راهنمای گردشگری مناطق دیدنی استان البرز

به گزارش ایران عکس، مناطق دیدنی استان البرز از زیباترین های اطراف تهران است که کمتر مورد توجه واقع شدند و همچنین البرز با عنوان شهری صنعتی برای عموم مردم تعریف شده. اما ما در این مقاله قصد داریم شما ببیندگان را با دیدنی های زیبای این استان آشنا کنیم. پس باید بدانیم که شهر صنعتی البرز به عنوان نخستین شهر صنعتی ایران به منظور تجمیع صنایع در خارج از محدوده 140 کیلومتری تهران و به سال 1345 تاسیس شد و موقعیت آن در شمال شرقی شهر الوند واقع شده است. این شهر با مساحت 481 کیلومتر مربع در 14 کیلومتری جنوب شرقی مرکز استان قزوین واقع شده و حدود 203276 نفر در این شهر زندگی می نمایند. البرز دارای 4 شهر، 2 بخش، 4 دهستان و 24 روستاست که یکی از قطب های مهم صنعتی کشور به حساب می آید و با داشتن بیش از 1631 واحد تولیدی- صنعتی کوچک و بزرگ می تواند به مرکز گردشگری صنعتی کشور تبدیل شود. شهرستان علاوه بر صنعتی بودن، جاذبه های گردشگری استان البرز هم دارای زیبایی هایی هستند. پس در ادامه با ما در مجله گردشگری خبرنگاران همراه باشید تا مکان های دیدنی استان البرز را بیشتر بشناسیم.

راهنمای گردشگری مناطق دیدنی استان البرز

امام زاده اسحاق

آستان امام زاده اسحاق (ع) از مناطق دیدنی استان البرز که در آغوش دامنه های البرز جنوبی و در انتهای روستای ورس (شمال شهرک مهرگان) قرار گرفته و از دیرباز یکی از زیارتگاه های این شهرستان به شمار آمده و دوستداران اهل بیت به زیارت آن می شتابند و امام زاده ای دلنشین برای اهل دلان است.

باغ پرندگان البرز

این باغ با مساحت 18000 مترمربع یکی از جاذبه های گردشگری استان البرز، جاذبه های دیدنی طبیعت و حیات جانوری است و در میدان قدس شهر صنعتی قرار گرفته است. در این باغ انواع پرندگان آبزی و کنار آبزی با گونه های کم نظیر به همراه سالن مارهای سمی و آکواریوم آبزیان دریایی در محیطی سرسبز و زیبا پذیرای علاقمندان طبیعت است.

200 گونه پرنده نادر از 40 کشور و دیگر جانوران در باغی آرام همه روزه از ساعت 9 الی 20 پذیرای علاقه مندان است.

عمارت اربابی

این عمارت از زیباترین مکان های دیدنی استان البرز است که در انتهای جنوبی شهر و در بافت قدیم الوند واقع شده و از آثار اواخر دوره قاجاری به شمار می آید که به عنوان منزل ییلاقی ارباب ده الوند بوده است. عمارت در دو طبقه همکف و ایوان ساخته و تماما از خشت با پوشش آجر به شکل تاق و قوس ساده با رواق های تودرتو است. این عمارت دارای باغ مشجر بوده که در حال حاضر اثری از آن باقی نمانده است. این بنا در آینده نزدیک به موزه مردم شناسی الوند تغییر کاربری خواهد داد.

مسجد الوند قدیم

مسجد امام خمینی الوند قدیم از آثار دوره فتحعلی شاه قاجار است که در بافت تاریخی الوند میان میدانگاه از مناطق دیدنی استان البرز قرار گرفته است. مسجد دارای دو ردیف تاقنما و ستون آجری از جهت شرقی به غربی است. این مسجد در سال 1389 با نظارت میراث فرهنگی مرمت و با شماره 5478 در فهرست آثار تاریخی ثبت شده است.

موزه تنوع زیستی محمدیه

به منظور حفظ سوابق و ذخایر گیاهی و جانوری، تحقیق، توسعه زیست محیطی و انتقال اطلاعات، آگاهی و آموزش و تفریح مردم و همچنین شناساندن هرچه بیشتر محیط طبیعی و حفظ این امانت برای آیندگان، اداره کل حفاظت محیط زیست قزوین با همکاری شهرداری محمدیه در شهر محمدیه احداث نمود که در حال حاضر به عنوان تنها نمایشگاه تاریخ و طبیعی استان و از جذاب ترین جاذبه های گردشگری استان البرز که پذیرای علاقه مندان می باشد. این موزه در فضای 285 مترمربع به صورت تاکسیدرمی گونه های متنوع جانوران و پرندگان اقلیم استان قزوین را به نمایش گذاشته است: حیواناتی مثل پلنگ، خرس قهوه ای، بز وحشی، گراز، گربه جنگلی و از پرندگان: کبک، کوکو، توکا، سارگپه، عقاب طلایی، چرخ ریسک، چاخ لق خروس کولی، سلیم طلایی و... بوده؛ همه روزه صبح و بعدازظهر میزبان گردشگران است.

تعزیه خوانی در حصار خراوان

حصار خراوان از مجموع دو روستای متحد به نام های حصار و خروان تشکیل شده است. در گذشته روستای خراوان از مکان های دیدنی استان البرز که در مجاورت امام زادگان احمد و محمود قرار داشته و گویا بر اثر تهدیدهای مهاجمان اهالی خراوان هم به روستای حصار که حدود 2 کیلومتر باهم فاصله داشتند، پیوسته اند. شبیه خوانی و اجرای مجالس تعزیه از آیین های سنتی است که در این منطقه با استقبال چشمگیر ساکنین آن و حتی استان های همجوار همراه است. ساخت حسینیه ای مخصوص به اجرای تعزیه در دهه 50 سبب شده که گروه های مختلف تعزیه خوانی به این منطقه آمده و هرساله در ماه های محرم و صفر این نمایش آیینی علاقمندان زیادی را به این سو می کشاند. حصار را می توان قطب تعزیه استان نام گذاری کرد.

روستای چاله

روستای چاله از مناطق دیدنی استان البرز است که در قسمت شمال شهرستان البرز قرار گرفته است. این روستا از شمال به روستای شیرکوه و زردجین در منطقه الموت از جنوب به روستای زرجه بستان، قزل قلعه (آبیک)، و وروس از غرب به روستای مارکین، تنوره و سیمیار از شرق به روستای آقاگیر، اکبر آباد و هلیه رود محدود می گردد. در گذشته راه دسترسی منطقه الموت از میان این روستا عبور می نموده و در واقع راستا چاله، کوتاه ترین راه بوده است. به همین خاطر احداث راه جدید قزوین به الموت و تنکابن از این روستا می گذرد که با بهره برداری از آن این راستا تقریبا به نصف کاهش می یابد.

آب و هوای این منطقه کوهستانی (سرد) و خشک است و از محصولات باغی این روستا می توان به سیب، گیلاس، گردو، انگور، آلبالو و... اشاره نمود.

اقبال آذر

ابوالحسن خان قزوینی ملقب به اقبال السلطان و مشهور به اقبال آذر در سال 1252 خورشیدی در الوند چشم به دنیا گگردد. ابوالحسن از کودکی صدای دلنشینی داشت، او مدتی در مدرسه صالحیه قزوین مشغول تحصیل شده اما چون دارای صدایی خوش و رسا بود. تحصیل را رها کرد و به دسته تعزیه خوانی میرزاحسن ثقفی پیوست. بعدها به منظور آموزش ردیف های موسیقی نزد استاد حاج ملا عبدالکریم جناب قزوینی رفت.

ابوالحسن از میرزاحسن ثقفی تکنیک های تعزیه خوانی و از ملا عبدالکریم جناب قزوینی تکنیک های آوازی و دستگاه های موسیقی ایرانی را آموخت. ابوالحسن طی حکمی در 24 آذرماه 1277 خورشیدی از جانب محمدعلی میرزا، فراش و آوازخوان مخصوص دربار تبریز شد. وی در تبریز، هنر موسیقی و تعزیه را دنبال کرد.محمدعلی میرزا لقب خان به او داد و او را ابوالحسن خان نامیدند. ابوالحسن خان به دلیل داشتن صدایی شش دانگ، توانایی بالا در اجرای تحریرهای ظریف، تسلط داشتن بر دستگاه ها و گوشه ها ردیف های موسیقی ایرانی به عنوان یکی از خوانندگان برجسته و صاحب سبک ایران شناخته می گردد. یکی از خوانندگان برجسته و صاحب سبک ایران شناخته می گردد. یکی از تخصص های اقبال آذر مرکب خوانی بوده که مرکب خوانی از ویژگی های مکتب آوازی قزوین است. از شاگردان به نام اقبال آذر می توان به قربان خان شاهی (قربان خان قزوینی)، عارف قزوینی، سید یحیی مجابی (سید یحیی عندلیب) رضاقلی میرزا ظلی، ابراهیم بوذری، عبدالحسین سرداور (بلبلک)، سرتیپ ناصر سیف، شیخ عبدالحسین ترک، بانو ملوک ضرابی، ابوالحسن بخشایشی، حاج غلامرضا قیطانچیان عظیمی اشاره نمود.

اقبال آذر در روز دوشنبه سوم اسفند ماه 1349 به علت نارسایی کبد، در خانه خود در محله اهراب تبریز درگذشت. آرامگاه اقبال آذر در قطعه هنرمندان گورستان وادی رحمت تبریز است.

صنایع دستی البرز

این شهرستان علاه بر تولیدات صنعتی که به سراسر کشور و خارج از کشور صادر می گردد دارای صنایع دستی قالی بافی، گلیم بافی، تراش شیشه، شیشه گری فوتی، تراش سنگ های قیمتی، نقاشی روی شیشه است که می تواند در سبد سوغات گردشگران قرار گیرد.

جاذبه های دیگر

گرمابه شهر شریفیه، قلعه روستای کوچار طبیعت و بافت روستای چاله، امامزاده احمد و محمود حصار خروان، امامزاده اصغر در روستای ورس، حاشیه جنگلی رودخانه یالیان و تعدد کارخانه های مختلف از دیگر جاذبه های تاریخی و صنعتی شهرستان البرز است.

منبع: همگردی
انتشار: 1 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iranpixfa.ir شناسه مطلب: 287

به "راهنمای گردشگری مناطق دیدنی استان البرز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای گردشگری مناطق دیدنی استان البرز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید