشی از سؤالات مندرج در گلوبال ریسرچ پاسخ دهید.

ابهامات مطرح شده درباره اینکه آمریکا ممکن است مبدأ انتشار و یا حتی منشأ فراوری ویروس کرونای جدید (SARS-CoV-2) باشد نخستین بار از جلسه ای در کنگره آمریکا شروع شد که طی آن رابرت ردفیلد، رئیس مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا (CDC) اذعان کرد ممکن است کسانی که چندین ماه قبل گمان می شد بر اثر آنفلوآنزا جان باخته اند در واقع جانشان را بر اثر ابتلا به همین ویروس کرونا از دست داده باشند.

با توجه به آنکه گزارش CDC در ماه فوریه نشان می دهد در فصل زمستان 2019 دست کم 32 میلیون نفر به آنفلوآنزا مبتلا شدند و 18000 نفر جان باختند شائبه ها درباره اینکه نخستین ویروس کرونا، قبل از ووهان چین از آمریکا شروع شده باشد، تقویت می گردد.

از طرف دیگر شائبه هایی هم وجود دارد که آمریکا فراورینماینده این ویروس باشد و آن را به وسیله ورزشکارانش که به ووهان سفر نموده اند به چین منتقل نموده باشد.

ورزشکاران نظامی آمریکا چند ماه قبل تر از شناسایی اولین بیمار مبتلا به ویروس کرونا برای شرکت در هفتمین بازی های دنیای نظامیان وارد ووهان شدند و در جریان آن، چند ورزشکار خارجی به بیماری واگیردار مبتلا شدند. تا ماه دسامبر، نخستین مبتلای کرونا در ووهان شناسایی شد.

اندیشکده مطالعات دنیای کانادا چندی پیش در پایگاه اینترنتی خود در مقاله ای به نقل از تحلیل ویروس شناس تایوانی در چین گفت: زنجیره ژن کرونای جدید که در ایران و ایتالیا کشف شده، با ژن کرونا در چین متفاوت است و این نشان می دهد که منشأ کرونا ویروس در ایران و ایتالیا، چین نیست.

علاوه بر این، پایگاه اینترنتی مجله علمی لانست در 24 ژانویه نیز مقاله علمی به نوشته هفت پزشک بالینی بیمارستان جین اینگ تان شهر ووهان را منتشر کرد که در آن آمده است: 13 مورد از 41 مورد نخست مبتلا به کرونا که در بیمارستان یادشده مورد معالجه قرار گرفتند، هیچ تماسی با بازار آبزیان ووهان نداشتند.

26 ژانویه، مجله ساینس مقاله ای را تحت عنوان بازار آبزیان ووهان احتمالاً منبع شیوع کروناویروس جدید نیست منتشر کرد. در این مقاله به نقل از دانیل لوسی متخصص بیماری های همه گیر دانشگاه جورج تاون آمریکا نوشته شده است: 13 مورد با این بازار هیچ ربطی نداشتند و این رقم کم نیست. دانیل لوسی معتقد است اگر این گونه باشد، ویروس به احتمال زیاد از جایی دیگر سرچشمه گرفته است.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 22 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iranpixfa.ir شناسه مطلب: 908

به "کوشش مذبوحانه آمریکا برای مقصر جلوه دادن ایران در تشدید بحران کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کوشش مذبوحانه آمریکا برای مقصر جلوه دادن ایران در تشدید بحران کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید