چالش توسعه فناوری و اقتصاد دیجیتال در دوران کرونا

به گزارش ایران عکس، فرایند توسعه فناوری و دیجیتالی شدن به دلیل شیوع ویروس کرونا به شرایط پیچیده ای بدل و امنیت، حاکمیت، اقتصاد و فناوری به یک چالش تبدیل شده است اما در عین حال، رهبران حوزه اقتصاد دیجیتال و مدیران مشاغل، باید امنیت، نوآوری و انطباق سرمایه گذاری های تجاری خود با این فضای بحرانی را به وسیله دروس و تجربیات لازم حاصل از شرایط شناسایی و ترسیم نمایند.

چالش توسعه فناوری و اقتصاد دیجیتال در دوران کرونا

فرایند دیجیتالی شدن زندگی روزمره مردم سراسر دنیا، با شیوع بیماری همه گیر کرونا از چند ماه گذشته سرعت فزاینده ای پیدا نموده است. به عنوان مثال بسیاری از شرکت های کوچک و متوسط آلمانی که پیش از این در زمینه دیجیتالی شدن بسیار کند و ناکارآمد عمل می کردند، مجبور به انطباق با شرایط و پذیرش این فرایند شدند. از سوی دیگر، شرکت هایی نیز که قبلا در زمینه دیجیتال سازی زیرساخت هایشان سرمایه گذاری نموده بودند نسبت به همتاینشان توانستند صندلی خوبی را در عرصه رقابت به دست آورند.

با وجود این، همانطور که پژوهشگاه فضای مجازی به آن اشاره می نماید، قطعا این نوآوری های دیجیتالی تا ابد باقی و زنده نخواهند ماند و در گذر زمان تغییر بسیاری پیدا می نمایند. رهبران حوزه اقتصاد دیجیتال و مدیران مشاغل، باید امنیت، نوآوری و انطباق سرمایه گذاری های تجاری خود با این فضای بحرانی را به وسیله دروس و تجربیات لازم حاصل از شرایط شناسایی و ترسیم نمایند.

عملگرایی بیشتر و تشریفات کمتر

به عنوان یک قاعده، سرمایه گذاران و مصرف نمایندگان همیشه از نقدینگی خود محافظت نموده و بنابراین در خصوص ایده های جدید بسیار محافظه کارانه و محتاطانه عمل می نمایند. پذیرندگان اولیه این ایده ها معمولا کمیاب و نادر هستند. در شرایط بحرانی اعمال عمل گرایی مالی و تکنولوژیک بیشتر، امری کاملا مشهود و معمول است.

پذیرش مفاهیم نوظهور ناشی از توسعه فناوری های بیش از حد تبلیغ شده، مانند بلاک چین و یا نیازهای بیش از حد تفسیرشده برای راحتی سبک زندگی، بسیار سخت تر از عصر پیش از ظهور ویروس کرونا خواهد بود. عموم مردم حاضر به خرج کردن پول بیشتری برای حل مسائل و مسائل واقعی هستند و در مقابل پول کمتری برای کالاهای لوکس، مانند فناوری های یادشده، هزینه می نمایند.

به طور کلی فناوری های دیجیتال دارای مزایای زیادی هستند. این فناوری ها ما را قادر می سازند تا به طور کارآمد و موثر در دفاتر خانگی خود کار کنیم که این امر به ویژه بعد از همه گیری کرونا بسیار مفید خواهد بود. گویی این تغییرات نوعی ظرف آزمایشگاهی در اختیار رهبران مالی و مدیران مشاغل، قرار می دهد که با استفاده از آن می توانند سبک ها و شیوه های مختلف مدیریت را به واسطه آن امتحان نمایند. آن ها باید تاثیرات خوب و بد ناشی از تحولات تکنولوژیک اعمال شده به واسطه ظهور این بیماری همه گیر را مشاهده نمایند تا بفهمند کدام سبک مدیریت در شرایط این چنینی، موثر، کارآمد و پیشرفته تر عمل می نماید (یا عمل نمی نماید) و اینکه چگونه می توانند از این امر برای دستیابی به راندمان بالاتر برای بعضی خطوط در سازمان خود استفاده نمایند.

همکاری فعال با دولت

به طور کلی بلوغ فناوری های دیجیتال و مشاغل مرتبط با آن ها منجر به ایجاد شبکه پیچیده و بهم پیوسته ای میان دولت ها و فعالان مالی این حوزه، شده است. دیوان سالاران دولتی پیش از این با پیچیدگی های یادشده، با نهایت توان مبارزه و عموما تصمیمات بسیار ضعیفی را تنها مبتنی بر الگوهای دارای پایین ترین ریسک احتمالی، اتخاذ نموده اند.

در فرایند تامین پشتوانه پولی و مالی در شرایط بحرانی، مثل شیوع دنیای یک ویروس کشنده، دولت هنگام تصمیم گیری در خصوص رشد و نوآوری در صندلی هیئت مدیره شرکت ها قرار می گیرد و به همین دلیل، این نقش، در زمان بازپرداخت سرمایه گذاری ها نسبت به گذشته مرتبط تر و مشهودتر خواهد بود.

این امر می تواند برای فناوری های دیجیتالی تا حدود زیادی سودمند باشد. گرچه الگوی یادشده در بسیاری از کشورهای توسعه یافته مورد استفاده و استقبال قرار گرفته است، اما تا زمانی که دیوان سالاران یادشده طرز فکر خود را تغییر ندهند، پیشرفتی در این زمینه صورت نمی گیرد. زنجیره تامین دنیای نیازمند وابستگی های سفت و سخت تر، انعطاف پذیری بیشتر، فراوانی بهتر و همکاری بیش از پیش شرکت ها با دولت در زمینه کنترل زنجیره های تامین حیاتی نظیر سلامت، غذا، دفاع و ارتباطات است.

اولویت امنیت سایبری

افزایش تنش های بین المللی و فقر دنیای حاصل از بحران در بسیاری از ابعاد و جهات بر امنیت دیجیتال تاثیر خواهد گذاشت. دیگر نمی توان با اعمال محدودیت های ملایم از جاسوسی و دستکاری در کشورها که در فضای مجازی و سایبری رخ می دهد، جلوگیری به عمل آورد و این امر مستلزم اعمال قوانین سختگیرانه تری است.

حملات سایبری و عملیات اطلاعاتی در مقیاس عظیم می توانند به طور موثری سبب ایجاد هرج و مرج در فرایند اداره کشورها شوند و یا آن ها را از نظر مالی و سیاسی ناتوان جلوه دهند. در این شرایط، ممکن است ساکنان کشورهای ناکام یا در حال مبارزه، ارتکاب جرائم سایبری را به واسطه عاری بودن از عواقب و بازدهی بالا، جذاب بدانند.

همه این مسایل امنیتی بار دیگر بر تجارت دیجیتال، سرمایه گذاری و دخالت دولت در نوآوری تاثیر خواهد گذاشت و بحث در خصوص حاکمیت فناوری را تسریع می نماید. نتیجه این امر، جدا شدن فناوری های مهم و حیاتی از بازارهای بین المللی خواهد بود. به عنوان مثال، آلمان و به طور کلی اروپا، بسیاری از قابلیت های خاص تکنولوژیک خود را به صورت محلی ایجاد و اداره می نمایند و نکته جالب توجه در این مورد تقاطع میان مسائل ژئوپلیتیک و سیاست های فناوری خواهد بود. ممکن است شرکت ها به زودی مجبور شوند وفاداری خود را به ارزش های نوظهور نشان دهند و پیامدهای فناورانه پرهزینه ناشی از آن انتخاب و همچنین پیامدهای سیاسی و مالی چندگانه آن را برای ده ها سال بپذیرند.

به طور کلی شرایط پیچیده فرایند توسعه فناوری و دیجیتالی شدن به دلیل شیوع بیماری کووید 19 به شرایط پیچیده تری بدل و امنیت، حاکمیت، اقتصاد و فناوری به یک چالش ترسناک و درهم تنیده تبدیل شده است. بر اساس پیش بینی ها، انتخاب صحیح در زمان مناسب، سرنوشت بسیاری از سازمان ها و شرکت های تجاری را طی ماه های آینده روشن خواهد نمود.،ایسنا

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و دنیا را اینجا بخوانید

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 18 مهر 1399 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: iranpixfa.ir شناسه مطلب: 1181

به "چالش توسعه فناوری و اقتصاد دیجیتال در دوران کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چالش توسعه فناوری و اقتصاد دیجیتال در دوران کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید