وزیر خارجه دولت مستعفی یمن: اتحادیه اروپا به ایران فشار بیاورد

به گزارش ایران عکس، احمد عوض بن مبارک وزیر خارجه دولت مستعفی یمن در مصاحبه با یک رسانه مستقر در بروکسل، از اتحادیه اروپا خواست به ایران فشار بیاورد.

وزیر خارجه دولت مستعفی یمن: اتحادیه اروپا به ایران فشار بیاورد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، در حالی که حملات ائتلاف عربستان سعودی علیه مردم یمن و محاصره این کشور از ششم فروردین 1394 ادامه دارد، مقام دولت مستعفی عبدربه منصور هادی از اتحادیه اروپا خواهان اعمال فشار بر ایران شده است.

وزیر خارجه دولت مستعفی یمن که برای ملاقات با مقام های اروپایی به بروکسل سفر کرد، در مصاحبه با یک رسانه مستقر در بلژیک علیه ایران و انصارالله موضع گرفت.

احمد عوض بن مبارک در مصاحبه با ای یو آبزرور بارها علیه انصارالله یمن و ایران اتهام زنی کرد و کار را به جایی رساند که در پاسخ به یک سوال درباره نقش عربستان سعودی، جنگ ائتلاف سعودی و محاصره یمن را توجیه کرد.

وی در این مصاحبه مدعی شد: من از اتحادیه اروپا می خواهم که از هر اهرمی که دارد برای ارسال یک پیام به حوثی ها (انصارالله یمن) و ایران استفاده کند.

وزیر خارجه دولت مستعفی منصور هادی ادعا کرد، پیامی که اتحادیه اروپا باید به ایران و انصارالله یمن بدهد این است که طرح پیشنهادی مورد حمایت سازمان ملل برای آتش بس را بپذیرند، فرودگاه صنعا پایتخت یمن را بازگشایی نمایند، بندر الحدیده را بازگشایی نمایند و گفت و گوهای سیاسی را از سر بگیرند.

بن مبارک در این مصاحبه ادعاهای بی اساس آمریکایی و سعودی درباره ارسال سلاح از ایران برای انصارالله یمن را تکرار کرد.

وزیر خارجه دولت مستعفی عبدربه منصور هادی سپس بدون اشاره به جنگ مداخله جویانه ائتلاف سعودی در یمن مدعی شد: کلید (انتها جنگ در یمن) در دست ایران است. اتحادیه اروپا بدون برقراری هرگونه ارتباطی (بین موضوع یمن) با توافق هسته ای (برجام)، باید به حوثی ها (انصارالله) و ایران فشار بیاورد.

وی با بیان اینکه برای اصلاح بعضی تصورات اشتباه درباره جنگ در یمن، به بروکسل مقر اتحادیه اروپا آمده است، اضافه نمود: نبرد در یمن، نبرد میان قدرت های منطقه نیست و جنگ فرقه ای هم نیست. بسیاری در اتحادیه اروپا مولفه ملی در این منازعه را فراموش کردند.

این مسئول در دولت مستعفی یمن ادعا کرد: بحران انسانی (در یمن) فقط در نتیجه جنگ نیست بلکه یک بحران ساخته دست بشر است. اتحادیه اروپا به عنوان یکی از مهمترین ارائه نمایندگان یاری های انسانی در یمن باید در این باره مطلع تر باشد.

بن مبارک در پاسخ به سوال ای یوآبزرور درباره نقش عربستان سعودی و امارات متحده عربی در جنگ علیه مردم یمن، جنگ ائتلاف سعودی و محاصره آنها علیه یمن را توجیه کرد. به ادعای او، بعد از آنکه نیروهای انصارالله وارد صنعا شدند، ائتلاف سعودی وارد یمن شدند.

وی همچنین در این مصاحبه اتهام زنی ها علیه انصارالله یمن درباره بندر الحدیده را تکرار کرد و مدعی شد که به دلیل کنترل این بندر توسط انصارالله، یاری های ارسالی جامعه بین المللی به دست مردم یمن نمی رسد.

ص

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 10 تیر 1400 بروزرسانی: 10 تیر 1400 گردآورنده: iranpixfa.ir شناسه مطلب: 1684

به "وزیر خارجه دولت مستعفی یمن: اتحادیه اروپا به ایران فشار بیاورد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر خارجه دولت مستعفی یمن: اتحادیه اروپا به ایران فشار بیاورد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید