4 دستاورد سفر هیات مالی ایران به ویتنام

به گزارش ایران عکس، سفر هیات مالی ایران به ویتنام چه دستاوردی داشت؟ اسفندماه سال 1394 ترانگ تان سانگ، رئیس جمهوری سابق ویتنام برای توسعه همکاری های دو کشور در دوران پساتحریم به ایران آمد و بعد از آن در مهرماه سال 95 حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران به این کشور سفر کرد. در سفر به ویتنام تأکید شد حجم مبادلات میان ایران و ویتنام درشان روابط خوب سیاسی میان دو طرف نیست؛ ازاین رو باید در سال های پیش رو این حجم، به 2 میلیارد دلار افزایش پیدا کند. بعد از سفر دو رئیس جمهوری، هیاتی مالی- تجاری متشکل از فعالان بخش خصوصی، به ریاست غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران به ویتنام سفر کردند.

4 دستاورد سفر هیات مالی ایران به ویتنام

با ما همراه باشید تا با بهترین تور ویتنام سفر کنید.

غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران در گفت وگو با پایگاه خبری اتاق ایران از دستاورد این سفر می گوید: ایران چهار مطالبه از رئیس جمهوری ویتنام داشت؛ درخواست تشکیل کمیته مشترک بانکی که قبلاً بر روی آن تفاهم شده بود؛ اما ویتنام در زمان مناسب مناسبی به تشکیل آن اقدام نکرده بود. در این سفر رئیس جمهوری ویتنام دستور دادند تا کمیته مشترک بانکی تشکیل گردد.

او درباره دستاورد دوم این سفر می گوید: ایران پیشنهاد تجارت ترجیحی به ویتنام داشت ولی رسیدگی به این پیشنهاد به تأخیر افتاده بود. در این مورد رئیس جمهوری ویتنام دستور دادند که پیشنهاد ایران موردبررسی قرار بگیرد و این منجر به عقد تفاهم نامه تجارت ترجیحی منجر گردد.

او سومین دستاورد را حل مشکل ویزا تجار می داند: ویزا تجاری ایرانی موضوعی بود که در این سفر موردبررسی نهاده شد.

به گفته شافعی، چهارمین دستاورد سفر هیات تجاری ایران به ویتنام تفاهم نامه کشاورزی بین دو کشور بود؛ در این مورد برطرف مسائل قرنطینه ای پیشنهاد شد و موردتوافق نهاده شد.

شافعی معتقد است: اگر روابط مالی دو کشور به مرحله اجرا برسد این موارد تأثیر زیادی در تسهیل روند ارتباط تجاری دو کشور دارد و تجارت ایران با ویتنام را به سرعت به لحاظ ظرفیت افزایش خواهد داد.

به گفته شافعی، با بسترسازی و آماده سازی زمینه ها می توانیم به هدف مشخص شده توسط دو رئیس جمهوری که پیشنهاد سقف مبادلاتی 2 میلیارد دلار در سال است، برسیم.

رشد 22 درصد مبادلات تجاری بعد از سفر روحانی به ویتنام

سقف مبادلات تجاری دو کشور در شرایط فعلی چقدر است؟ به گفته رئیس اتاق ایران سقف مبادلات تجاری بین دو کشور در شرایط حاضر حدود 430 میلیون دلار است که واردات ما از ویتنام 18 میلیون دلار است. ایران تراز مثبت تجاری با ویتنام دارد و بعد از سفر روحانی به ویتنام شاهد رشد 22 درصدی در مبادلاتی تجاری هستیم. اما ظرفیت های موجود بین دو کشور و موقعیت جغرافیایی دو کشور به گونه ای است که اگر شرایط فراهم گردد ما به هدف مشخص شده در مبادلات تجاری خواهیم رسید. در این راستا بخش خصوصی کوشش می نماید.

او توضیح داد: ویتنام می تواند ما را به یکی از بلوک های مالی جهان، یعنی کشورهای آ سه آن وصل کند؛ از این جهت همکاری با این کشور، برای ما از اهمیت بالایی برخوردار است و ما کوشش می کنیم بتوانیم به وسیله ویتنام به بازار آ سه آن دست پیدا کنیم.

او درباره روابط منطقه ای این دو کشور اضافه نمود: ایران و ویتنام دو مشخصه برجسته دارند که می توانند از این موقعیت در مبادلات مالی در منطقه استفاده نمایند. آن ها کشوری تأثیرگذار در آ سه آن هستند و ما بازار کشورهای آسیای میانه، عراق، قفقاز، افغانستان و کشورهای اکو را داریم. ما هر دو می توانیم از موقعیت ژئوپلیتیکی و ظرفیت های مالی-جغرافیایی همدیگر استفاده کنیم.

تأسیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و ویتنام در دستور کار

شافعی درباره تاسیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و ویتنام در دو کشور اضافه نمود: تشکیل اتاق بازرگانی مشترک ایران و ویتنام در طی سفر ریاست جمهوری محترم ایران به ویتنام مطرح شد؛ بعد از سفر مأموریتی به اتاق بازرگانی، صنایع،؛ معادن و کشاورزی ایران داده شد تا در زمان معینی هیاتی مالی به ویتنام سفر کند. این سفر در هفته گذشته انجام شد. موضوع سفر، پیگیری تفاهم اجرا شده در جریان سفر ریاست جمهوری بود. مهم ترین مسئله توافق برای تأسیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و ویتنام بود. این پیشنهاد مورد تأیید رئیس جمهوری ویتنام هم نهاده شد و اعلام کردند که این اتاق مشترک در ویتنام هم تأسیس گردد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 9 آذر 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: iranpixfa.ir شناسه مطلب: 484

به "4 دستاورد سفر هیات مالی ایران به ویتنام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "4 دستاورد سفر هیات مالی ایران به ویتنام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید