راهنمای خرید کیسه خواب

به گزارش ایران عکس، سازندگان کوله پشتی ها همیشه سعی می نمایند وزن آن ها را به حداقل برسانند، از آن طرف همین سازندگان تمام تلاششان را به کار می گیرند تا کیسه خواب های تولیدی شان را جهت راحتی برای استفاده در ماشین و کمپینگ خانواده ها هرچه بیشتر بهینه نمایند. در این مقاله به راهنمای خرید کیسه خواب می پردازیم. با خبرنگاران همراه باشید.

راهنمای خرید کیسه خواب

مسلما وقتی در سفر هستید و قصد دارید در طبیعت توقف کنید، بهترین و راحت ترین راه برای داشتن خوابی آرام، استفاده از کیسه خواب مناسب است، زیرا علاوه بر این که شما را از سرما رهایی می دهد تا حدودی هم شما را از گزند حیوانات وحشی محافظت می نماید.

امتیاز کیسه خواب از نظر دمایی

امتیاز درجه حرارتِ کیسه خواب، پایین ترین دمایی را که به طور میانگین برای خوابیدن با چنین کیسه خوابی مناسب است مشخص می نماید . به طور مثال زمانی که روی آن نوشته شده باشد 20-degree bag, یعنی تا زمانی که در چنین دمایی درون کیسه خواب هستید خوابی راحت خواهید داشت، اما اگر دما پایین تر به طور مثال 20 درجه فارنهایت باشد نباید توقع خوابی خوب را داشت. این سیستم امتیاز دهی با این فرض که فرد درون کیسه خواب لباس ضخیم پوشیده و زیر کیسه خواب زیرانداز یا پتو انداخته است رتبه بندی شده است. البته به یاد داشته باشید که متابولیسم بدن هر شخص با دیگری متفاوت است و هر تولیدنماینده ای هم با توجه به معیارهای خودش رتبه بندی می نماید، بنابراین به این سیستم تنها به عنوان یک راهنما نگاه کنید، با این وجود هیچ تضمینی وجود ندارد که دقیق عمل کند زیرا عوامل زیادی در مشخص دمای نهایی دخیل خواهند بود.

طبقه بندی کیسه خواب

(Bag TypeTemperature Rating (°F) Summer season +35° and higher 3-Season +10° to +35° Winter +10° and lower نکته: بیشتر کیسه خواب ها امتیاز درجه حرارتی بین °15+ تا °50+ فارنهایت دارند. همواره به یاد داشته باشید کیسه خوابی را انتخاب کنید که امتیاز دمای آن مقداری از آنچه شما انتظار دارید با آن روبرو شوید پایین تر باشد . به طور مثال اگر شما قرار است به جایی سفر کنید که دمای هوا نزدیک به نقطه انجماد است به جای انتخاب کیسه ای با امتیاز °35 فارنهایت که مناسب این دماست کیسه ای با رتبه °20 فارنهایت را انتخاب کنید. حال اگر دمای هوا بالاتر از انتظارتان بود، به راحتی می توانید با باز کردن زیب کیسه، هوا را در آن به گردش در بیاورید تا دما متعادل گردد.

انواع فرم و شکل کیسه خواب

کیسه های خواب با به دام انداختن و نگه داشتن یک لایه هوای مرده(بدون گردش) در اطراف بدنتان، شما را گرم نگه می دارند. بدن شما این هوای مرده را گرم می نماید و کیسه خواب در نقش یک مانع بین این هوا و زمین سرد و هوای بیرون عمل می نماید. اگر درون کیسه فضای کمتری وجود داشته باشد، در نتیجه دمای بدن شما سریع تر گرم می گردد و بهتر گرم می مانید.

مستطیلی

اغلب کیسه های خواب با در نظر دریافت حدبیشتر راحتی و داشتن فضای کافی به شکل مستطیل طراحی می شوند . اگر شما دو کیسه با زیپ های سازگار و همسو انتخاب کنید به راحتی می توانید آن ها را باهم ترکیب نموده و یک کیسه دونفره بسازید. در واقع اگر یکی از کیسه ها زیپ راست و یکی دیگر زیپ سمت چپ را داشته باشد می توانید برای خلق یک کیسه جدید آن ها را با هم ترکیب کنید (منظور از کیسه ای با زیپ سمت راست یعنی اینکه وقتی درون کیسه به روی کمر دراز کشیده اید کیسه از سمت راست شما باز و بسته گردد).همچنین باید دقت کنید که زیپ ها هم اندازه، هم شکل و هم طول باشند. شما می توانید دو کیسه خواب را بر روی یک تشک بادی در سایزی متوسط به هم وصل کنید تا در محیط بیرونی یک خواب راحت داشته باشید.

شبه مستطیل یا مخروطی شک

این مدل کیسه ها هم به عنوان کیسه خواب کاربرد دارند و هم به عنوان کوله پشتی. طراحی مخروطی شکل این کیسه ها کارایی گرمایی و بهره وری بیشتری نسبت به کیسه های مستطیل شکل ارایه می دهد ، اما هنوز برای یک خواب شبانه راحت زیادی جا باز هستند . این نوع از کیسه خواب ها برای افردی که بدن هایی بزرگ دارند یا در هنگام خواب بی قراری می نمایند و دوست ندارند از کیسه های مدل مومیایی که کاملا چسبیده هستند استفاده نمایند مناسب است.

مومیایی!

کیسه های مومیایی شکل به منظور کم کردن حدبیشتری وزن و افزایش دما عرض و شانه هایشان باریک طراحی شده است، با این حال بیشتر مردم در اینطور کیسه های خواب احساس راحتی نمی نمایند. اگر وزن کم و گرما برای شما در الویت واقع شده است کیسه های مومیایی شکل می تواند انتخاب مناسبی برایتان باشد.

دابل واید(Double-wide)

کیسه های دابل واید همانطور که از اسم شان پیدا است برای خواب دونفره طراحی شده اند. این نوع کیسه ها اگر با یک تشک بادی یا تشک فوم ترکیب شوند خوابی راحت و آرام را برایتان به ارمغان می آورند. بد نیست بدانید بیشتر کیسه های دابل واید دارای دو بخش انفرادی هستند که توسط یک زیپ از هم جدا شده اند.

کیسه خواب عایق

عایق ترکیبی (synthetic insulation)

بیشتر کسانی که در طبیعت کمپ می زنند کیسه های خواب با عایق ترکیبی را به کیسه هایی عایق پایین(down insulation) ترجیح می دهند، چرا که علاوه بر عملکرد خوب قیمت مناسبی هم دارند. این نوع کیسه ها معمولا از جنس پلی استر هستند. کیسه های ترکیبی یا synthetic مزایای بسیاری دارند: سریع خشک می شوند و حتی اگر خیس هم باشند باز هم عایق می مانند، از کیسه های down insulation ارزان ترند، مقاومت زیادی دارند و مهمتر از همه حساسیت زا نیستند. البته اگر تمایل دارید از کیسه خوابتان به عنوان کوله پشتی هم بهره ببرید این نوع کیسه ها ممکن است شما را ناامید نمایند.

Goose-Down Insulation

این نوع از کیسه ها کمی بادوام تر و متراکم تر هستند اما به خاطر همین ویژگی های قیمتی بالاتر دارند .

down insulation ضدآب

بعضی از کیسه های خواب زمانی که سمت پشتی آن ها خیس می گردد خاصیت عایق بودن خود را از دست می دهند، از این رو بعضی از کیسه های خواب همچون مدل down insulation، ویژگی مقاومت در برابر آب را دارند و این مشکل را رفع نموده اند .

کیسه خواب ویژه زنان و بچه ها

کیسه خواب مخصوص زنان

این نوع از کیسه خواب به طور ویژه با توجه به آناتومی بدن زنان طراحی و ساخته شده اند. وقتی که آن ها را با مدل های استاندارد مقایسه کنیم متوجه می شویم که مدل های زنانه کوتاه تر هستند و در قسمت شانه ها کمی باریک تر، در قسمت نشیمنگاه پهن تر و همچنین بخش بالاتنه و پاها حدبیشتر عایق بندی را دارا هستند .

کیسه خواب بچه گانه

همه ما به خواب بچه ها اهمیت می دهیم. بعضی از مدل های کیسه خواب یک گیره یا مفصل در بخش تحتانی خود دارند که تشک چه را نگه می دارند، بنابراین کیسه و تشک چه و همچنین فرزندتان تا صبح کنار هم می مانند و از هم جدا نمی شوند! همچنین کیسه های بالش اجازه می دهند تا با قرار دادن ژاکت یا بالش سفری در آن یک تکیه گاه راحت برای قرار دادن سر فرزند دلبندتان روی آن ایجاد کنید. علاوه بر آن وجود جیب های خارجی بر روی کیسه این امکان را فراهم می نمایند تا افراد جوان وسایلی همچون چراغ قوه ، دستگاه های پخش mp3 و وسایل دیگر را نگهداری نمایند تا به راحتی به آن ها دسترسی داشته باشند.

ویژگی های اضافه شده به کیسه خواب

پوسته و تو دوزی کیسه خواب

پوسته بیرونی یک کیسه خواب معمولا جهت مقاومت بیشتر از نایلون ripstop یا پلی استر ساخته شده است. تعداد زیادی از کیسه های synthetic-fill با پوششی از پارچه مقاوم در برابر آب(DWR) روکش می شوند. DWR باعث می گردد تا قطرات آب به جای نفوذ درون کیسه بر روی آن به صورت قطره مانند لیز بخورند. از طرف دیگر تودوزی کیسه خواب با هدف بالابردن رطوبت بدن ایجاد شده است، پس در بخش داخلی DWR کاربردی ندارد.

کیسه خواب با روکشی مخصوص سر

اگر در نقاط سرد مستقر شوید به میزان قابل ملاحظه ای گرمای بدنتان را به وسیله سر از دست خواهید داد، از این رو بهتر است نیم نگاهی به کیسه های شبه مستطیلی(semirectangular) با روکش مخصوص سر بیاندازید. این روکش های کلاه مانند به نحوی ساخته شده اند تا از هدر رفت گرمای بدن به وسیله سر جلوگیری نمایند. در ضمن می توانید با قرار دادن پارچه یا لباس در آن یک بالش نسبتا راحت نیز داشته باشید.

جیب های اضافه

این جیب ها جهت نگهداری وسایل کوچکی همچون پخش نماینده های موسیقی(mp3 پلیر)، ساعت یا لیوان کاربرد دارند و آن ها را در مواقع احتیاج دم دست شما قرار می دهد.

جای مخصوص تشکچه

در بعضی از کیسه ها قسمت عایق زیرین با یک بخش ویژه جهت متصل شدن به تشکچه جایگزین شده است. نتیجه این می گردد که در نیمه های شب به هیچ وجه تشکچه زیر پایتان جابجا نمی گردد!

جیب بالش

اغلب ما برای داشتن خوابی راحت حتما احتیاج به یک بالش داریم. بعضی از کیسه ها، با جیب بالش طراحی شده اند که این اجازه را به شما می دهند تا با چپاندن لباس های اضافه در آن برای خودتان یک بالش به نسبت راحت ایجاد کنید. البته می توانید به جای این کار یا از خانه بالشی کوچک به همراه بیاورید یا اینکه یک بالش سفری خریداری کنید که حملش نسبتا آسان است.

لوازم جانبی کیسه خواب

کیف حمل

خیلی از کیسه ها با خود یک کیف حمل هم به همراه دارند(گاهی اوقات به صورت جداگانه فروخته می شوند)، که حمل و نقل آن را آسان می نمایند. کیف های حمل جدید یا تعویضی در حال حاضر علاوه بر ابعاد عرض و طول، بر اساس ظرفیت (لیتر) درجه بندی می شوند.

کیف محافظ

اگر قرار است در طولانی مدت کیسه خواب را جایی نگه دارید که به آن آسیبی نرسد، می توانید آن را درجایی از گاراژ خانه تان آویزان کنید یا بهتر اینکه آزادانه آن را در کیف های محافظ نخی در یک گوشه از انبار نگه دارید. این کیف ها از ایجاد فشار دائمی بر روی بخش های عایق کیسه جلوگیری می نماید، چرا که این فشار ها به مرور خواص عایق را از بین می برند.

آستری کیسه خواب

یک آستر کیسه خواب (که به صورت جداگانه به فروش می رسد) بین 8 تا 15 درجه فارنهایت به دمای کیسه خوابتان اضافه می نماید. علاوه بر آن اگر جایی توقف نموده اید که هوا گرم است، می توانید با کنار گذاشتن کیسه خواب، تنها از همین آستر برای گرم نگه داشتن خود بهره ببرید . به نظر شما یک کیسه خواب خوب چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟ منبع: rei.com

منبع: کجارو
انتشار: 20 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iranpixfa.ir شناسه مطلب: 733

به "راهنمای خرید کیسه خواب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای خرید کیسه خواب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید