کاووش های جدید در تخت جمشید، زوایای پنهان تاریخ ایران را روشن می کند

به گزارش ایران عکس، خبرنگاران/فارس سرپرست تیم کاووش آبراهه های تخت جمشید با یادآوری اینکه بقایای 10 پیکر انسانی و 2 پیکر حیوانی در کاووش ها کشف شده است، انجام آزمایشات تخصصی را منجر به روشن شدن زوایای پنهان از تاریخ دوران هخامنشی و بعد از آن دانست.

کاووش های جدید در تخت جمشید، زوایای پنهان تاریخ ایران را روشن می کند

علی اسدی در گفت و گو با خبرنگاران، با بیان اینکه بقایای پیکرهای یافت شده انسانی و حیوانی، در قسمتی متمرکز از آبراهه های شمالشرقی تختگاه پیدا شده است، گفت: این پیکرها در لایه های پائینی و نزدیک به کف آبراهه کشف شده است.

اسدی ضمن یادآوری اینکه یافته ها مربوط به بیش از 10 اسکلت جداگانه انسانی و 2 نمونه اسکلت حیوانی است، گفت: بررسی های اولیه نشان می دهد که احتمالا اسکلت حیوانی متعلق به سگ است.

او با اشاره به یافته های اولیه از محل کشف بقایا و شیوه پراکنش آنها، گفت: در رابطه با آن بخش از اسکلتهایی که در بخش پائینی و نزدیک به کف آبراه کشف شده، این احتمال وجود دارد که پیکرها مربوط به حوادث پایانی دوره هخامنشی و حمله اسکندر و سوختن تخت جمشید باشد.

او با تاکید براینکه اقداماتی در رابطه با نمونه برداری، مستندسازی و .... سایر اقدامات علمی مرتبط با این کشفیات برای تحقیقات و تاریخ نگاریهای بعدی به شکل کامل اجرا شده است، گفت: اعضای متخصص استخوان شناس تیم ما، بررسی هایی را به شکل عملی در خصوص پیوندهای ژنتیکی این افراد انجام خواهند داد و این احتمالا مشخص خواهد کرد که این اسکلتها مربوط به افراد بومی، خارجی یا حتی اعضای یک خانواده بوده است.

اسدی یکی دیگر از مسائلی که در مطالعات مد نظر قرار می گیرد را نحوه کشته شدن یا مرگ این افراد دانست و گفت: یکی از ابعاد اهمیت این کشف، آنست که از 90 سال قبل تا به امروز، بیشتر کشفیات در محدوده تخت جمشید، ابزار و اشیاء فلزی و سنگی و ... بوده و این اولین داده های انسانی و حیوانی کشف شده محسوب می شود.

سرپرست تیم کاووش آبراهه های تخت جمشید و عضو هیئت علمی دانشکده هنر دانشگاه شیراز همچنین گفت: در حین کاووش اقدامات و ملاحظات علمی برای آنکه آسیبی به اسکلت ها وارد نشود، از سوی اعضای تیم لحاظ شده است.

اسدی با بیان اینکه پیکرهای کشف شده برای نگهداری به موزه تخت جمشید سپرده می شود، گفت: پیشنهاد پایگاه میراث جهانی، پیش بینی یک بخش جدید تحت عنوان داده های انسانی در موزه تخت جمشید برای نگهداری و نمایش این کشفیات است.

او یادآور شد که اکنون فصل چهار کاووش در آبراهه های تخت جمشید انجام می شود که ادامه فصل سوم این کاووش هاست و فصل سوم سال 1396 اجرا شده بود.

اسدی ضمن اشاره به تداوم این فصل از کاووش تا بعد از میانه شهریورماه، گفت: آبراهه های مورد کاووش که در شمالشرق تختگاه با جهت جنوبی شمالی به سمت دیواره شمالی تختگاه قرار گرفته است، عمقی به ارتفاع 5 متر و عرضی بین 50 تا 70 سانتی متر دارد.

این استاد دانشگاه اضافه نمود: در این آبراهه ها، رسوبات مختلفی تا حدود سه متر وجود دارد و کار ما کاووش این رسوبات است و در این اثنا، کشفیاتی نیز یافت شده است.

اسدی گفت: کاووش ها در فصل های بعدی نیز ادامه خواهد داشت و به حتم کشفیاتی نیز حاصل خواهد شد و در نهایت این کاووش ها به ما کمک می کند تا پیرامون معماری و پلان بنای بخش های مختلف این اثر جهانی، داده های علمی و دقیقتری را کسب کنیم، البته برداشت رسوبات در نهایت استفاده از آبراهه ها برای انتقال آبهای سطحی حاصل از بارش در تخت جمشید را هم میسر خواهد کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 19 مهر 1399 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: iranpixfa.ir شناسه مطلب: 1183

به "کاووش های جدید در تخت جمشید، زوایای پنهان تاریخ ایران را روشن می کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاووش های جدید در تخت جمشید، زوایای پنهان تاریخ ایران را روشن می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید