لوینسون به ایران آمد یا القاعده او را ربود؟

به گزارش ایران عکس، 12 سال پس از ناپدید شدن رابرت لوینسون، مامور سابق اف. بی. آی، هنوز این پرونده دارای گره کور و سرنخ های سایه روشن است، اما آنچه که شواهد و اسناد مستدل تر از همه تا به امروز نشان می دهند آن است که او از ابتدا هم در ایران نبوده است.

لوینسون به ایران آمد یا القاعده او را ربود؟

پوریا فیروزنژاد: درحالی که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا به تازگی در توئیتی بار دیگر ایران را به دست داشتن در مفقود شدن رابرت لوینسون متهم نموده است اما بنابر اظهارات مقامات آمریکایی مسئول در جریان مذاکرات تبادل زندانیان با ایران در سال 2015، مدارکی به دست آمده که نشان می دهد لوینسون- اگرچه قصد داشته تا در راستای ماموریت غیررسمی سازمان سیا به ایران سفر کند- اما از ابتدا پای او به خاک ایران نرسیده است.

جنبه دیگر و جالب ماجرا آن است که نشریه نیوزویک در مصاحبه ای که در ماه های گذشته با وکیل خانواده لوینسون داشته به نقل از او می گوید که وزارت خارجه آمریکا همیشه در راستا کوشش ها برای یافتن لوینسون سنگ اندازی نموده است و حتی اسپانسر اقتصادی عملیات جستجو را هم تهدید نموده اند تا این عملیات لغو شود. به علاوه در همان سال های ابتدایی، دولت اوباما غرامت 5/2 میلیون دلاری را به خانواده لوینسون داد تا از ادامه پرونده قضایی او منصرف شوند و جزئیات پرونده اعزام لوینسون افشا نشوند.

لوینسون که بود و چه بر سر او آمد؟

10 دسامبر 2018، باب کنت، عضو سابق واحد اطلاعات در نیروی هوایی آمریکا قصد داشت تا سوار بر یک هواپیما برای یافتن رابرت لوینسون، مامور سابق اف .بی .آی وارد ایران شود. همان صبح پاییزی که نقشه ها چیده شده بودند و قول پرداخت 250 هزار دلار پول نقد به افسر سابق اطلاعاتی داده شد.

اما لوینسون که بود که باب کنت قرار بود بخاطر او راهی ایران شود؟ لوینسون مامور سابق اف. بی. آی بود. آمریکا مدعی است برای آخرین بار در سال 2007 در جزیره کیش رویت شده است. در ابتدا مقامات واشنگتن درباره اینکه چرا یک مامور اف. بی .آی که مسئول میز روسیه بوده به ایران سفر نموده است، اظهار بی اطلاعی کردند. مقامات جمهوری اسلامی ایران هم از همان ابتدای مطرح شدن اخبار مفقود شدن این فرد همیشه ضمن رد ادعاهای آمریکایی ها، از حضور این فرد در ایران اظهار بی اطلاعی نموده اند.

ماموریتی که مقامات ارشد سازمان سیا را متعجب کرد

این کلاف سردرگم روز به روز برای آمریکایی ها پیچیده تر می شد تا آنکه در سال 2013، خبرگزاری آسوشیتدپرس از دلیل سفر لوینسون، که مقامات آمریکا دلیل سفر او را تفریحی اعلام می کردند، پرده برداشت.

بنا بر گزارش مشخص شد که مامور فدرال سابق آمریکا به عنوان یک جاسوس برای دریافت اطلاعات از ایران در یک ماموریت مخفی توسط بعضی از افسران خودسر سازمان سیا به ایران اعزام شده است. اما این گزارش جنبه دیگری هم داشت؛ ماموریت مذکور غیر رسمی بوده و روسای سیا از آن کاملا بی خبر بوده اند.

پای اوباما به پرونده لوینسون باز شد

افشا شدن خبر گاف اطلاعاتی در سازمان سیا موجب نگرانی باراک اوباما و مقاماتش شد و خانواده لوینسون غرامتی 5/2 میلیون دلاری را از سوی کاخ سفید دریافت کردند تا درخواست قضایی در دادگاه های آمریکا را ادامه ندهند چراکه این امر موجب می شد جزئیات این پرونده افشا شود. به دنبال آن چند تحلیلگر کهنه کار مسئول در این پرونده از سازمان سیا اخراج و هفت افسر دیگر هم انفصال از خدمت شدند.

لوینسون، ماموری که باعث شرمندگی اف.بی.آی و سیا شد

خبرگزاری نیوزویک در شرح اینکه چرا دولت آمریکا کوشش لازم را برای بازگشت لوینسون در جریان مبادله زندانیان آمریکا و ایران، در زمان مذاکرات هسته ای بکار نگرفت ، می نویسد: به دلیل جزئیات حساس ماموریت وی، دولت آمریکا، لوینسون 64 ساله را یک آبرو ریزی اطلاعاتی برای اف بی آی و سیا می داند.

خانواده لوینسون هم که به این موضوع پی می برند خود دست به کار شده و باب کنت را آماده ماموریت برای اعزام مخفیانه به ایران می نمایند. کنت ماه ها بعد در تشریح دلیل اصلی لغو سفرش به ایران می گوید: ما به بعضی از افراد در ایران اعلام نموده بودیم که اگر سندی از حضور لوینسون مثل دی ان ای یا اثر انگشت او را برای ما ارسال نمایند، 150 هزار دلار پرداخت می کنیم. با این حال در همین بین، دولت فدرال وارد ماجرا شد و به ما اظهار داشتند که نمی توانند معافیتی را برای تحریم های دولت ترامپ در تراکنش با افراد ایرانی برای ما صادر نمایند.

کنت در ادامه از کارشکنی وزارت خارجه و اف. بی. آی در همین باره می گوید: یک تماس تلفنی دریافت کردم که اسپانسر اقتصادی به من اظهار داشت به دلیل تهدیدهای وزارت خارجه و اف. بی. آی نمی تواند مبلغ را پرداخت کند.

کوشش اف.بی.آی برای مسکوت گذاشتن پرونده لوینسون

دیوید مک گیک، وکیل خانواده لوینسون که پیش تر دادستان فدرال بوده و در همین زمینه به نیوزویک گفته که دیدارهایی را با مقامات دولت کاخ سفید داشته است؛ او مدام از مداخله اف. بی. آی و وزارت خارجه در توقف کوشش ها برای یافتن لوینسون می گوید.

این درحالی است که دولت ترامپ با وجود کارشکنی هایی که در راستا رسیدگی به این پرونده نموده است اما در راستای حفظ ظاهر انسان محبت آمیز خود 20 میلیون دلار پاداش را برای دریافت اطلاعات از سرنوشت لوینسون مشخص نموده و به تازگی نیز رئیس جمهور آمریکا در اظهاراتی فرافکنانه ایران را در مفقود شدن رابرت لوینسون مسئول دانسته است.

اما طی این سال ها، مقامات ایران بارها تاکید نموده اند که هیچ گونه اطلاعات و یا اسنادی که نشان دهد لوینسون وارد خاک ایران شده باشد در اختیار ندارند.

ظریف حضور لوینسون در ایران را رد کرد اما با کدام مدرک؟

در سال 2014، محمدجواد ظریف در گفت وگویی با س ان ان با تاکید بر اینکه هیچ مدرکی از اینکه لوینسون اصلا وارد ایران شده باشد در اختیار نیست گفت: من هیچ چیزی را رویت نکردم که نشان دهد لوینسون اصلا در ایران بوده باشد. درواقع ما مدارکی را مشاهده نموده ایم که نشان می دهد او آخرین بار در خارج از مرزهای ایران زنده دیده شده است و تصاویر منتشر شده از او هم نشان می دهد که وی در ایران نیست.

اما ظریف به چه مدارکی اشاره می نماید؟ یکی از مدارکی که احتمالا وزیر خارجه ایران به آن اشاره دارد به فیلمی بازمی شود که در سال 2011 از لوینسون منتشر شد. او در این ویدیو درحالی که لباس نارنجی رنگ شبیه به زندانیان گوانتانامو بر تن داشت تقاضای یاری نموده بود. اما این تصاویر چند نکته در دل خود داشتند؛

القاعده لوینسون را ربوده است؟

نخست آنکه صدایی که از پس زمینه این فیلم به گوش می رسید، به زبان پشتو بود که همین امر به برآورد ها در رابطه با اینکه ممکن است اصلا لوینسون در ایران نباشد یا در پاکستان و افغانستان باشد، دامن زد. از طرف دیگر او در این تصاویر پلاکاردهایی را در برابر لنز دوربین قرار می داد. بر روی یکی از آن ها نوشته شده بود: من اینجا در گوانتانامو هستم! آیا نمی دانید کجاست؟

اما زندان گوانتانامو از اوایل دهه 2000 زمانی که آمریکا به بهانه مبارزه با تروریست های القاعده تجاوز نظامی به خاک افغانستان را کلید زد و بسیاری از افرادی که عضو در گروه القاعده بودند را به زندان گوانتانامو انتقال می دادند بواسطه شکنجه گران آن، به یک کابوس برای القاعده ای ها بدل شده بود. از این رو شاید بتوان به تمسخر دریافت آمریکا با پلاکارد آویخته شده بر گردن لوینسون با احتمال اسارت لوینسون توسط نیروهای القاعده مرتبط دانست.

چرا لوینسون در لیست زندانیان مبادله شده بین ایران و آمریکا نبود؟

یکی دیگر از موضوعاتی که به اثبات می رساند لوینسون از ابتدا در ایران نبوده است گفته های برت مک گرک، نماینده ویژه اوباما برای تبادل زندانیان با ایران در جریان مذاکرات سال 2015 است. او می گوید:به این دلیل رابرت لوینسون در جریان تبادل زندانیان با ایرانی ها، به آمریکا بازنگشت که اعتقاد دارد وی در ایران نبوده است. همانطور که در سال 2011 هم اعلام نموده بودیم، دلایلی در دست داریم که نشان می دهد که لوینسون در ایران نیست و از این رو پرونده لوینسون جنبه متفاوتی دارد.به گفته مک گرک در سال 2015، او در تمامی دورهای مذاکرات با ایرانی ها موضوع لوینسون را مطرح نموده است.

معمایی که هنوز حل نشده است

معمای مامور سابق اف .بی. آی همچنان مملو از نقاط تاریک است؛ با این حال آنچه که از شواهد امر و از زبان خود مقامات، وکلا، رسانه های آمریکایی و همچنین تصاویر منتشر شده از شخص لوینسون برمی آید آن است که این فرد به احتمال بسیار قوی از ابتدا وارد خاک ایران نشده است و محکم ترین و مستدل ترین شواهدی که تا به امروز در دست است، از احتمال حضور او در یکی از کشورهای هم مرز در شرق ایران خبر می دهد؛ ماموری 64 ساله که وکلای خانوادگی او از کارشکنی های دولت آمریکا برای بازگرداندن وی به خانه خبر می دهند چراکه از افشا شدن جزئیات این پرونده بیمناک هستند.

23/ 310237

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 16 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iranpixfa.ir شناسه مطلب: 565

به "لوینسون به ایران آمد یا القاعده او را ربود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لوینسون به ایران آمد یا القاعده او را ربود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید