هشدار پزشکان به مردان چاق

به گزارش ایران عکس، براساس مطالعات تازه، استخوان های مردانی که سطوح بالاتری از چربی در بدن دارند، تراکم کمتری داشته و احتمال شکستن آن ها نسبت به مردانی که سطوح معمول چربی دارند، بیشتر است.

هشدار پزشکان به مردان چاق

به گزارش ایسنا و به نقل از ساینس دیلی، بیشتر مطالعات نشان دهنده اثر مثبت یا خنثی بودن توده چربی بدن بر سلامت استخوان ها بوده است. توده بدون چربی بدن شامل وزن همه اندام ها، پوست و استخوان ها بدون در نظر گرفتن چربی است.

ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی به طور معمول تصور می نمایند که افرادی که وزن بیشتری دارند، تراکم استخوان بیشتری دارند و کمتر در معرض شکستگی استخوان قرار می گیرند و در نتیجه این افراد کمتر از نظر پوکی استخوان مورد غربالگری قرار می گیرند.

راجش کی جین (Rajesh K. Jain) از دانشکده پزشکی شیکاگو می گوید: ما دریافتیم که توده چربی بیشتر با تراکم استخوان کمتر ارتباط دارد و این موضوع در مردان بیشتر از زنان بود. تحقیقات ما نشان می دهد که اثرات وزن بدن بر پوکی استخوان به نحوه آرایش چربی ها و سایر بافت ها بستگی دارد و وزن بالا به تنهایی باعث پوکی استخوان نمی گردد.

محققان تراکم استخوان و ترکیب بدنی 10 هزار و 814 فرد زیر 60 سال را در داده های آنالیز ملی سلامت و تغذیه (NHANES) طی سال های 2011 تا 2018 مورد آنالیز قرار دادند. آن ها دریافتند که ارتباط مستقیم و قوی بین توده غیر چربی و تراکم استخوان در زنان و مردان وجود دارد. متقابلا ارتباط میان توده چربی و تراکم استخوان به خصوص در مردان تا حدودی معکوس بود. به این معنا که افرادی که توده غیر چربی بیشتری دارند تراکم استخوان بیشتری نیز دارند و در مقابل کسانی که توده چربی بیشتری دارند، تراکم استخوان کمتری دارند.

جین می گوید: ارائه دهندگان خدمات بهداشتی باید غربالگری پوکی استخوان را برای بیمارانی که وزن بالایی دارند، به خصوص کسانی که سایر عوامل خطرزا مثل سن بالا، سابقه خانوادگی، شکستی قبلی استخوان و مصرف استروئید دارند را در نظر داشته باشند.

منبع: فرارو
انتشار: 12 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 12 اردیبهشت 1401 گردآورنده: iranpixfa.ir شناسه مطلب: 2031

به "هشدار پزشکان به مردان چاق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار پزشکان به مردان چاق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید