روزنامه جمهوری اسلامی: سفر رئیسی به مسکو زود بود، افراد نباید به محض رسیدن به قدرت، به فکر سفر بیفتند

به گزارش ایران عکس، روزنامه جمهوری اسلامی با اشاره به لزوم تدوین منشور سفرخارجی مسئولان نوشت:اولین اصلی که باید در سفرهای خارجی مسئولین رعایت گردد، اینست که واقعاً به سفر احتیاج باشد. به عبارت روشن تر، سفر برای سفر صورت نگیرد بلکه برای محقق ساختن هدف مشخصی انجام گردد.

روزنامه جمهوری اسلامی: سفر رئیسی به مسکو زود بود، افراد نباید به محض رسیدن به قدرت، به فکر سفر بیفتند

اصل دیگر اینست که سفر در زمان مناسبی انجام گردد. منظور از زمان مناسب، توجه به شرایط آب و هوائی و شرایط سیاسی و اموری از این قبیل نیست. هرچند برخی از این امور نیز می توانند در معین زمان سفر مؤثر و مفید باشند، ولی اینها را نباید پایه های اساسی یک سفر خارجی در سطح مسئولین کشور قرار داد. منظور اینست که یک مسئول ارشد نباید به مجرد رسیدن به کرسی وزارت یا ریاست جمهوری، مبادرت کردن به سفرهای خارجی نوع دوم را برای خود مجاز بداند. او باید مدتی وقت خود را صرف شناختن جایگاهی که در آن قرار گرفته است نماید، مدتی نیز برای شناخت روابط بین الملل وقت بگذارد و مدتی نیز برای مطالعه هر کشوری که قرار است به آنجا سفر کند وقت صرف کند تا بتواند مناسبات فیمابین و اندازه ظرفیت های طرفین برای انواع تبادلات و تعاملات را به درستی بسنجد و بعد از تمام این مقدمات درباره سفر تصمیم بگیرد. چنین سفری قطعاً بدون حواشی خواهد بود و با پیروزیت و دستاورد قرین خواهد شد.

سومین اصل، سنجیدن جایگاه کشور مقصد، تمایل مسئولین آن و عوارض ناشی از سفر به آن کشور است. این سنجش اگر با کارشناسی دقیق صورت بگیرد می تواند در پیروز بودن سفر و تضمین بی حاشیه بودن آن مؤثر باشد.

و اصل چهارم، آنالیز امکان تحقق اهداف واقعی کشور از یک سفر خارجی به ویژه در سطح مسئولین ارشد است. این امکان اگر به درستی و با دقت آنالیز گردد و شوق و ذوق سفر کردن برای سفر کردن در آن دخالت نداشته باشد و با اموری از قبیل دست یافتن به ابزارهای تبلیغاتی همراه نباشد، می تواند سفر خارجی را با پیروزیت قرین سازد و به دستاوردهای مشخصی برساند. در غیر اینصورت نه تنها دستاوردی برای یک سفر خارجی وجود نخواهد داشت، چه بسا زیان هائی برای کشور و برای خود مسئولینی که مبادرت به انجام چنین سفرهائی می نمایند نیز به بار بیاورد و با حواشی زیادی نیز همراه گردد.

با قطع نظر از برخی اصول چهارگانه ای که برشمردیم، تردیدی نیست که سفر رئیس جمهور رئیسی به مسکو از نظر زمانی (اصل دوم) بسیار زود بود. فقط 5 ماه بعد از استقرار در کرسی ریاست جمهوری برای کسی که سابقه اجرائی نداشته، زمان کافی برای رسیدن به موقعیت مناسب یک سفر خارجی مهم از نوع دوم نیست. انتظار اینست که این تذکر بدون آنکه حمل بر چیزی غیر از خیرخواهی گردد، برای تصمیم گیری در سفرهای بعدی مورد توجه دولت سیزدهم قرار گیرد و تصور دولتمردانمان این نباشد که سفرهای فاقد زمینه می توانند برای کشور مفید باشند.

23302

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 28 فروردین 1401 بروزرسانی: 28 فروردین 1401 گردآورنده: iranpixfa.ir شناسه مطلب: 2015

به "روزنامه جمهوری اسلامی: سفر رئیسی به مسکو زود بود، افراد نباید به محض رسیدن به قدرت، به فکر سفر بیفتند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روزنامه جمهوری اسلامی: سفر رئیسی به مسکو زود بود، افراد نباید به محض رسیدن به قدرت، به فکر سفر بیفتند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید