جزئیات شاخص و معاملات امروز دوشنبه 20 اردیبهشت 1400

به گزارش ایران عکس، خبر بازگشت دامنه نوسان متقارن منفی تا مثبت پنج درصدی از روز شنبه شاید عامل اصلی نوسانات شاخص در ابتدای معاملات امروز باشد. هرچند شاخص کل کار خود را با رنگ قرمز شروع نموده، اما در هر پنج دقیقه از شروع معاملات شاهد تغییر فرایند شاخص کل هستیم. در نهایت و بعد گذشت 30 دقیقه از این نوسانات عجیب، شاخص کل حدود هزار و 800 واحد پایین تر از سطح روز گذشته ایستاده و 16 صدم درصد کاهش پیدا نموده است. همزمان شاخص هم وزن هشت صدم درصد عقب نشینی دارد. تا اینجای کار فملی بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل گذاشته، اما او بین نماد های شاخص ساز تنهاست و شپنا، فارس، شتران، خودرو، شبندر و رمپنا با تاثیر منفی بر شاخص کل ظاهر شده اند. شاخص کل در لحظه نگارش این متن دقیقا در نیمه کانال یک میلیونی و روی رقم یک میلیون و 150 هزار واحد ایستاده است.

جزئیات شاخص و معاملات امروز دوشنبه 20 اردیبهشت 1400

آغاز پرنوسان با بازار متعادل نمادهای شاخص ساز

به گزارش خبرنگاران، در ساعات ابتدایی معاملات امروز دوشنبه 20 اردیبهشت ماه 1400، از بین 204 نماد بورسی معامله شده شاهد کاهش قیمت سهام در 162 نماد هستیم و حدود 42 نماد در راستا صعودی حرکت می نمایند. همچنین از بین 96 نماد معامله شده در ساعات اولیه بازار فرابورس، 74 نماد ارزش سهام خود را از دست داده اند و 23 نماد با افزایش قیمت سهام روبرو شده اند. موردی که نشان می دهد هرچند تعداد نماد های سبزرنگ بازار امروز بیشتر از روز های گذشته است، اما همچنان اکثریت قاطع با نماد های قرمزرنگ است.

نقشه بازار در ابتدای معاملات روز دوشنبه 20 اردیبهشت ماه (برای مشاهده در ابعاد عظیمتر، روی عکس کلیک کنید)

آنطور که نقشه بازار امروز نشان می دهد، گروه های عظیم مثل فلزات اساسی، شرکت های چندرشته ای صنعتی، بانک ها، محصولات شیمیایی و صندوق های ETF آغازی متفاوت نسبت به روزهای گذشته داشته و با افزایش قیمت سهام روبرو شده اند، هرچند این فرایند صعودی چندان چشمگیر نیست. به علاوه اینکه دو گروه خودرویی ها و پالایشگاه ها در این فرایند همراهی نمی نمایند و همچنان شاهد تشکیل صف فروش برای نمادهای خودرو، خساپا، خبهمن، شپنا، شتران و شبریز هستیم. صندوق های ETF سهامی عموما در حد یک درصد نسبت به روز گذشته افزایش قیمت پیدا نموده اند. در گروه فلزات اساسی فملی و ذوب حدود سه درصد و فولاد، فخوز، فاسمین و فایرا حدود یک درصد رشد نموده اند، اما نمادهای کوچک گروه همچنان قرمزپوش هستند. بانک ها و موسسات اعتباری از جمله وپاسار، وبصادر، وتجارت و وپارس عموما نزدیک به نرخ روز گذشته معامله می شوند. در بین محصولات شیمیایی شاهد صف فروش برای پترول و افزایش نسبی قیمت سهام فارس، شگویا، نوری و آریا و فرایند نزولی در نمادهای کوچک گروه هستیم. در بین هولدینگ ها هم شستا و وغدیر تنها نمادهای سبزرنگ هستند. دیگر گروه ها از جمله سرمایه گذاری ها، خدمات فنی مهندسی، مخابرات، دارویی ها، انبوه سازی ها و زراعت عموما فرایند نزولی دارند و قرمزپوش هستند.

پایداری صف فروش در 355 نماد

فرایند بورس از ساعت 11 با رنج مثبت در نماد های شاخص ساز تغییر پیدا کرد، اما با وجود رشد شاخص، همچنان 63 درصد نماد های بازار سرمایه با صف فروش دست و پنجه نرم می نمایند. تعداد این نماد ها به 355 نماد می رسد که حدود 50 نماد کمتر از روز های گذشته است. ارزش کل صف های فروش در ساعات خاتمهی معاملات امروز حدود پنج هزار و 476 میلیارد تومان است. در آن سو صف های خرید در مجموع حدود 234 میلیارد تومان ارزش دارند.

فملی؛ سنگین ترین صف خرید بازار

شرکت ملی صنایع مس ایران امروز با هجوم خریداران روبرو شده است. طوری که تا ساعات خاتمهی معاملات حدود هزار و سفارش خرید در سقف قیمت به ارزش 34 میلیارد تومان برای نماد فملی ارسال شده و کسی حاضر به فروش سهام نیست. ذوب بعد از فرایند نزولی طولانی مدتی که پشت سر گذاشت، بلاخره یک روز خوب را تجربه نموده و با صف 30 میلیارد تومانی در رتبه دوم سنگین ترین صف خرید بازار نهاده شده است. پترول هم با صف خرید 15 میلیاردی در رتبه سوم ایستاده. شصدف، وغدیر، واعتبار، شگویا، البرز، وساپا، فولاد و شستا از دیگر نماد های دارای صف خرید با ارزش بالای یک میلیارد تومان در بازار امروز هستند.

سمگا؛ سنگین ترین صف فروش بازار

سمگا، بنو و غصینو در غیاب کویر صدر فهرست سنگین ترین صف های فروش را از آن خود نموده اند. ارزش صف فروش سمگا به حدود 145 میلیارد تومان می رسد. بنو با صف 126 میلیارد و غصینو هم با صف 110 میلیاردی در بازار ظاهر شده اند. عجیب اینکه بخش عمده صف های فروش بازار امروز به قدری بی رونق هستند که قیمت خاتمهی سهام در اغلب آن ها بدون تغییر باقی مانده. قثابت، کاذر، خزر، کزغال، های وب، سنیر، ثنوسا، رکیش، وتوصا، سدور، کاما، فرزین و کطبس از جمله این نماد ها هستند که ارزش صف فروش هرکدامشان بالای 40 میلیارد تومان است.

رشد 5.5 هزار واحدی شاخص بورس با درخشش فلزات

شاخص کل بورس تهران در خاتمه معاملات امروز دوشنبه 20 اردیبهشت ماه 1400 با رشد پنج هزار و 573 واحدی به رقم یک میلیون و 157 هزار و 469 واحد رسید. در ابتدای معاملات شاهد فرایند نوسانی شاخص کل بودیم، اما از ساعت 11 با ارسال سفارش های خرید سنگین در نماد های شاخص ساز به خصوص گروه فلزات اساسی، شاخص بورس در راستا صعودی نهاده شد. امروز فملی، فولاد، شستا، فارس، وغدیر و فخوز بیشترین تاثیر را در رشد شاخص کل داشتند و رمپنا تنها نماد شاخص ساز با تاثیر منفی بود. در نهایت با اینکه شاخص کل توانست رشد 48 صدم درصدی را در کارنامه خود ثبت کند، اما شاخص هم وزن 55 صدم درصد کاهش پیدا کرد که نشان از شرایط بد شرکت های کوچک و متوسط بورس دارد.

نقشه بازار در خاتمه معاملات روز دوشنبه 20 اردیبهشت ماه (برای مشاهده در ابعاد عظیمتر، روی عکس کلیک کنید)

نقشه بازار تا خاتمه معاملات سبزپوش شد. این بار دیگر خبری از سهم عظیم صندوق های ETF از ارزش معاملات نبود و سه چهار معاملات اجرا شده مربوط به سهام شرکت ها بود. در بین صندوق های ETF شاهد افزایش 5.6 درصدی قیمت واحد های پالایش و 2.3 درصدی واحد های دارا یکم بودیم. دیگر صندوق های سهامی هم تا سه درصد افزایش قیمت پیدا کردند. با اینکه اوراق حق تقدم بانک کارآفرین باعث شده گروه بانک ها قرمز به نظر برسد، اما امروز اغلب نماد های گروه از جمله وپاسار، وتجارت، وبصادر، وپارس و ونوین حدود یک درصد رشد کردند. فلزات اساسی پربازدهی ترین گروه بازار امروز بود. تا خاتمه معاملات برای فملی، فولاد و ذوب صف خرید تشکیل شد، فخوز حدود پنج درصد رشد کرد و شاهد فرایند صعودی در نماد های کاوه، فاسمین، فجر، فایرا، هرمز و ارفع بودیم. نماد های کوچک فلزی همچنان قرمزرنگ بودند. نماد های خودرویی به خوبی از پس صف های فروش برآمدند، اما نتوانستند رنگ سبز به خود بگیرند. خودرو و خبهمن نزدیک به قیمت روز گذشته و خساپا با کاهش یک درصد و خگستر با کاهش دو درصدی به کار خود خاتمه دادند. فرآورده های نفتی علاوه بر جمع آوری صف های فروش پیروز شدند به محدوده سبز تابلو راه پیدا نمایند. امروز شپنا و شبندر حدود سه درصد، شتران دو درصد و شبریز نیم درصد افزایش قمیت داشتند. در گروه محصولات شیمیایی برای پترول و شگویا صف خرید تشکیل شد و فارس، آریا، نوری و پاکشو رشد قابل قبولی را پشت سر گذاشتند. دارویی ها تا خاتمه معاملات قرمزرنگ و صف فروش برکت پابرجا باقی ماندند. شستا و وغدیر در گروه شرکت های چند رشته ای صنعتی به صف خرید رسیدند، اما دیگر هولدینگ ها با کاهش قیمت سهام روبرو بودند. بیمه ها به جز ما و البرز، سیمانی ها به جز سفارس و سیدکو، لیزینگ ها به جز واحیا، ماشین آلات برقی، نهاد های اقتصادی، خدمات فنی مهندسی، انبوه سازی و مخابرات از جمله گروه های قرمزرنگ بازار امروز بودند.

رشد 50 درصدی ارزش معاملات روزانه

معامله گران بورس امروز حدود 9 میلیارد و 177 میلیون سهام و اوراق اقتصادی را در قالب 403 هزار معامله به ارزش چهار هزار و 487 میلیارد تومان دادوستد کردند. این رقم هرچند بالا نیست، اما نسبت به روز گذشته حدود یک و نیم برابر شده است. امروز سرانه خرید در هر سفارش 23 میلیون و 700 هزار تومان و سرانه فروش حدود 14 میلیون و 900 هزار تومان بود که نشان از قدرت بالای خریداران نسبت به فروشنده ها دارد. خودرو، شپنا، فملی، خساپا، شستا، فولاد و اپال پرتراکنش ترین نماد های بورس و ذوب، آریا، دماوند، شگویا، بپیوند، بگیلان و صبا پرتراکنش ترین نماد های فرابورس بودند.

خروج 184 میلیارد تومان پول از بورس

امروز سهامداران حقیقی حدود 184 میلیارد تومان سهام خود را به شرکت های حقوقی واگذار کردند. بخش عمده این تغییر مالکیت حدود ساعت 11 رخ داده. یعنی درست در زمانی که شاخص کل فرایند صعودی به خود گرفت. موضوعی که نشان می دهد سفارش های سنگین خرید ساعت 11 در نماد های شاخص ساز نه توسط اشخاص حقیقی بلکه توسط شرکت های حقوقی ارسال شده و باعث صعودی شدن شاخص کل بوده است. بیشترین حجم جابه جایی از حقیقی به حقوقی در بازار امروز مربوط به نماد های وبوعلی، پاکشو، تماوند، سیتا، وهور، وسبحان و امین بود و در طرف مقابل شاهد خرید حقیقی ها در نماد های پارسان، واعتبار و غگز بودیم.

منبع: فرارو
انتشار: 9 خرداد 1400 بروزرسانی: 9 خرداد 1400 گردآورنده: iranpixfa.ir شناسه مطلب: 1638

به "جزئیات شاخص و معاملات امروز دوشنبه 20 اردیبهشت 1400" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات شاخص و معاملات امروز دوشنبه 20 اردیبهشت 1400"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید