اعجاز بی نظیر لیموترش

به گزارش ایران عکس، لیموترش سرشار از ویتامین ها و آنتی اکسیدان هاست که آن را در زمره سالم ترین میوه های روی سیاره زمین قرار می دهد. شربت آب لیمو طعم فوق العاده ای دارد، اما استفاده مصرف مداوم آن به علت شکر زیادی که به این شربت اضافه می گردد برای سلامتی مفید نیست. خوشبختانه روش های سالم تری برای لذت بردن از این میوه زردرنگ وجود دارد یکی از این آن ها فشردن آب لیمو در یک لیوان آب گرم و یا سرد است؛ دیگری اضافه کردن آب لیمو به سس سالاد و یا رنده پوست لیمو ترش برای بهره بردن از مزه لیموترش تازه است.

اعجاز بی نظیر لیموترش

به گزارش atthis، کل میوه لیموترش از پوست آن گرفته تا مغز لیمو ترش برای سلامتی انسان مفید است؛ به همین خاطر در این گزارش سعی کردیم فواید مصرف آن را برای سلامتی توضیح دهیم تا بتوانید برترین روش ها را برای تقویت متابلویسم بدن خود انتخاب کنید.

1- جوان سازی پوست

یکی از خواص مصرف لیموترش برای جوان سازی پوست است؛ با علم به این موضوع دیگه لازم نیست پول خود را برای خرید کرم های گران قیمت صورت و یا درمان های اسپا صرف کنید بلکه تنها کافی است لیموترش را به رژیم غذایی خود اضافه کنید تا به پوستی جوان و با طراوت دست یابید. به نوشته مطالعه ای که در مجله آمریکایی Clinical Nutrition منتشر شده است، مصرف زیاد ویتامین C با کاهش بروز چین و چروک های صورت و خشکی کمتر پوست ارتباط دارد. از آنجاییکه یک عدد لیموترش تقریبا حاوی نیم اندازه توصیه شده مصرف ویتامین C در روز است، بنابراین مصرف لیمو ترش باعث جوان سازی پوست می گردد.

2-یاری به کاهش فشار خون

فشار خون بالا می تواند منجر به ابتلا به شرایط های خطرناکی مانند نارسایی کلیه، حمله قلبی یا سکته مغزی گردد. اما خوشبختانه ثابت شده است که مصرف مرتب لیموترش می تواند به کاهش فشار خون یاری کند.

دو مطالعه که در مجله Nutrition and Metabolism منتشر شده است، نشان داد افراد مبتلا به فشار خون که دست کم روزی نصف لیموترش مصرف می کردند و در عین حال حدود هفت هزار قدم راه می رفتند، فشار خونشان به اندازه زیادی افت کرد. با این حال باید توجه داشت که مصرف لیموترش تنها درمان برای شرایط های جدی مانند فشار خون بالا نیست، اما فواید سلامتی نویدبخشی به همراه دارد بطوریکه گفته می گردد مصرف یک عدد لیموترش در روز می تواند احتیاج به مراجعه به پزشک را کاهش دهد.

3-یاری به کاهش اشتها

اگر با مشکل مصرف بیش از حد غذا روبرو هستید در این صورت مصرف لیموترش می تواند به شما یاری کند چراکه این میوه شگفت انگیز موجب کاهش اشتها می گردد. پکتین که در پوست و مغز مرکباتی نظیر لیموترش یافت می گردد ثابت شده است که به افراد یاری می نماید تا برای مدت زمان طولانی تری احساس سیری نمایند. بر اساس نتایجی که در مجله آمریکایی College of Nutrition منتشر شده است، افرادی که دست کم 5 گرم پکتین در روز مصرف می کردند، احساس سیری طولانی مدت تری می کردند.

4- یاری به کاهش وزن

لیمو ها سرشار از پلی فنول هستند که ترکیبات طبیعی و حاوی آنتی اکسیدان هستند. اگرچه مرکبات ترکیبات پلی فنول های خاص خود را دارند، اما آن هایی که در لیمو ترش یافت می گردد دارای مزایای سلامتی قابل توجهی هستند. یک مطالعه که در مجله Clinical Biochemistry and Nutrition منتشر شد، نشان داد، موش هایی که با رژیم غذایی پرچرب و نیز پلی فنول های لیمو تغذیه می شدند، نه تنها دچار افزایش وزن نشدند بلکه سطح قند خون، لپتین و انسولین آن ها نیز بهبود یافت. با وجود اینکه نتایج علمی بدست آمده در خصوص موش ها همواره در خصوص انسان ها نیز یکسان نیست، اما محققان مصرف پلی فنل های لیمو را به عنوان روشی برای مبارزه با چاقی توصیه می نمایند.

5- مبارزه با التهاب مزمن

التهاب حساب شده و مقطعی برای واکنش سیستم ایمنی بدن به منظور مبارزه با شرایط هایی مانند سرماخوردگی مهم است، اما التهاب مزمن می تواند منجر به بروز افزایش وزن، خستگی، مسائل گوارشی، نوسانات خلقی و حتی ابتلا به سرطان منجر گردد.

بر اساس نتایج مطالعه ای که در مجله هندی Clinical Biochemistry منتشر شده است، خوشبختانه ویتامین C حاوی خواص آنتی اکسیدانی است که ثابت شده موجب کاهش التهاب می گردد. بعلاوه تعیین شده که مصرف ویتامین C در جریان شرایط های التهابی مفید است.

6- درمان سریعتر سرماخوردگی

دلیل اینکه در هنگام ابتلا به سرماخوردگی توصیه می گردد آب پرتقال بنوشید این است که مصرف ویتامین C برای از بین بردن علائم سرماخوردگی و تقویت سیستم ایمنی بدن ضروری است.

طبق آنالیز منتشر شده در نشریه Cochrane Database of Systematic Reviews اگرچه نتیجه تحقیقات در خصوص اندازه تأثیر ویتامین C بر سرماخوردگی فرق دارد، اما همه آن ها نشان می دهند که مصرف ویتامین در هنگام بروز علائم سرماخوردگی مفید است. بعلاوه مصرف ویتامین C فواید مثبتی برای سلامت تنفسی دارد که برای درمان سرماخوردگی مفید است.

7- یاری به مصرف بیشتر آب

هیچ جای بحثی وجود ندارد که مصرف آب خالی اندکی سخت است. اگرچه نوشیدن زیاد آب با مزایای مثبت سلامتی مانند کاهش وزن، متابولیسم سریعتر و انرژی بیشتر ارتباط دارد، اما روی آوردن به نوشیدن مایعات ساده و بدون مزه اندکی خسته نماینده است. با این حال اضافه کردن آب لیمو به آب، باعث می گردد که آب خوش طعم تر شده و تازگی و طراوت بیشتری داشته باشد و در نتیجه مصرف آن ها راحت تر گردد.

8- یاری به مطبوع ساختن بوی دهان

هیچ چیزی خلق و خوی انسان را مثل بوی بد دهان خراب نمی نماید. برای از بین بردن این موضوع می توان از لیمو ترش استفاده کرد. مصرف لیمو ترش می تواند بوی دهان را مطبوع و تازه سازد. اسید موجود در آب لیمو موجب خنثی کردن بو ها می گردد و این موضوع به مبارزه با بوی ناخوشایند دهان ناشی از مصرف سیر و پیاز یاری می نماید.

با این حال باید توجه داشت که در مصرف آب لیمو زیاده روی نکنید، زیرا لیمو به شدت اسیدی است و می تواند باعث از بین بردن مینای دندان گردد. زمانی که مینای دندان از بین برود دیگر مینای دندان جایگزین نمی گردد، و فرسایش مینای دندان می تواند به تغییر رنگ و حساسیت شدید دندان منجر گردد؛ بنابراین با اینکه لیموترش مزایای سلامتی شگفت انگیزی دارد، اما بهتر است در مصرف آن اعتدال داشت.

9- یاری به پیشگیری از ابتلا به سنگ کلیه

اگر به سنگ کلیه مبتلا شده باشید می دانید که دفع این سنگ با چه درد مشقت باری همراه است. اما اگر مصرف لیموترش را بخشی از رژیم غذایی خود قرار دهید دیگر لازم نیست نگران این موضوع باشید. لیمو ها اندازه زیادی سیترات دارند که ثابت شده است به طور طبیعی مانع از تشکیل سنگ کلیه می گردد.

یک مطالعه که در مجله Urology منتشر شده است نشان داد بیمارانی که تحت لیموترش درمانی قرار داشتند یعنی روزی چهار انس آب لیمو را در دو لیتر آب بدون شکر مصرف می کردند، سنگ کلیه در آن ها با سرعت کمتری نسبت به قبل از آغاز درمان تشکیل می شد. این مطالعه بسیار مفید بود، محققان لیمو درمانی را به عنوان درمانی جایگزین برای برطرف سنگ کلیه توصیه می نمایند.

10- یاری به بهبود سطح کلسترول

بر اساس نتایج مطالعه ای که در مجله Chiropractic Medicine منتشر شده است، لیموترش مملو از مواد ضد کلسترول از جمله ویتامین است که ثابت شده است موجب کاهش سطح LDL و یا کلسترول بد می گردد. بعلاوه مطالعه دیگری که در نشریه Alternative Therapies in Health and Medicine منتشر شد نشان داد که لیموترش حاوی فلاونوئید هایی است که موجب کاهش سطح کلسترول بد و تری گلسیرین در افراد شرکت نماینده در این مطالعه شد.

مطالعه دیگری که در مجله اروپایی Nutrition منتشر شد، نشان داد پکتین موجود در پوست لیموترش موجب پایین آوردن سطح کلسترول در موش های همستر شد. با وجود اینکه همستر ها انسان نیستند، اما شواهد بدست آمده از این مطالعه به اندازه کافی قوی است که لیموترش را به دلیل فواید کاهنده کلسترول آن به رژیم غذایی روزانه اضافه کرد.

11- محافظت از مغز

مردم برای سلامتی معمولا محور توجه خود را بر روی اموری متمرکز می سازند که برای سلامتی بدنشان مفید است، اما مغز نیز به مواد مغذی و محافظتی احتیاج دارد. ابتلا به اختلال هایی شناختی مانند بیماری آلزایمر و زوال عقل با افزایش سن معمول است، اما با ایجاد تغییراتی در شیوه زندگی می توان به مبارزه با آغاز این شرایط ها یاری کرد.

بر اساس مطالعه ای که در مجله Alzheimers Disease منتشر شده است، لیمو می تواند به پیشگیری از کاهش شدید شناختی یاری کند. بعلاوه تعیین شده است که حفظ سطوح سالم ویتامین C می تواند از کاهش شناختی مرتبط با سن پیشگیری کند؛ بنابراین مصرف کافی ویتامین C برای محافظت از مغز ضروری است.

12 - یاری به سیستم گوارش

اگر یک لیموترش را به صورت کامل یعنی پوست و میوه آن را با هم مصرف کنید در آن صورت به سیستم گوارشی خود یاری زیادی می کنید. لیموترش عمدتا حاوی فیبر های حل شدنی هستند که به رشد باکتری های سالم روده یاری نموده و به حرکات نرم و منظم روده منجر می گردد. لیموترش بعلاوه حاوی اسید سیتریک است که به هضم غذا یاری می نماید.

منبع: ایرنا

منبع: فرارو
انتشار: 27 دی 1400 بروزرسانی: 27 دی 1400 گردآورنده: iranpixfa.ir شناسه مطلب: 1926

به "اعجاز بی نظیر لیموترش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعجاز بی نظیر لیموترش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید