مسائل مهاجرت به خارج از کشور

به گزارش ایران عکس، هیچ وقت نمی توانید با تعریف دیگران از کل مسائل مهاجرت به کشوری دیگر آگاه شوید اما حداقل میتوانید برای بعضی از رایج ترین مسائل احتمالی خودتان را آماده کنید.

مسائل مهاجرت به خارج از کشور

به گزارش خبرنگاران و به نقل از سپیده دانایی؛ رفتن و بستن کوله بار سفر این روز ها دارد ته فکر خیلی از ما وول می خورد. می رویم برای ساختن زندگی بهتر، رفاه و آزادی بیشتر. می رویم تا به خواسته هایمان برسیم و آن زندگی ایده آلی که حق خودمان می دانیم به دست بیاوریم. اما آیا قبل از رفتن به این فکر کرد ه ایم که چه سنگ هایی سر راه مان هست؟!

شما به اسم مهاجر و بعد از ترک وطن، شبکهٔ مناسبات و دوستی هایی که در آن زندگی نموده و با آن ها آشنا بوده اید را از دست می دهید؛ مناسبات و روابطی که از جنبه های گوناگون عاطفی، اجتماعی، مالی و تامین نیازمندی ها و امکانات زندگی، شما را پشتیبانی می کرد و به واسطه آن ها احساس قدرت می کردید.

مطمئناً تحمل چنین موقعیتی برای هرکسی آسان نیست. فرد تازه وارد، مکانی برای استقرار ندارد، به جز بستگان و دوستان احتمالی که ممکن است در جامعهٔ میزبان داشته باشد، که آن ها هم به علت شرایط ویژهٔ زندگی در غربت، نمی توانند یاری و پشتیبانی موثری به فرد تازه وارد بنمایند.

از طرفی خود فرد هم کس دیگری را نمی شناسد و با نهاد ها و موسسه های کشور میزبان آشنایی ندارد.

علاوه بر این، هنگام ورود به کشور تازه ممکن است بی کاری و بی پولی و تسلط نداشتن بر زبان کشور میزبان هم بر دردسر هایش اضافه گردد.

حالا اگر شما از آن دسته افرادی هستید که مقدمات رفتنتان را آماده نموده و تصمیمتان برای رفتن قطعی است، ما در این مطلب سعی داریم مروری کنیم بر اساسی ترین مسائل پیش رویتان و این که چه طور می توانیم با این سختی ها کنار بیاییم.

حتی اگر شما به خوبی هم کار کنید باز هم در میان اهالی بومی کسانی را می بینید که به شما به چشم فردی نگاه می نمایند که آمده اید و دارید جای آن ها را می گیرید و از امکانات و خدماتی که متعلق به آن هاست، بهره مند می شوید.
  1. زبان!

حتما قبل از مهاجرت، به کلاس آموزش زبان رفته اید و کوشش نموده اید زبان کشور مقصد را بیاموزید. تا وقتی در ایران زندگی می کنید، در مقایسه با دیگران فکر می کنید زبانتان خیلی خوب است، اما به محض رسیدنتان به مقصد، تازه متوجه می شوید آن قدر ها هم که فکر می کردید زبانتان خوب نیست و شما دارید با لهجه فارسی، انگلیسی یا فرانسوی صحبت می کنید. علاوه بر این تا مدت ها مغز فارسی شما جملات و اصلاحات فارسی را کلمه به کلمه به زبان مورد نظر ترجمه می نماید.

مسئله اینجاست که مخاطبتان اصلا نمی فهمد منظور شما دقیقا چیست. لطفا قبل از رفتن، سعی کنید حسابی روی یادگیری زبان نو وقت بگذارید.

هر چه قدر هم که بر زبان کشور مقصدتان تسلط داشته باشید کم است. زبان عظیم ترین وسیله ارتباطی شماست و تسلط شما بر زبان کشور مقصد، تحمل خیلی از مسائل احتمالی را آسان می نماید.

  1. برای احساس تنهایی آماده باشید

حس تنهایی و دلتنگی خیلی زود به سراغتان می آید. دلتان برای اعضای خانواده و دوستان وآشنایان تنگ می گردد. مخصوصا اگر عضو آن دسته از خانواده های عاطفی و پررفت وآمد باشید.

اگر خودتان هم فردی برون گرا باشید که وقت زیادی را با دوستانتان می گذراندید و محیط نوتان در جایی باشد که هیچ آشنا و یا هم زبانی نزدیکتان نباشد، که دیگر بد تر. این موقع هاست که واقعا احساس تنهایی آزاردهنده می گردد.

برای غلبه بر این مشکل می توانید قبل از رفتن و انتخاب مکان مهاجرت یک یا دو دوست پیدا کنید. حالا اگر آشنا و دوستی ندارید، نگران نباشید. این روز ها در بیشتر کشور ها و شهر های جهان ایرانی ها زندگی می نمایند. کافی است بدانید به قول معروف پاتوق ایرانی ها کجاست.

البته امروزه شبکه های اجتماعی هم به شما یاری می نماید تا در هر گوشه از جهان که هستید هموطنان خود را به آسانی پیدا کنید و در گروه های محبت آمیز آن ها شرکت کنید.

  1. تفاوت های فرهنگی را جدی بگیرید!

شما با نوع خاصی از فرهنگ، مذهب و آداب رسوم عظیم شده اید، به طور مستقیم و غیرمستقیم از آن تاثیر گرفته اید و به خیلی از کار ها و آداب رفتاری، عادت نموده اید.

حالا آمده اید در جایی که تفاوت زیادی با سرزمین خودتان دارد. اینجا از نحوه سلام کردن و لباس پوشیدن و غذا خوردن گرفته تا روابط محبت آمیز و… همه چیز فرق دارد. برای این که خیلی شوکه نشوید، سعی کنید قبل از رفتن در خصوص آداب، رسوم، فرهنگ و حتی روانشناسی مردم کشور مقصدتان اطلاعات کافی داشته باشید.

مثلا ممکن است در کشور خودمان با تماشا یک بچه کوچک خوشگل بروید دستی به سرش بکشید و حتی ببوسیدش، بعد مادرش واکنشی مثبت نشان دهد و از تعریفی که شما از فرزندش می کنید، مسرور هم باشد؛ اما اگر این کار را در یک کشور دیگر انجام دهید، با واکنشی کاملا متفاوت از سمت والدینش مواجهه شوید. پس مطالعه در خصوص فرهنگ کشور مورد نظرتان را جدی بگیرید.

  1. آماده غم غربت باشید

در محیط تازه، همه چیز فرق دارد. از ماشین ها و خانه ها گرفته تا درخت های کنار خیابان، سنگ فرش پیاده رو، آدم ها و قیافه ها همه و همه تازه هستند. حتی هوایی که تنفس می کنید، گرما و سرما و خلاصه همه چیز فرق دارد.

برای برخی ها اوایل این تفاوت ها تازگی دارد اما کمی بعد حس دلتنگی به سراغتان می آید. دلتان هوای شهر و دیار خودتان را می نماید. دلتان می خواهد هنگامی که در شهر قدم می زنید، یک نشانهٔ آشنا ببیند، اما در بیشتر موارد خبری از این ها نیست. این حالت در اوایل مهاجرت، شدید تر است اما هیچ وقت به طور کامل از بین نمی رود، فقط شدتش کم می گردد و گاه به گاه به سراغتان می آید.

هر چه قدر موقعیت و شرایط زندگیتان خوب پیش برود و به قول معروف چرخ زندگی برایتان خوب بچرخد و مجالی برای لذت بردن از موقیعت های مکان تازه داشته باشید، کنار آمدنتان با این حس و حال راحت تر خواهد بود.

  1. یادتان باشد شهروند درجه دو خواهید بود

در همه جای جهان بومی جایی بودن یک امتیاز است و شما هر چه قدر هم از لحاظ کاری و موقیعت های دیگر عالی باشید باز هم یک بیگانه محسوب می شوید. پس منتظر نباشید برایتان فرش قرمز پهن نمایند و همه با آغوش باز به استقبالتان بیایند و شما را قبول نمایند.

حتی اگر شما به خوبی هم کار کنید باز هم در میان اهالی بومی کسانی را می بینید که به شما به چشم فردی نگاه می نمایند که آمده اید و دارید جای آن ها را می گیرید و از امکانات و خدماتی که متعلق به آن هاست، بهره مند شوید. البته شدت این احساس از کشوری به کشور دیگر متفاوت خواهد بود.

در این مواقع سعی کنید روابط محبت آمیز تان را حفظ کنید. صادقانه بگویم، تنها راه کارتان برای غلبه بر این مشکل، شاید پذیرش این واقعیت باشد.

  1. شاید بیکار بمانید و کار ایده آل پیدا نکنید

شاید سخت ترین جای کار این باشد که در غربت بیکار و بی پول باشید و کاری که انتطارش را داشتید پیدا نکنید. در این شرایط، ممکن است، فشار بی پولی مجبورتان کند تن به کاری سخت و طاقت و فرسا بدهید. کاری که به هیج وجه حاضر نبودید در کشور خودتان انجام دهید. این حالت تا زمانی که کار ایده آل خودتان را پیدا کنید، طول خواهید کشید.

برای پیشگیری از این مشکل هنگام مهاجرت در خصوص کار و حرفه بی گدار به آب نزنید. خوب آنالیز کنید، ببینید آیا می توانید آن جا کار مناسبی پیدا کنید؟ ببینید تخصص و حرفه ایی که بلد هستید آن جا به کارتان می آید؟ اگر هم تخصص و مهارت خاصی ندارید، سعی کنید حتما مهارتی را یاد بگیرید؛ چون با داشتن مهارت احتمال پیدا کردن کار برای شما بیشتر می گردد.

  1. از بی پولی پیشگیری کنید

ممکن است زمانی که برای پیدا کردن کار پیش بینی نموده بوده اید، درست از آب درنیاید و یا عایدی کاری که پیدا نموده اید، خیلی کم باشد. برترین راه برای کم کردن فشار بی پولی این است که هنگام ورود به مقصد، نهایت صرفه جویی را در هزینه ها داشته باشید.

مسکن مقرون به صرفه تری برای خود تهیه کنید. اگر در شهر عظیمی زندگی می کنید، برای صرفه جویی در وقت و هزینه ها چگونگی استفاده از راستا های رفت وآمد کوتاه تر و وسایل نقلیه عمومی را سریع تر یاد بگیرید.

در خصوص خورد و خوراک، پوشاک و خلاصه همه چیزتان تا می توانید صرفه جویی کنید. ممکن است اوایل به شما سخت بگذرد، ولی این شرایط با پیدا کردن کار مناسب برطرف می گردد و این صرفه جویی ها شما را از تنش عظیمی به نام بی پولی در غربت، در امان نگه می دارد.

  1. با قوانین و مقرارت کشور میزبان آشنا شوید

یکی از چیزهایی که شاید خیلی ها نادیده بگیرند، همین مورد است. دقت کنید که هر کشور تابع یک سری قوانین و مقررات خاص خود است. برای فردی که مهاجرت نموده و به اسم مهاجر وارد کشور تازه شده عدم آشنایی با قوانین می تواند دردسرساز باشد. در برخی جا ها این آشنا نبودن، می تواند باعث ضایع شدن حق و حقوتان گردد.

بنابراین سعی کنید کمی هم در خصوص قوانین کشور میزبان اطلاعات جمع کنید.

  1. خودتان را برای مسائل بلندمدت آماده کنید

تا این جا دربارهٔ مسائلی گفتیم که در سال های اولیه مهاجرت به سراغتان می آید؛ هنگامی که به قول معروف هنوز صفر کیلومتر هستید و مهر پاسپورتتان خشک نشده است.

کم کم با ماندگارشدنتان در کشور تازه و بالارفتن سن و تشکیل خانواده و فرزنددار شدن این مسائل جای خود را به مسائل تازه ایی می دهد. مثلا اگر مجرد رفته باشید، سختی در پیداکردن همسر مناسب در غربت و این که اصلا همسرتان ایرانی خواهد بود یا اهل کشور میزبان، یا شاید او هم مهاجری باشد از یک گوشه دیگر جهان.

بعد از آن هم باید با مسائل احتمالی در چگونگی برخورد و تربیت فرزندان دست و پنجه نرم کنید. مثلا به احتمال قوی فرزندتان بیشتر خودش را اهل کشور میزبان می داند تا ایرانی و شاید حتی نخواهد با شما فارسی صحبت کند. این دسته از مسائل، خودش مطلب جداگانه ای لازم دارد.

12 کلیسای معروف فرانسه

جاهای تماشای توکیو و جاذبه های گردشگری ژاپن

15 علت برای تجربه یک مسافرت تنهایی

20 جاذبه گردشگری برتر آسیا

منبع: آلامتو
انتشار: 8 مرداد 1400 بروزرسانی: 8 مرداد 1400 گردآورنده: iranpixfa.ir شناسه مطلب: 1737

به "مسائل مهاجرت به خارج از کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسائل مهاجرت به خارج از کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید