کاوش آموزشی محوطه گبری مود استان خراسان جنوبی شروع شد

به گزارش ایران عکس، مسئول حوزه پژوهش و مطالعات اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی گفت: کاوش آموزشی محوطه گبری مود شهرستان سربیشه استان خراسان جنوبی برای نخستین بار شروع شد.

کاوش آموزشی محوطه گبری مود استان خراسان جنوبی شروع شد

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی، سید احمد برآبادی اضافه نمود: تپه تاریخی مود در دشت مود شامل دو تپه با ارتفاع کم و نزدیک به هم است. تپه شمالی دارای ارتفاع بیشتری نسبت به تپه جنوبی است. این تپه در سال 1376 از طرف میراث فرهنگی خراسان حدس و معین حریم شده است.

او ادامه داد: با آنالیز های سطحی که در محدوده محوطه اجرا شده سفال هایی مربوط به بازه زمانی هزاره چهارم تا ساسانی به دست آمده که نشان از اهمیت این تپه و مشابهت داده های آن با یافته های به دست آمده با مناطق مشخصی چون کلاته شاهپوری و چهارفرسخ نهبندان، تپه یحیی کرمان، نادعلی و قلعه کهنه قندهار در جنوب افغانستان و دامب کوه در منطقه بلوچستان دارد.

برآبادی بیان داشت: خراسان جنوبی به دلیل قرارگرفتن در محدوده خراسان بزرگ(مرکز قدرت گیری اشکانیان) یکی از مهم ترین استقرارگاه های دوره پارتی بوده که محوطه های دیگری را هم دوره با محوطه گبری می توان معرفی کرد ولی از لحاظ کیفیت داده های فرهنگی محوطه گبری مود یکی از بهترین محوطه ها در سطح استان متعلق به دوره اشکانی است.

او گفت: این محوطه در سال 1381 با شماره 6364 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. در حال حاضر کاوش آموزشی گروه باستانشناسی دانشگاه بیرجند به سرپرستی محمد فرجامی از ابتدای اسفندماه شروع شده و به مدت یک ماه به منظور لایه نگاری و شناخت استقرارهای این تپه باستانی در محدوده تپه شماره دو(B) در حال اجرا است.

منبع: میراث آریا
انتشار: 28 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iranpixfa.ir شناسه مطلب: 277

به "کاوش آموزشی محوطه گبری مود استان خراسان جنوبی شروع شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاوش آموزشی محوطه گبری مود استان خراسان جنوبی شروع شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید