چگونه شاد باشیم؟

به گزارش ایران عکس، فرارو- راضی بودن از زندگی، امید، گرمی درونی، حس خوشایند و شاد داشتن و در مقابل داشتن حس حسرت و اندوه در شما چگونه است؟ چقدر خود را ناکام می دانید و زندگیتان را چگونه می بینید؟

چگونه شاد باشیم؟

اینکه گاهی ناراحتید یا بی حوصله مهم نیست، ولی اگر مدام حس نارضایتی دارید و احساس پوچی می کنید، از زمین و زمان شکایت دارید، همه چیز برایتان نامطلوب است و هیچ چیز را سر جایش نمی دانید، این موضوع را جدی بگیرید و برایش وقت بگذارید.

وجود شادی در زندگی عاملی برای ساختن تعادل و حس مطلوب در زندگی است. زندگی شاد نه فقط در احساسات که در همه وجوه زندگی موثر است. سلامت جسمی و روانی، پیروزیت شغلی، خانواده سالم، داشتن روابط اجتماعی و عاطفی پیروز و بسیار موارد دیگر وابسته به داشتن بهره ای از شادکامی است.

مردم در برابر پرسش مسروری چیست؟ معمولا از دو منظر پاسخ می دهند یا لذت را عاملی برای شادی می دانند یعنی چیزهایی مثل خوردن، پول، مسافرت و … را عامل شادی می دانند یا راضی بودن از زندگی را سازنده شادی؛ یعنی داشتن امنیت، آرامش، آینده روشن و مجذوب کنندهیت و … .

تعاریف شادی و شادکامی

نبود افسردگی علامت شادی نیست، ولی مسروری متضاد افسردگی است. به عبارتی، برای شاد بودن عدم افسردگی ضروری است، ولی کافی نیست. گاهی چنان بی تفاوت هستید که هر اتفاقی هم بیفتد خرسند نمی شوید، اینجا باید احساس خطر کنید و دست به کار شوید.

در برخی از تعاریف، مسروری را حاصل این اجزا می دانند: هیجانات مثبت، رضایت از زندگی و نبود هیجانات منفی مانند افسردگی، داشتن روابط مثبت با دیگران، هدفمند بودن زندگی، رشد شخصی، دوست داشتن و طبیعت.

تعریف دیگر، مسروری را حاصل نگاه و طرز فکر می داند، یعنی سوگیری های خوش بینانه در برابر اطلاعات. صورت مقابل این رویکرد یعنی بدبینی هم افسردگی را به بار می آورد.

از نگاه دیگر، برونگرایی قوی ترین عامل شادکامی به ویژه بخش اجتماعی آن است. به عبارتی شخصی مسرور است که راه نشان دادن احساساتش را بلد باشد. خود را بشناسد و بداند در مواقع شادی چه عکس العملی باید داشته باشد.

برای شاد بودن چه کنیم؟

برای این موضوع هم پزشکی راه چاره دارد و داروهای نشاط آور و ضد افسردگی راه چارهی برای شاد بودن هستند، ولی آیا راه چاره به همین سادگی است؟ خب حتی روان پزشکان هم راه چاره را دارو نمی دانند و در کنار دارو افراد را به مشاوره و تغییر سبک زندگی تشویق می نمایند.

شادی های کوچک

انتظار برنده شدن در بانک خیلی شادی بخش است، ولی شاید نسخه معجزه آسای شادی این است که من می گویم. اول پاییز لباس های گرم را در می آورید، پولی در جیب آن می یابید. این شادی را رها نکنید و آن را در دلتان نگه دارید. این شادی های کوچک هر روز هستند و باید دانه دانه آن ها را یافت. شاید بوی خوش یک گل یا تکه ای میوه آبدار یا گوش دادن به قن و قون بچه ها و صدای سوت یا زمزمه ای از دور و هزاران چیز کوچک دیگر همه عواملی برای خوب شدن حال شما باشد. آن ها را پس انداز کنید و منتظر گنج های عظیم نباشید.

آیا شاد هستید؟

برای میزان گیری شادی روش های متفاوتی هست، دانستن اینکه در چه وضعی هستیم راهی برای بهتر شدن را ایجاد می نماید. برای سنجیدن میزان شادی، پرسش نامه و تست هایی هم طراحی شده است. در اینجا، پرسش نامه دانشگاه آکسفورد OHI را نگاه می کنیم و چند نمونه از موارد آن را در اینجا می آوریم. برای 29 گزینه پرسش نامه، 4 جمله در نظر گرفته شده است که هر یک شماره ای دارند و در مجموع نمره شما را مجموع همین شماره ها تشکیل می دهند. نمره نهایی می تواند بین 0-87 باشد که تعیین می نماید شخص چقدر شاد است.

0 نسبت به آینده خوشبین نیستم.

1 تا حدی نسبت به آینده خوشبین هستم.

2 خیلی نسبت به آینده خوشبین هستم.

3 کاملا نسبت به آینده خوشبین هستم.

0 هیچ وقت به راحتی از خواب بیدار نمی شوم.

1 برخی وقت ها به راحتی از خواب بیدار می شوم.

2 بیشتر وقت ها به راحتی از خواب بیدار می شوم.

3 همواره به راحتی از خواب بیدار می شوم.

0 خاطرات خوبی از گذشته دارم.

1 برخی از خارات گذشته ام خوشایند است.

2 بیشتر خاطرات گذشته ام خوشایند هستند.

3 همه خاطرات گذشته ام خوشایند است.

0 هرگز نمی خندم.

1 برخی وقت ها می خندم.

2 بیشتر وقت ها می خندم.

3 همواره می خندم.

0 نمی توانم وقتم را به خوبی تنظیم کنم.

1 تا حدی وقتم را خوب تنظیم می کنم.

2 بیشتر وقتم را خوب تنظیم می کنم

3 می توانم هر کاری را به موقع انجام دهم.

0 در زندگی معنا و هدفی ندارم.

1 زندگی ام تا حدی معنادار و هدفمند است.

2 زندگی ام بسیار معنادار و هدفمند است.

3 زندگی ام کاملا معنادار و هدفمند است.

0 فکر می کنم مجذوب کننده نیستم.

1 فکر می کنم مجذوب کننده هستم.

2 فکر می کنم تا حدی مجذوب کننده هستم.

3 فکر می کنم خیلی مجذوب کننده هستم.

0 فکر می کنم جهان جای خوبی نیست.

1 فکر می کنم جهان تا حدی جای خوبی است.

2 فکر می کنم جهان خیلی جای خوبی است.

3 فکر می کنم جهان از این بهتر نمی تواند باشد.

0 نتوانستم چیز هایی را که می خواستم انجام دهم.

1 برخی از چیز هایی را که می خواستم انجام دادم.

2 بیشتر چیز هایی را که می خواستم انجام دادم.

3 تمام چیز هایی را که می خواستم انجام دادم.

در این پرسش نامه 29 عامل موثر در شاد بودن یا نبودن در نظر گرفته شده است. به مواردی که ذکر کردیم نگاه کنید همین ها نشان می دهد که عامل های شکل دهنده شادی چه هستند. برای ارزیابی خود به این موضوعات بیشتر توجه کنید.

منبع: زندگی روز
انتشار: 20 شهریور 1400 بروزرسانی: 20 شهریور 1400 گردآورنده: iranpixfa.ir شناسه مطلب: 1791

به "چگونه شاد باشیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه شاد باشیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید