کشف مواد شیمیایی سمی در بعضی ماسک ها

به گزارش ایران عکس، محققان شواهدی از وجود مواد شیمیایی سمی در بعضی ماسک های صورت پیدا کردند که برای استفاده مردم عادی به فروش می رسند.

کشف مواد شیمیایی سمی در بعضی ماسک ها

به گزارش خبرنگاران، نتایج آزمایش های اولیه، وجود رده هایی از انواع ترکیبات را نشان دادند که به دلیل مسائل سلامتی و زیست محیطی به شدت محدود شده اند.

این ترکیبات شامل فرمالدئید یک ماده شیمیایی شناخته شده است که موجب آبریزش چشم، احساس سوزش در چشم، بینی و گلو، سرفه کردن، خس خس سینه و حالت تهوع می شوند.

کارشناسان نگرانند که وجود این مواد شیمیایی در ماسک هایی که به مدت طولانی استفاده می شوند، می تواند باعث بروز مسائل ناخواسته برای سلامتی گردد.

شواهد به دست آمده توسط Ecotextile News که روزنامه دیلی میل آنها را به اشتراک گذاشته است، نشان می دهد اگرچه ماسک های صورت باید از استانداردهای خاصی برخوردار باشند اما همه ماسک این استانداردها را ندارند.

اکنون در همه جای جهان استفاده از ماسک به عنوان یک روش بسیار موثر در پیشگیری از انتقال ذرات ویروس کرونا، مجاز شده است. اما پوشش های صورت که برای استفاده توسط عموم مردم طراحی شده اند، تنظیم نشده هستند و از استانداردهای درجه پزشکی PPE برخوردار نیستند.

پروفسور مایکل براونگارت مدیر انستیتوی محیطی هامبورگ، آزمایشاتی را روی ماسک هایی انجام داد که باعث بروز بثورات پوستی در افراد شده بود.

پروفسور براونگارت، گفت: آنچه ما به وسیله دهان و بینی خود تنفس می کنیم در واقع زباله های خطرناکی هستند.

تعیین شد که این ماسک های استفاده شده حاوی فرمالدئید و سایر مواد شیمیایی هستند. فرمالدئید ماده شیمیایی است که با باز شدن بسته جدید ماسک بوی تمیزی می دهند. این محقق همچنین آنیلین را که یک ماده سرطان زای شناخته شده است نیز در این ماسک ها پیدا کرد.

وی گفت: ما فرمالدئید و حتی آنیلین پیدا کردیم و متوجه شدیم که عطرهای معطر ناشناخته ای برای پوشاندن هرگونه بوی نامطبوع شیمیایی از ماسک استفاده می گردد. در خصوص ماسک های جراحی آبی رنگ، ما کبالت پیدا کردیم که در رنگ های آبی استفاده می گردد.

پروفسور براونگارت گفت: در مجموع، یک محصول شیمیایی در جلوی بینی و دهان خود داریم که هرگز از نظر سمی بودن یا اثرات طولانی مدت بر سلامتی آزمایش نشده است.

منبع: ایرنا

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 23 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 23 اردیبهشت 1400 گردآورنده: iranpixfa.ir شناسه مطلب: 1607

به "کشف مواد شیمیایی سمی در بعضی ماسک ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف مواد شیمیایی سمی در بعضی ماسک ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید