ادامه تنش در روابط آمریکا-چین بر سر تحولات دریای جنوبی چین

به گزارش ایران عکس، یک مقام نظامی آمریکا گفت: پنتاگون به این نتیجه رسیده است که تعقیب یک فروند هواپیمای نظامی آمریکا توسط جنگنده های چینی طی هفته گذشته بر فراز دریای جنوبی چین، نقض توافقنامه امضا شده در سال 2015 میلادی بوده است.

ادامه تنش در روابط آمریکا-چین بر سر تحولات دریای جنوبی چین

با ما همراه باشید و با تور لحظه آخر چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از رویترز، پنتاگون در حالی اعلام نموده است که تعقیب یک فروند هواپیمای نظامی آمریکایی توسط جنگنده های چینی نقض توافقنامه امضا شده بین دو کشور در سال 2015 میلادی است که وزارت دفاع چین پیش از این ارزیابی دیگری از این حادثه داشته است.

سال گذشته چین و آمریکا توافقنامه ای را امضا کردند که بر اساس آن قوانین مربوط به پرواز هواپیماهای دو کشور بر فراز دریای جنوبی چین، معین و تعیین شده بود.

بیل اوربان سخنگوی وزارت دفاع آمریکا در سخنانی تاکید نمود: آنالیز تعقیب یکی از هواپیماهای شناسایی ما توسط جنگنده های چینی نشان می دهد که این اقدام چینی ها ناامن بوده و مغایر با استانداردهای مندرج در توافقنامه امضا شده بین دو کشور بوده است.

پنتاگون نیز گفت: این حادثه در حریم هوایی بین المللی صورت گرفته و تعقیب هواپیمای آمریکایی زمانی صورت گرفته که در حال یک گشت زنی معمولی در منطقه بوده است.

یک مقام نظامی آمریکایی نیز گفت: 2 فروند جنگنده چینی تا 15 متری هواپیمای شناسایی و جاسوسی آمریکا نزدیک شده اند.

این هواپیمای جاسوسی آمریکایی نزدیک به جزیره ای در استان هاینان چین در حال پرواز بوده است. وزارت خارجه چین نیز رسما خواهان متوقف شدن فعالیت های جاسوسی و شناسایی آمریکا در منطقه شده است.

این اتفاق یک هفته پس از آن اتفاق افتاده است که جنگنده های چینی یک فروند کشتی نیروی دریایی آمریکا را که به جزایر مورد اختلاف در دریای جنوبی چین نزدیک شده بودند، تعقیب و رهگیری کردند.

روابط چین و آمریکا نیز به خاطر اقدامات پکن در ساخت جزایر مصنوعی در دریای جنوبی چین به شدت تیره و تار شده است. آمریکا بارها خواهان متوقف شدن اقدامات چین در این منطقه شده است. آمریکا همچنین با اقدامات تحریک آمیزی مثل نزدیک کردن کشتی های جنگی خود به جزایر مصنوعی چین در دریای جنوبی چین، عملا قصد تحریک پکن را داشته است.

منبع: تسنیم
انتشار: 18 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iranpixfa.ir شناسه مطلب: 728

به "ادامه تنش در روابط آمریکا-چین بر سر تحولات دریای جنوبی چین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ادامه تنش در روابط آمریکا-چین بر سر تحولات دریای جنوبی چین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید