معمای بسیار جالب تاریخ تولد

به گزارش ایران عکس، خبرنگاران: چند هفته پیش، رنگ آن لباس کذایی (آبی ومشکی یا سفیدوطلایی) سوژه داغ شبکه های اجتماعی بود و امروز، معمایی ریاضی از سنگاپور ذهن کاربران اینترنتی را به چالش کشیده است.

معمای بسیار جالب تاریخ تولد

به گزارش گروه سایر رسانه های خبرنگاران به نقل از خبرآنلاین، ماجرا از پست فیس بوک کنت کونگ، یکی از مجریان تلویزیونی سنگاپور آغاز شد. او تصویری از یک برگه امتحانی ریاضی را منتشر کرد و با حدس های مختلف، گلایه از اشتباه بودن یا بی معنی بودن سؤال و ... در کامنت های زیر پست روبرو شد. متن سؤال ازاین قرار است.

[متن زیر ترجمه تحت اللفظی سؤال انگلیسی نیست و جمله ها برای فهم بهتر به زبان فارسی کمی تغییر نموده است]

آلبرت و برنارد به تازگی با شریل آشنا شده اند. آلبرت از شریل پرسید: تولدت چه روزی است؟

شریل لحظه ای فکر کرد و گفت: من تاریخ تولدم را به شما نمی گویم، اما چند هدایت می کنم.

سپس روی کاغذ فهرستی از 10 تاریخ را نوشت و گفت: تاریخ تولد من یکی از این هاست

15 می

16 می

19 می

17 ژوئن

18 ژوئن

14 ژوئیه

16 ژوئیه

14 اوت

15 اوت

17 اوت

شریل سپس ماه تولدش را در گوش آلبرت زمزمه کرد و روز تولدش را درگوشی به برنارد گفت. بعد از آلبرت پرسید: آیا می توانی تاریخ تولدم را معین کنی؟

آلبرت گفت: من تاریخ تولد تو را نمی دانم، ولی می دانم که برنارد هم تاریخ تولد تو را نمی داند.

برنارد گفت: من هم اولش تاریخ تولدت را نمی دانستم، اما الان فهمیدم تولدت چه روزی است

آلبرت گفت: خب، من هم الان فهمیدم تولدت چه روزی است!

تاریخ تولد شریل چه روزی است؟

آقای کونگ ادعا نموده بود که این برگه امتحانی متعلق به بچه ها سال پنجم دبستان است، اما بعدتر معین شد که این برگه مربوط به المپیاد ریاضی یک دبیرستان معروف در سنگاپور است.

این نوع معماها به معماهای منطقی معروف اند و حتی در بعضی آزمون های دانشگاهی و ورود به مقاطع تحصیلات تکمیلی مانند GMAT مطرح می شوند. شما هم اگر مایلید، می توانید ذهن خود را با حل این معما به چالش بکشید. راهکار و پاسخ این معما کمی پایین تر در همین صفحه درج شده است.

راهکار

در معماهایی ازاین دست، هر جمله مسئله هرچند در ظاهر بی معنی یا بدیهی به نظر برسد، حاوی اطلاعات است. از همه مهم تر این که 10 گزینه برای جواب ارائه شده و ساده ترین روش برای حل مسئله، حذف گزینه های نادرست است.

آلبرت فقط ماه تولد را می داند و برنارد فقط روز تولد را؛ اما این تمام دانسته های آن ها نیست! آلبرت و برنارد هم چنین می دانند که دیگری فقط نیمی از اطلاعات را دارد و همین، کلید حل ماجرا است.

آلبرت می گوید: من نمی دانم تاریخ تولد تو چه روزی است و می دانم که برنارد هم نمی داند؛ یعنی چه؟ یعنی روز تولد شریل قطعاً یکی از عددهایی است که دو بار تکرار شده است وگرنه اگر 18 یا 19 بود، برنارد تاریخ تولد شریل را می فهمید؛ اما آلبرت که عدد روز را نمی داند، او ماه را می داند و چون عددهای 18 و 19 در ماه های ژوئن و می قرار دارند، می فهمیم که ماه تولد ژوئن یا می نیست. پس گزینه ها به نصف کاهش می یابد:

14 ژوئیه 16 ژوئیه

14 اوت 15 اوت 17 اوت

حالا به سراغ جمله بعدی برنارد می رویم. او می گوید: من هم اولش تاریخ تولدت را نمی دانستم، اما الان فهمیدم تولدت چه روزی است؛ یعنی در میان عددهای باقیمانده باید دنبال تنها عددی باشیم که روز و ماه را معین کند. عدد 14 دو بار تکرار شده و نمی تواند تاریخ تولد باشد. پس گزینه ها به سه گزینه 16 ژوئیه، 15 اوت و 17 اوت محدود می گردد که عددشان فقط یک بار تکرار شده است.

حالا نوبت جمله آخر آلبرت است: خب، من هم الان فهمیدم تولدت چه روزی است! یعنی آلبرت با دانستن ماه تولد گزینه درست را فهمید. اگر ماه تولد اوت بود، او دو انتخاب داشت و نمی توانست پاسخ را بفهمد، اما برای ماه ژوئیه فقط یک انتخاب دارد و همان پاسخ نهایی است.

تاریخ تولد شریل 16 ژوئیه است.

منبع: تسنیم
انتشار: 31 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iranpixfa.ir شناسه مطلب: 285

به "معمای بسیار جالب تاریخ تولد" امتیاز دهید

7 کاربر به "معمای بسیار جالب تاریخ تولد" امتیاز داده اند | 3.6 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معمای بسیار جالب تاریخ تولد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید