چرا نباید داماش صعود می کرد؟

به گزارش ایران عکس، خیلی وقت است که مسئولان فوتبال ایران با برگزاری پلی آف لیگ یک مخالفت کردند و آن را ناعادلانه می دانند. شاید دلیل اصلی این ناعادلانه بودن، حواشی و البته اتفاقات عجیبی است که در بازی های پلی آف رخ می داد. از همان زمانی که پلی آف به فوتبال ایران اضافه شد، شاهد اتفاقات عجیبی بودیم که مهمترین آن، تبانی و حواشی زیاد بود. همین مساله باعث شد لیگ برتر 16 تیمی به خاطر ثابت شدن تبانی در بازی های پلی آف و بازگرداندن صنعت نفت آبادان به لیگ برتر، ناگهان 18 تیمی گردد. در حالی که می توانست با برخورد جدی تری هم لیگ برتر را 16 تیمی نگه داشت و هم اینکه به گونه ای نشان داد که دیگر هیچ تیمی جرات نمی کرد به چنین مساله ای فکر کند اما به جای برخورد جدی با متخلفان، بعد از 18 تیمی شدن لیگ برتر، تنها تصمیم مهمی که گرفته شد، حذف کردن بازی پلی آف بود. این اتفاق یکی از مهمترین تصمیمات فدراسیون فوتبال بود که باعث شد حرف و حدیث های فوتبال حداقل در این زمینه کم گردد اما این مساله انگار به لیگ 2 چندان ارتباط نداشت. وقتی که قرار شد سومین تیم صعود کننده به لیگ یک، در مسابقه پلی آف معین گردد. از همان زمان که گفته می شد قرار است پلی آف برگزار گردد، همه منتظر اتفاقات عجیب و غریب و البته حواشی بودند اما کمتر کسی تصور می کرد شرایط به این صورت پیش برود که فینالیست جام حذفی به دنبال کناره گیری از این بازی مهم باشد. هر چند که شاید باید به داماش گیلان به خاطر اتفاقاتی که در بازی مقابل نیروی زمینی افتاد، حق داد. اتفاقاتی که نشان می داد نتیجه کسب شده، چندان عادلانه نبود.

چرا نباید داماش صعود می کرد؟

بعد از اینکه بازی رفت داماش گیلان و نیروی زمینی تهران بدون گل به انتها رسید، کاملا معین بود بازی برگشت شرایط متفاوتی خواهد داشت و انتظار هر اتفاقی می رفت، جز اشتباهات زیاد و عجیب داوری. اتفاقاتی که هر بیننده ای را شوکه می نماید. در بازی برگشت که با استقبال خوب طرفداران گیلانی هم روبرو شد، داماش در دقیقه 4 از حریف جلو افتاد و توانست بازی خوب خود را ادامه دهد. این مساله باعث شد شاهد یک گل دیگر در دقیقه 19 باشیم. زمانی که اوت دستی پرتاب شد و علی آل کثیر با ضربه سر توپ را به محمد رستمی رساند و او بدون هیچ خطا و مسئله ای، دروازه نیروی زمینی را باز کرد. این گل آنقدر سالم بود که هیچ ایرادی نمی شد به آن گرفت اما محمد سلطانی یاری داور اول، در عین ناباوری پرچم خود را به نشانه آفساید بالا برد و گل را مردود خاطرنشان کرد. بازیکنان داماش با اینکه می دانستند گل کاملا درست بود، به تصور اینکه اشتباه انجام شده، هیچ اعتراضی نکردند و کوشش خود را برای زدن گل دیگر ادامه دادند. این در حالی بود که همه می دانستند با این گل، شرایط بازی عوض می شد و داماش می توانست گل های دیگری هم بزند.

بازی ادامه پیدا کرد که این بار در دقیقه 44 و زمانی که بازیکنان داماش دست به ضدحمله زدند و می توانستند به راحتی دروازه حریف را باز نمایند، قبل از رسیدن به محوطه جریمه نیروی زمینی، شاهد یک اتفاق عجیب دیگر بودند. وقتی که مدافع نیروی زمینی با دست توپ را زد و اجازه نداد داماشی ها به دروازه شان نزدیک شوند. وحید کاظمی داور بازی، این بار هم به راحتی از این خطا گذشت تا نیمه اول با همان تک گل به سود داماش به انتها برسد.

در نیمه دوم همین شرایط ادامه داشت. در دقیقه 74 خطای مشکوک به پنالتی روی بازیکن داماش صورت گرفت که حتی داور در خصوص آن نمی خواست با یاری هایش مشورت کند و دستور به ادامه بازی داد. در دقیقه 76 هم خطای واضح روی میثم میرپسندیده می توانست پنالتی باشد اما این بار هم داور پنالتی نگرفت و خطای مهاجم داماش را خاطرنشان کرد.

این انتها کار نبود و اشتباهات عجیب همچنان رخ می داد. در دقیقه 90 و زمانی که بازی یک بر یک ادامه داشت، جابر نصیری ضربه ایستگاهی را بلند روی دروازه نیروی زمینی فرستاد که این بار هم مهاجم داماش پیروز شد دروازه حریف را باز کند اما این بار محمدعلی پورمتقی یاری داور دوم در اتفاقی عجیب، پرچم خود را به نشانه آفساید بالا برد و گل را مردود خاطرنشان کرد. در حالی که هیچ نشانی از آفساید بودن گل، وجود نداشت. در دقیقه 8 وقت های تلف شده و زمانی که داماش 2 بر یک از حریف خود عقب افتاده بود، این بار ارسال سعید طالبی بازیکن داماش با گل همراه بود که باز هم همان آش بود و همان کاسه. در واقع یک بار دیگر آفساید اعلام شد تا بازی با پیروزی تیم نیروی زمینی تهران به انتها برسد و داماش از رسیدن به لیگ یک باز بماند. آن هم تیمی که حتی مقابل لیگ رجحان ها بازی خوبی نشان داد و توانست با شکست دادن ماشین سازی تبریز و سایپا به فینال جام حذفی برسد.

اشتباهات پیاپی داوران، عصبانیت طرفداران داماش گیلان را به دنبال داشت. به صورتی که تعدادی از آنها به زمین آمدند و به یاری داور بازی حمله ور شدند. اگرچه این اتفاقات کاملا اشتباه است اما در پی اشتباهات بزرگی رخ داد. در هر صورت، طرفداران باید تحمل می کردند و خشونت را کنار می گذاشتند اما شاید اگر اشتباهات پی در پی داوران آن هم فقط به ضرر داماش، انجام نمی شد، نتیجه جور دیگری رقم می خورد و این اتفاقات نمی افتاد.

حالا که داماش به این شکل از رسیدن به لیگ یک جا ماند، این باشگاه تصمیم به کناره گیری از بازی مهم و حساس فینال جام حذفی گرفته. ظاهرا مالک باشگاه داماش گیلان که به صورت خصوصی تیمداری می نماید، در اعتراض به اشتباهات داور و اینکه فکر می نماید همه این اتفاقات مشکوک بود، میخواهد جلوی حضور تیمش در فینال جام حذفی را بگیرد. البته این صحبت ها فعلا به صورت شفاهی است و هیچ نامه کتبی به سازمان لیگ برای انصراف از این بازی مهم نرسیده. حالا باید منتظر ماند و دید آیا بحث کناره گیری از فینال جام حذفی جدی خواهد بود یا اینکه یک تهدید است. به هر حال همه دوست دارند بدانند چرا داماش گیلان نباید به لیگ یک صعود می کرد. با اتفاقاتی که در بازی داماش گیلان و نیروی زمینی تهران افتاد، یک بار دیگر ثابت شد در فوتبال ایران، نباید هیچ بازی پلی آفی برگزار گردد چراکه ممکن است هر اتفاقی بیفتد و سرنوشت تیم ها تغییر کند. ضمن اینکه وقتی ثابت گردد اشتباهات مانع صعود یک تیم شده، هیچ اتفاق خاصی نمی افتد و نهایتا داوران محروم خواهند شد. محرومیتی که هیچ سودی برای تیم متضرر شده نخواهد داشت. پس شاید بد نباشد قوانین لیگ های دسته پایین هم تغییر کند تا جلوی یک سری اتفاقات گرفته گردد و حق به حقدار برسد.

مدیرعامل داماش: مطمئنم عمدی در شکست ما بوده

پس از اشتباهات عجیب داوری بازی برگشت پلی آف رقابت های لیگ دسته دوم و راه نیافتن داماش به لیگ یک، مالک و اعضای هیات مدیره این باشگاه گیلانی در جلسه ای فوری، کناره گیری از فینال جام حذفی را آنالیز می نمایند. محمدمهدی الطافی مدیرعامل باشگاه داماش گیلان با اشاره به کناره گیری از فینال جام حذفی، می گوید: باشگاه داماش گیلان یکی از معدود تیم های خصوصی فوتبال کشورمان بوده و با هزینه های شخصی اداره می گردد، این باشگاه در سه فصل اخیر در رقابت های لیگ دسته دوم از اشتباهات پرشماری داوری به ویژه در دور دوم مسابقات، متضرر شده. وقتی در بازی پلی آف مقابل یک تیم بدون طرفدار، در زمین خودمان این گونه سرمان بریده می گردد، چه انتظاری از قضاوت عادلانه در فینال جام حذفی مقابل تیم هایی نظیر پرسپولیس، سپاهان و پدیده داریم، جلسه هیات مدیره باشگاه ظرف یکی، دو روز آینده برگزار شده و تا این لحظه، تصمیم اعضا و مالک باشگاه بر کناره گیری از فینال بازی ها است. الطافی با بیان اینکه شاهکار اشتباهات داوری در بازی برگشت پلی آف رقابت های لیگ دسته دوم، رقم خورده، ادامه می دهد: داور در نیمه نخست یک گل کاملاً صحیح را آفساید خاطرنشان کرد، گلی که می توانست داماش را دو بر صفر از رقیب پیش انداخته و زمینه ساز گل های بعدی داماش را فراهم آورد. داماش در نیمه دوم هم پیروز به گلزنی شد ولی داور، در تصمیمی تکراری، گل صحیح داماش را آفساید خاطرنشان کرد، برخلاف نظر رییس دپارتمان داوری، داماش در صورت زدن گل دوم، صعود خود را به رقابت های لیگ دسته اول قطعی نموده و شیرازه تیم حریف پاشیده می شد. مدیرعامل باشگاه داماش درباره اظهارات داوود رفعتی هم می گوید: آقای رییس دپارتمان می فرمایند که یک اشتباه بود ولی به هر حال بازی دو بر دو تمام می شد. کدام تیم احمقی وقتی دو بر صفر در خانه خودش جلو باشد جلو می کشد که روی ضدحمله گل بخورد؟ این را دیگر حتی یک بچه 10 ساله می داند. ما وقتی نتیجه یک بر یک شد حمله کردیم و به تعداد مهاجمان اضافه کردیم تا به گل رجحان برسیم. از شب بازی هر چه فکر می کنم به این نتیجه می رسم که عمدی در کار بوده. گلی که در نیمه اول به نیروی زمینی زدیم را حتی کودکی که ابتدایی ترین قوانین فوتبال را می داند، می گوید سالم بود. خیلی حماقت احتیاج داشت که در آن صحنه اشتباه گردد. واقعا نمی دانم باید چه بگویم. الطافی در خصوص درگیری بعد از بازی هم شرح می دهد: هیچ کس نمیتوانست خودش را کنترل کند. تیم محبوب شما وقتی اینگونه اتفاقی را شاهد باشد چه واکنشی خواهید داشت؟ تعمدی که در کار بود طرفداران را از کوره خارج کرد. برای اولین بار یک تیم که در رده سوم فوتبال کشور است 15 هزار طرفدار از نزدیک بازی آن را تماشا کردند که بی سابقه بود.

9

ویدیو را تماشا کنید:

دانلود

منبع: ایران ورزشی
انتشار: 27 تیر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iranpixfa.ir شناسه مطلب: 193

به "چرا نباید داماش صعود می کرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا نباید داماش صعود می کرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید