آشنایی با موزه های عجیب روسیه

به گزارش ایران عکس، از چند سال قبل کوشش زیادی برای ارتباط موثرتر و مستمرتر بین ایران روسیه در راستای توسعه گردشگری صورت گرفت. در نهایت 17 خرداد ماه موافقتنامه لغو ویزا گروهی گردشگری بین ایران و روسیه، به امضای علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور و زارینا دراگوزووا، رئیس آژانس فدرال گردشگری روسیه رسید.

آشنایی با موزه های عجیب روسیه

همراه دور زمین باشید و با تور روسیه ارزان از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی روسیه گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

از جمله اهداف امضای این موافقتنامه توسعه همکاری های بلندمدت سودآور متقابل میان شرکت های گردشگری جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه، توسعه همکاری های درون منطقه ای در حوزه گردشگری، تبادل اطلاعات مربوط به ارزیابی میزان پیشرفت در اجرای موافقتنامه و نیز تبادل منظم اطلاعات مربوط به امنیت گردشگران در قلمرو دو کشور است.

همچنین در حاشیه این سفر وزیر میراث فرهنگی و گردشگری، سند تفاهم نامه همکاری بین موزه دولتی الکساندر پوشکین روسیه با موزه نیاوران ایران نیز به امضا رسید. به همین بهانه نگاهی داشتیم به موزه های روسیه که هر ساله تعداد زیادی از گردشگران را به خود جذب می نماید.

موزه ای که حاوی مجلل ترین البسه، جنگ افزارها و جواهرات روسیه است

موزه اسلحه کرملین به دستور واسیلی سوم برای ساخت و نگهداری تسلیحات، جنگ افزار شاهنشاهی، نشان ها و لباس های سلطنتی و جواهرات تاسیس شد. موزه اسلحه خانه کرملین بخشی از عظیمترین کاخ سلطنتی روسیه است. این مستند جزو کهن ترین موزه های مسکو به حساب می آید.

در سال 1711 پتر کبیر، گروهی از اساتید و پیشه وران چیره دست را در مکانی در پایتخت جدید خود، سن پترزبورگ گردهم آورد تا باکیفیت ترین، مجلل ترین و مرغوب ترین البسه، جنگ افزارها و جواهرات را در آن که آن موقع تالار تسلیحات روسیه نامیده می شد برای پادشاه بسازند.

برای انجام این کار از افراد برجسته ای چون برادران ویاتکین (اسلحه سازان چیره دست)، گاوریلا اودوکیموف (طلا و جواهر ساز مشهور) و سیمون اوشاکوف (نقاش) دعوت شد که در این مکان به فعالیت مشغول شوند و وظیفه فراوری، نگهداری و خرید و فروش دارایی های پادشاه را برعهده گیرند.

سال ها بعد و در سال 1805 ، مکانی که نخست برای فراوری دست افزارهایی گرانبها برای پادشاه تاسیس شده بود، به دستور الکساندر یکم روسیه به نخستین موزه عمومی مسکو مبدل گشت. با این حال، درب های این موزه بنا بدلایلی تا 7 سال به روی عموم مردم گشوده نشد و سپس به صورتی رسمی تاسیس شد.

بحث اعجاب آور درباره این موزه تنوع آثار ویترینی شده در آن است. این موزه حاوی بیش از 4 هزار شی گرانبها و زینتی، از انواع و اقسام لباس های مجلل و زرکوب تاج گذاری گرفته تا جایگاه های پادشاهی جواهرنشان و دست افزارهای مرصع است. فقط بعضی از این اشیاء گرانبهای این موزه در کارگاه اسلحه خانه کرملین ساخته شده اند، بسیاری از آثار گرانبهای این مجموعه از اماکن مختلفی به موزه اسلحه خانه کرملین آورده شده اند تا عظیمترین و نفیس ترین کلکسیون جواهرات مسکو در این مکان در معرض نمایش بازدیدکنندگان قرار گیرد.

موزه هنرهای زیبای پوشکین که به تازگی با موزه نیاوران ایران تفاهمنامه امضا نموده است دارای مجموعه ای از آثار ارزشمند هنری جهان از مصر باستان و یونان گرفته تا آثار معاصر است. آثار ارزنده هنری عصر رنسانس، شاهکارهایی از عصر طلایی هنر در هلند، آثار بی نظیری از رامبرانت ازجمله پرتره پیرزن، در این موزه به چشم می خورد؛ همچنین مجموعه هنری از نقاشان معروفی چون ساندرو بوتیچلی، لوکاس کراناخ پدر، رافائل، ادگار دگا، پل سزان، پل گوگن ، پابلو پیکاسو و... در این موزه به چشم می خورد و نکته اعجاب آور در این موزه همین غنای اثر از معروفترین نقاشان جهان است.

آثاری از تمدن باستانی مانند دو مومیایی و گنجینه شکوهمند تراوا در این موزه وجود دارد. در واقع موزه هنرهای زیبای پوشکین جزو غنی ترین موزه های هنری محسوب می شود.

این موزه در سال 1912 توسط پدر شاعر مارینا ایوانوونا، پروفسور ایوان تسوتایوا تاسیس شده است و قبل از آنکه پایتخت کشور روسیه به مسکو انتقال داده شود، آثار موجود در موزه هنرهای زیبای پوشکین در موزه ارمیتاژ سنت پترزبورگ بود که در نهایت در سال 1918 به این موزه در پایتخت جدید انتقال داده شد.

در ابتدا، نام این موزه الکساندر سوم، یکی از تزارهای روس بود که پس از انقلاب 1917 روسیه به موزه هنر غربی تغییر نام داد و در سال 1937 ، دولت روسیه به خاطر صدمین سال درگذشت الکساندر پوشکین، شاعر معروف، نام این موزه را به موزه هنرهای زیبایی پوشکین تغییر داد. پس از جنگ جهانی دوم و بمباران های انجام گرفته در روسیه موزه پوشکین مجددا مورد بازسازی نهاده شد و با مجموعه ای از نقاشی های بی نظیر باری دیگر برپا شد.

موزه ای در روسیه که در جمع 5 موزه برتر جهان است

موزه آرمیتاژ یا هرمیتاژ یکی از 5 موزه برتر جهان است. در این موزه آثار با ارزشی از دوره های مختلف تاریخی و امپراتوری سزارهای روس وجود دارد و به عنوان عظیم ترین گالری هنری جهان شناخته می شود. نکته اعجاب آور این موزه وجود بیش از 3 میلیون اثر هنری در آن است. موزه ارمتیاژ در شهر سن پترزبورگ قرار گرفته است، اما این موزه شعبه های رسمی در شهر های کازان روسیه، آمستردام هلند، ونیز ایتالیا و ویبورگ روسیه دارد.

سنگ بنای اولیه موزه هرمیتاژ یا ارمیتاژ به الیزابت اول بر می شود اما شاید بتوان گفت روس ها بیشتر آثار هنری خریداری شده موزه هرمیتاژ را مدیون همت کاترین کبیر هستند. او در سال 1764 میلادی اقدام به خرید بیش از 200 نقاشی مشهور اروپا کرد. بعد از این سال مجموعه محوطه کنونی موزه که متشکل از چند کاخ است به محلی برای نگهداری آثار برترین هنرمندان جهان مانند میکل آنژ، لئوناردو داوینچی، پیتر پل روبنس، آنتونی فان دیک، رامبرانت، آگوست رودن، کلود مونه، پل سزان، ونسان ون گوگ، پل گوگن و پابلو پیکاسو تبدیل شد.

موزه ارمیتاژ از سبک های مختلف معماری یاری گرفته است اما بارزترین سبک معماری در بناها و ساختمان های موزه هرمیتاژ از سبک باروک الهام گرفته شده اند. سبک باروک یک روش معمار اروپایی است که هدف اصلی آن تعبیه فضایی کلی در مرکز و منظم کردن فضاهای فرعی و نمای ورودی یک بنا است. در این سبک از پیکر تراشی و کلیه اثاثیه استفاده می شود تا نظمی بصری ایجاد شود. مهد پیدایش سبک باروک کشور ایتالیا بود.

منبع: گردشبان
انتشار: 16 تیر 1400 بروزرسانی: 16 تیر 1400 گردآورنده: iranpixfa.ir شناسه مطلب: 1695

به "آشنایی با موزه های عجیب روسیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با موزه های عجیب روسیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید