آرامش در خواب، خواب در آرامش

به گزارش ایران عکس، بعضی از مردم اصلاً درباره خوابیدن خودشان فکر نمی نمایند؛ یعنی راحت می خوابند و بعضی از آن ها درباره کِی و چگونه بیدار شدن هم نمی اندیشند.

آرامش در خواب، خواب در آرامش

چگونه در شب خواب بهتری داشته باشیم؟

چکیده

بعضی از مردم اصلاً درباره خوابیدن خودشان فکر نمی نمایند؛ یعنی راحت می خوابند و بعضی از آن ها درباره کِی و چگونه بیدار شدن هم نمی اندیشند. این که چطور بخوابیم و خواب آرام و راحتی داشته باشیم و چطور بیدار شویم و منظم باشیم، احتیاج به انجام یک سری کارهایی دارد که باید تمرین گردد. تقریبا شاید هیچ فرمول تعیینی برای خواب خوب وجود ندارد، ولی چندین مرحله وجود دارد که با رعایت آن ها، به طور کلی خواب راحت تری خواهید داشت.

تعداد کلمات 560/ تخمین زمان مطالعه 3 دقیقه

مترجم: جابر بوژمهرانی

چگونه در شب، خواب بهتری داشته باشیم؟

هیچ فرمول درست و حسابی برای خواب خوب در شب وجود ندارد، ولی چندین مرحله وجود دارد که شما می توانید با رعایت آن ها، به طور کلی خواب راحت تری داشته باشید.

فقط کافی است ساعت را برای هر زمانی که به خواب احتیاج دارید، کوک کنید. البته قبل از آن بهتر است یک چِکاپ، پیش دکتر خود یا متخصص داشته باشید و درباره مسائلی که با خواب شما در ارتباط است، از او مشورت بگیرید.

برای داشتن خواب خوب ابتدا موارد زیر را امتحان کنید:

1: برنامه ای منظم برای خواب و بیداری داشته باشید

هدف، رفتن به رختخواب و بیدار شدن در ساعت تعیین می باشد؛ حتی روزهای تعطیل و آخر هفته بدون هیچ گونه تغییری. قاعده مند کردن خواب و بیداری تان یک سیگنال به سیستم بدنی شما می فرستد.

هرگاه ساعت های خواب و بیداری شما منظم شد، بعد از آن، بدن شما به طور سیستماتیک در ساعت خواب می خوابد و در ساعت بیداری بیدار می گردد؛ ولی اگر این برنامه را درست انجام ندهید، دچار مسائل سابق خواهید شد.

2: مراقب مصرف قهوه باشید

مراقب مصرف قهوه باشید؛ مخصوصا بعد از ظهرها بیشتر رعایت کنید و سعی کنید 6 ساعت قبل از خواب قهوه مصرف نکنید.

بیشتر بخوانید: چگونه با آرامش بخوابید

3: ورزش منظم داشته باشید

تحقیقات نشان می دهد که ورزش منظم (حداقل 150 دقیقه فعالیت بدنی در هفته) با داشتن خواب خوب در شب مرتبط است؛ گرچه گفتنی است که شما باید سعی کنید از تمرین شدید قبل از خواب پرهیز کنید، زیرا ممکن است بعضی افراد در زمان خواب برای خوابیدن با مشکل روبرو شوند. این به این علت است که فعالیت ورزشی، سیگنال هایی (از قبیل افزایش ضربان قلب و بالابردن دمای بدن شما) را به بدن شما می فرستد که تمایل به بیدار ماندن شما را افزایش می دهد.

4: قبل از خواب، از چراغ های روشن و نمایش گرها پرهیز کنید

نور آبی - نوعی از لامپ های فلورسنت، LED ها، و صفحه نمایش های رایانه و تلفن - نشان داده شده است که در واقع همان سیگنال نور خورشید را به مغز ارسال می نماید و فراوری هورمون ملاتونین را متوقف می نماید؛ هورمونی که به مغز دستور می دهد تا به خواب برود.

5: اگر نمی توانید بخوابید، در رختخواب نمانید

در صورتی که در مدت 20 دقیقه یا بیشتر نتوانستید بخوابید از تخت بلند شوید و کارهایی که شما را خسته می نماید، انجام بدهید؛ مانند: مطالعه کردن و انجام دادن حرکات کششی.

6: صبح ها زود از تخت خود بلند شوید

به محض این که بیدار شدید، دیگر نخوابید و سعی کنید وسوسه نشوید که کمی دیگر بخوابید. حتی اگر شب هم کم خوابیدید، باز به این وسوسه گوش نکنید؛ در پی کارهای روزانه بروید. این امر به شما یاری می نماید که شب خواب عمیق داشته باشید و عمل بازیابی مغز شما در خواب عمیق بهتر خواهد بود.

برگرفته از: www.everydayhealth.com

منبع: راسخون
انتشار: 10 آبان 1400 بروزرسانی: 10 آبان 1400 گردآورنده: iranpixfa.ir شناسه مطلب: 1845

به "آرامش در خواب، خواب در آرامش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آرامش در خواب، خواب در آرامش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید