بازسازی ساختمان: ژاپنی ها برای بازسازی تخت جمشید به ایران می آیند

به گزارش ایران عکس، باستان شناسان و متخصصان ژاپنی برای بازسازی و محافظت از محوطه تاریخی و جهانی تخت جمشید به ایران می آیند.

بازسازی ساختمان: ژاپنی ها برای بازسازی تخت جمشید به ایران می آیند

جهت دریافت خدمات بازسازی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

ترک هایی در بخش های شرقی و جنوبی محوطه تاریخی و ارزشمند تخت جمشید به سبب تغییرات آب و هوایی شکل گرفته که با توجه به این ترک ها، باستان شناسان در پی همکاری های بین المللی به ویژه بهره گیری از تخصص فنی ژاپنی ها برای بازسازی و حفظ بقایای مرکز باستانی هخامنشیان هستند.

این ترک ها عمدتا به سبب خشکسالی و استفاده بیش از حد از منابع آبی زیرزمینی ایجاد شده و متخصصان اعلام نموده اند از مشاهده آن ها شگفت زده شده اند؛ ترک هایی که اگر به آن ها توجه نگردد، می تواند به خطری بزرگ برای این بنای تاریخی بر اثر نشست زمین ایجاد کند.

علی احمدی، متخصص باستان شناسی محوطه پرسپولیس دراین باره می گوید:

حدود پنج سال پیش، زمانی که طبق روال عادی مشغول آنالیز محوطه بودم، از مشاهده ترک هایی در 150 متری جنوب محوطه شوکه شدم.

تخت جمشید یا پرسپولیس در سال 1979 به عنوان میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید، شهری که به عنوان مرکز امپراتوری هخامنشی در سال 518 قبل از میلاد به وسیله داریوش بنا قرار گرفت و اکنون در شهرستان مردوشت در 40 کیلومتری شمال شرق شیراز واقع شده است.

مسعود منفرد، مدیرکل محوطه باستانی تخت جمشید از دعوت از محققان ژاپنی برای یاری به حفاظت از پرسپولیس خبر داده و اضافه نموده که دانشمندان می توانند با مشاوره و فراهم کردن فن آوری و تجهیزات آزمایشگاهی به حفاظت بهتر از این بقایای تاریخی یاری نمایند.

وی بعلاوه نسبت به انجام تحقیقات مشترک با دانشگاه ها، زمین شناسان و باستان شناسان ژاپنی در جهت حفظ این محوطه تاریخی ابراز علاقه کرد.

علی رضا اصغری، استاد هنر دانشگاه شیراز که بیش از 20 سال روی تخت جمشید کار نموده است نیز دراین باره گفت:

در حالی که از یاری های اقتصادی استقبال می گردد، اما این تنها کافی نیست و آنچه ما در پی اش هستیم، دانش ژاپنی ها در حفاظت از آثار تاریخی است.

ژاپن پیش از این نیز به بازسازی شهر تاریخی بم پس از زلزله سال 2003 در جنوب ایران یاری کرد و 1.3 میلیون دلار برای یاری به بازسازی و حفظ بقایای ارگ بم اختصاص داد. ضمن اینکه در سال 2005 نیز دانشگاه سیاتمای ژاپن تحقیقی را برای حفاظت از محوطه باستانی چغازنبیل انجام داد.

در سال 2012 و پیش از ظهور ترک ها بر بدنه تخت جمشید، عزت الله رئیسی، استاد زمین شناسی و آب شناسی دانشگاه شیراز نیز به مقامات محلی نسبت به احتمال زیاد فرونشست زمین در تخت جمشید هشدار داده بود.

رئیسی دراین باره بیان می نماید که تغییرات فصلی موجب بروز خشکسالی در مرودشت و استفاده بیش از حد از منابع آب شده است. اگر بتوانیم مصرف منابع زیرزمینی را کنترل کنیم، می توانیم جلوی پیشرفت ترک ها را بگیریم.

وی ادامه می دهد که این ترک ها می تواند موجب فرونشست دشت های پایین تخت جمشید و تخریب شهر پارسه و بخش هایی از گورستان شامل کعبه زرتشت گردد.

کیودو در ادامه نوشته است که با این وجود، کوشش ها برای محافظت از محوطه تخت جمشید و سیاست های مدیریت مصرف آب در منطقه و اطراف آن چندان به مذاق کشاورزان و مقامات محلی خوش نمی آید. 289 روستا با مجموع جمعیت بیش از 155 هزار نفر در اطراف محوطه تخت جمشید قرار دارند که کار عمده ساکنان آن کشاورزی محصولاتی چون برنج و گندم است که احتیاجمند مقادیر زیادی منابع آبی است.

از میان 16 هزار حلقه چاه منطقه نیز 8 هزار حلقه به صورت غیرقانونی به وسیله کشاورزان مرودشت حفر شده اند.

یکی از کشاورزان منطقه به نام ذبیح الله که یک مزرعه در همسایگی تخت جمشید دارد می گوید که کمبود آب به سبب خشکسالی، کشاورزان را ناگزیر به حفر غیرقانونی چاه نموده است. کشاورزی تنها کاری است که ما بلدیم. ما عاشق تخت جمشید هستیم، اما نه بیشتر از جانمان. ما برای کارمان به آب احتیاج داریم و به همین علت چاه های غیرقانونی حفر می کنیم.

با توسعه قابل ملاحظه منطقه ها اطراف تخت جمشید در دو دهه اخیر، جمعیت این منطقه نیز افزایش یافته است و منطقه ها روستایی به محل فعالیت های صنعتی تبدیل شده است. این تغییرات موجب مصرف غیرقابل کنترل منابع آب و انرژی شده است که تهدیدی جدی در مقابل کوشش ها برای حفظ تخت جمشید است. دولت ایران نظارت و کنترل چاه ها و سطح آب های زیرزمینی در منطقه ها اطراف تخت جمشید را شروع نموده، اما ظاهرا این موضوع نتوانسته ساکنان این منطقه ها را نسبت به مصرف کمتر آب متقاعد کند.

مدیرکل محوطه تاریخی تخت جمشید با اشاره به اهمیت فرهنگی این منطقه، نسبت به تشویق مردم به روی آوردن به فعالیت های جهانگردی به جای کشاورزی چون فراهم آوردن سکونت گاه یا وسیله حمل و نقل برای جهانگردان تأکید کرد.

این امیدواری می رود دولت ایران و سازمان یونسکو پروژه های آموزشی و فرهنگی برای تغییر سبک زندگی کشاورزان اجرا نمایند تا در نهایت جهت برای محافظت از تخت جمشید هموار گردد. در این راه می توان از پروژه مشترک ایران، ژاپن و یونسکو برای نجات دریاچه ارومیه در شمال غرب ایران به عنوان مدل استفاده کرد.

بر اساس آمارهای جهانگردی، در سال 2015 بیش از یک میلیون جهانگرد از تخت جمشید تماشا کردند. در ماه می سال جاری نیز 16 هزار جهانگرد از این محوطه بازدید کردند، در حالی که در ماه مشابه سال گذشته آن این رقم 9841 نفر اعلام شده بود.

ایتالیایی ها، انگلیسی ها و فرانسوی ها سه گروه اصلی جهانگردان تخت جمشید هستند و در آسیا نیز ژاپنی ها پس از جهانگردان چین بیشترین بازدید را از تخت جمشید دارند.

منبع: کجارو / خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 فروردین 1401 بروزرسانی: 3 فروردین 1401 گردآورنده: iranpixfa.ir شناسه مطلب: 1999

به "بازسازی ساختمان: ژاپنی ها برای بازسازی تخت جمشید به ایران می آیند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازسازی ساختمان: ژاپنی ها برای بازسازی تخت جمشید به ایران می آیند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید