چاپ سه بعدی با سرعت بالا امکان پذیر شد

به گزارش ایران عکس، به گزارش خبرنگاران به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، محققان موسسه جرجیا پیروز به ارائه روش نانوچاپ سه بعدی شدند که در آن از پرتوهای الکترونی متمرکز استفاده شده است. این جت سریع پرانرژی برای تسریع نشست مواد اولیه روی سطح ابداع شده است. با استفاده از این فناوری می توان کاربردهای جدیدی برای نانوساختار سه بعدی ارائه کرد.

چاپ سه بعدی با سرعت بالا امکان پذیر شد

نشست تحریک شده با پرتوهای الکترونی متمرکز (FEBID) یک روش نگارش مستقیم برای نانوچاپ است که در آن الکترون های پرانرژی و یک جت از گازهای حاوی مواد اولیه برانگیخته شده با گرما روی سطح اسپری می شوند. مواد اولیه در واقع قرار است روی سطح چاپ شوند که در این روش با دقت بالا و کنترل شده روی سطح قرار داده می شوند. یکی دیگر از مزایای این فناوری، آزادی در ترکیب شیمیایی و شکل ذرات است.

ساختارهای سه بعدی نانومقیاس می توانند راهبرد تازه ای برای رصد سلامتی، پردازشگرهای کامپیوتر و تحقیقات در حوزه انرژی باشند.

یکی از محدودیت های بزرگ روش FEBID، سرعت کم چاپ است؛ به همین دلیل نمی توان فراوری در حجم انبوه را با استفاده از آن انجام داد. برای حل این مشکل، محققان روشی ارائه کردند که می توان سرعت را افزایش داد بدون اینکه احتیاج به افزایش دمای زیرلایه باشد. آن ها انرژی مولکول های پیش ماده را با استفاده از یک تزریق نماینده ستونی افزایش دادند. زمانی که این تزریق نماینده مولکول ها را به مخزن خلاء تزریق می نماید، مولکول های کوچک گاز با سرعت بسیار بالایی به حرکت در می آیند و جذب زیرلایه می شوند. از آنجایی که پیوندهای شیمیایی در این روش به سرعت شکسته می شوند در نتیجه سرعت نانوچاپ افزایش می یابد.

این گروه تحقیقاتی قصد دارند در ادامه کار از جت های هیبریدی که حاوی گازهای خنثی با انرژی بالا و گازهای حاوی پیش ماده هستند، استفاده نمایند. علاوه بر سرعت بالای نانوساختار سه بعدی، هیبریدهای جت می توانند کنترل بسیار دقیقی روی ترکیب شیمیایی مواد در حین فرآیند چاپ سه بعدی داشته باشد. با این فناوری تشکیل نانوساختارها با فاز و توپولوژی فراتر از آنچه که امروز انجام می گردد، میسر است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 18 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iranpixfa.ir شناسه مطلب: 259

به "چاپ سه بعدی با سرعت بالا امکان پذیر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چاپ سه بعدی با سرعت بالا امکان پذیر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید