راز چندضلعی های عجیب سطح پلوتو آشکار شد

به گزارش ایران عکس، دانشمندان با مدل سازی تازه ای راز شکل گیری چندضلعی های عجیب سطح پلوتو را که فضاپیمای افق های نو هنگام دیدار با این سیاره کوتوله دیده بود، آشکار کردند.

راز چندضلعی های عجیب سطح پلوتو آشکار شد

یک مطالعه تازه نشان می دهد که اشکال هندسی عجیب وغریبی که برای نخستین بار در سال 2015 در سطح این سیاره کوتوله مشاهده شد، نشانه هایی هستند از اینکه فرآیند تصعید در پلوتو (Pluto) در جریان است.

این پژوهش که نتایج آن 15 دسامبر (24 آذر) در نشریه نیچر (Nature) منتشر شده است نشان می دهد که یخ نیتروژن چندضلعی روی پلوتو، که به وسیله فضاپیمای افق های نو (New Horizons) ناسا هنگام پرواز مشاهده شد، به جای عبور از حالت مایع، مستقیما از بخار به یخ تبدیل می گردد.

به گفته آدرین موریسون (Adrien Morison) نویسنده اصلی و پژوهشگر دانشگاه اکستر انگلستان، این پژوهش نخستین شرح مبتنی بر مدل سازی برای این شکل هاست و نشان می دهد که چرا این چندضلعی ها روی سطح سیاره کوتوله وجود دارند.

موریسون اضافه نمود: پلوتو با وجود دور بودن از خورشید و داشتن منابع انرژی داخلی محدود، هنوز از نظر زمین شناختی فعال است. این فعالیت شامل هامونه اسپوتنیک می گردد، جایی که شرایط سطحی اجازه می دهد نیتروژن گازی جو با نیتروژن جامد همراه باشد.

هامونه اسپوتنیک (Sputnik Planitia) شاخص ترین ویژگی از نظر زمین شناسی در پلوتو محسوب می گردد، زیرا یک منطقه بیضی-شکل بزرگ است که در خط استوای پلوتو واقع شده است. این ساختار بخش سمت چپ از قلب یخی معروف پلوتو با نام تامباو (Tombaugh) است که هنگام نخستین دیدار با این سیاره کوتوله، شگفتی ساز شد.

مطالعات مربوط به سال 2016 و زمانی که این منطقه را صفحه اسپوتنیک (Sputnik Planum) می نامیدند، مساحت آن را 900 هزار کیلومتر مربع و عمق آن را حداقل 2 تا 3 کیلومتر برآورد نموده اند.

مطالعه تازه شامل شبیه سازی های عددی است که نشان می دهد با سرد شدن نیتروژن پلوتو هنگام تصعید در هامونه اسپوتنیک، چندضلعی هایی مطابق با میزان و دامنه توپوگرافی دیده شده در تصاویر فضاپیمای افق های نو فراوری می گردد. مدل تازه بعلاوه با مدل های آب وهوایی بزرگ تر و سراسری پلوتو مطابقت دارد که نشان می دهد تصعید در هامونه اسپوتنیک یک یا دو میلیون سال پیش شروع شده است.

این تیم پژوهشی یادآور شد که فرآیند تصعید ممکن است در دیگر دنیا های یخی اطراف منظومه شمسی مانند تریتون (Triton) قمر بزرگ نپتون یا اجرامی مانند اریس (Eris) و ماکی ماکی (Makemake) در کمربند کوییپر منظومه شمسی روی دهد. اما احتمالا مشاهدات بیشتری از سطوح آن ها مورد احتیاج است که به نوبه خود احتمالا به فضاپیما احتیاج خواهد داشت. تا به امروز هیچ مأموریتی برای بازدید از این دنیاهای گوناگون وجود ندارد.

عکس کاور: پلوتو از نگاه فضاپیمای افق های نو

Credit: NASA/Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory/Southwest Research Institute

منبع: Space

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 10 اسفند 1400 بروزرسانی: 10 اسفند 1400 گردآورنده: iranpixfa.ir شناسه مطلب: 1975

به "راز چندضلعی های عجیب سطح پلوتو آشکار شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راز چندضلعی های عجیب سطح پلوتو آشکار شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید