شیروان دره سی مشگین شهر؛ دره ای با اشکال عجیب و غریب

به گزارش ایران عکس، شیروان دره سی مشگین شهر، مکانی بکر و طبیعی با دیوارهای سنگی بوده که در گذشته محل کشته شدن شخصی به نام شیخ حیدر صفوی بوده است. اگر کمی قوه تخیل قوی باشد، سنگهای این منطقه به صورت تندیس هایی به چشممان می آیند که گویی هرکدام را هنرمندی تراشیده و به این شکل درآورده است. دیوارهای این دره و بریدگی هایش نیز منظره ای زیبا را بوجود آورده اند که هر ساله تعدادی از علاقمندان را به مشگین شهر می کشانند. با ما در این مقاله جذاب و خواندنی همراه شوید تا بدانید شیروان دره سی کجاست و پی به اسرارش ببرید.

شیروان دره سی مشگین شهر؛ دره ای با اشکال عجیب و غریب

فهرست مطالب

علت پدید آمدنویژگی های طبیعیمناطق اطراف شیروان دره

علت پدید آمدن

براساس مقاله شیروان دره سی کجاست، باید بدانید که علت پدید آمدن این شگفتی طبیعی، فرسایش خاک در طی سالیان طولانی بوده و چون جنس خاک منطقه از ماسه هست، رانش و ریزش زیادی دارد. در ابتدای دره، جهت باریک بوده و عرض 20 تا 30 متری دارد و دیواره های طرفین شیب 90 درجه با ارتفاع بسیار زیاد یعنی حدود 100 تا 150 متری دارند و هرچه به سمت لاهرود حرکت کنیم، دیواره ها کوتاهتر شده و دره عریض تر می گردد.

ویژگی های طبیعی

این منطقه زیستگاه حیواناتی چون خوک، روباه، گرگ، قوچ، میش، خرس قهوه ای و پرندگانی مانند کبک و قمری و منزلگاه پرندگان مهاجر هست. منظره های اطراف دره نیز جذابیت خاص خود را دارند؛ صدای آب رود، عطر گیاهان سرسبز، آبشارهای دوقلو، صخره و غارهای بی نظیر.

مناطق اطراف شیروان دره

قسمتی از صخره های شیروان دره سی به نادرباخان مشهور هستند، زیرا در گذشته نادر شاه قبل از تاجگذاری از این دره دیدن نموده و بالاتر از این منطقه دشتی قرار گرفته است که در گذشته محل جنگ اشکانیان بوده و به میدان اشک معروف است. در همسایگی این دره، دو دریاچه با نامهای آت گولی و جیران گولی قرار داشته که زیبایی منطقه را دوچندان نموده اند.

منبع: همگردی
انتشار: 16 آذر 1399 بروزرسانی: 16 آذر 1399 گردآورنده: iranpixfa.ir شناسه مطلب: 1305

به "شیروان دره سی مشگین شهر؛ دره ای با اشکال عجیب و غریب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شیروان دره سی مشگین شهر؛ دره ای با اشکال عجیب و غریب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید